O nové ředitelce gymnázia rozhodoval i podřízený jejího manžela

  11:50aktualizováno  11:50
Do výběrového řízení na ředitele gymnázia v Hlučíně na Opavsku se přihlásila manželka šéfa krajské školní inspekce Charlotta Grenarová. Jedním z členů výběrové komise byl přitom i zástupce inspekce, tedy přímý podřízený jejího manžela. Grenarová ve výběrovém řízení o jediný hlas vyhrála.
Výběr nové ředitelky hlučínského gymnázia provázejí sporné okolnosti (Ilustrační snímek).

Výběr nové ředitelky hlučínského gymnázia provázejí sporné okolnosti (Ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Náhoda, nebo úmysl? Výsledek výběrového řízení na post nového ředitele hlučínského gymnázia se nezdá jednomu z členů výběrové komise.

"Myslím, že při výběru došlo k evidentnímu střetu zájmů. V komisi seděl přímý podřízený manžela jedné z kandidátek, Charlotty Grenarové, který je ředitelem krajské pobočky školní inspekce," informoval MF DNES člen komise, který si nepřál být jmenován. Všichni totiž podepisují závazek mlčenlivosti.

Charlotta Grenarová nakonec ve výběrovém řízení uspěla, konkurs vyhrála nejtěsnějším rozdílem 4:3.

"Další zajímavou věcí je, že se v komisi sešli hned tři vedoucí představitelé krajského úřadu. Vedle náměstkyně hejtmana Věry Palkové také vedoucí krajského úřadu Jaroslav Soural a vedoucí odboru školství krajského úřadu Libor Lančo. To nebývá běžné," dodal další podezření přímý účastník výběrového řízení.

Náměstkyně hejtmana Věra Palková, která hodnotící komisi předsedala, ale jakékoliv podezření odmítá. "Není možné, aby něco takového bylo připraveno předem, neboť složení komisí je dáno dlouho předtím, než se kandidáti vůbec začali hlásit do konkurzu," vysvětlila.

"My jsme nemohli vědět, že se právě do Hlučína přihlásí paní Grenarová, navíc musí inspekce podle zákona dosadit svého člověka do každé obdobné výběrové komise. A o případném střetu zájmů při výběrovém řízení nepadlo ani slovo," dodala Věra Palková.

Podle dalšího člena komise starosty Ludgeřovic Daniela Havlíka, se ale o možném střetu zájmů mezi členy komise mluvilo. "Padlo to tam mezi řečí, ale oficiálně to vzneseno nebylo," řekl s tím, že k dalším podrobnostem výběrového řízení se s ohledem na závazek mlčenlivosti nemůže vyjadřovat.

Opozice: Nejčistší je začít znovu

Krajská zastupitelka za ODS Jaroslava Wenigerová je pro, aby se v podobných případech dosadil do komise zástupce inspekce z jiného kraje. "Ten případ je hodně hraniční. Sama nedokáži říct, zda v tomto případě ke střetu zájmů došlo, či nikoliv. Osobně bych se takového řízení neúčastnila a hledala cestu, jak se jakémukoliv podezření vyhnout," řekla.

"Něco podobného se nám stalo v době, kdy jsme vybírali ředitelku porubského gymnázia Olgy Havlové. Tehdy seděla v komisi učitelka, která s vítěznou kandidátkou seděla v jednom kabinetu. Celé výběrové řízení jsme tehdy zrušili a udělali znovu s jiným obsazením komise. Opět vyhrála ta samá kandidátka, ale my jsme chtěli hlavně zabránit jakémukoliv podezření," dodala krajská zastupitelka a poslankyně s tím, že by obdobné řešení navrhovala i současnému vedení kraje.

Vítěz konkursu totiž ještě není určen, komise při výběru ředitelů totiž dávají jen doporučení, o jejich jmenování rozhoduje až krajská rada na svém zasedání.

Je docela možné, že k podobnému problému došlo naposledy. "Z hlediska zákonů zde ke střetu zájmů evidentně nedošlo, ale z etického hlediska zde problém vidím," řekla šéfka České školní inspekce Olga Hofmannová. "Vypracujeme doplnění pokynů pro naše inspektory, aby k podobným věcem už nemohlo dojít," dodala.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Ostravské stopy: V Ostravě jako v lázních, směje se operní pěvec Bárta

Martin Bárta patří k nejuznávanějším tuzemským operním pěvcům, a jak říká,...

Excelentní barytonista Martin Bárta sice pochází z východních Čech, ale na Ostravsko dojíždí tak dlouho, že už ani...

Najdete na iDNES.cz