O nové ředitelce gymnázia rozhodoval i podřízený jejího manžela

  11:50aktualizováno  11:50
Do výběrového řízení na ředitele gymnázia v Hlučíně na Opavsku se přihlásila manželka šéfa krajské školní inspekce Charlotta Grenarová. Jedním z členů výběrové komise byl přitom i zástupce inspekce, tedy přímý podřízený jejího manžela. Grenarová ve výběrovém řízení o jediný hlas vyhrála.
Výběr nové ředitelky hlučínského gymnázia provázejí sporné okolnosti (Ilustrační snímek).

Výběr nové ředitelky hlučínského gymnázia provázejí sporné okolnosti (Ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Náhoda, nebo úmysl? Výsledek výběrového řízení na post nového ředitele hlučínského gymnázia se nezdá jednomu z členů výběrové komise.

"Myslím, že při výběru došlo k evidentnímu střetu zájmů. V komisi seděl přímý podřízený manžela jedné z kandidátek, Charlotty Grenarové, který je ředitelem krajské pobočky školní inspekce," informoval MF DNES člen komise, který si nepřál být jmenován. Všichni totiž podepisují závazek mlčenlivosti.

Charlotta Grenarová nakonec ve výběrovém řízení uspěla, konkurs vyhrála nejtěsnějším rozdílem 4:3.

"Další zajímavou věcí je, že se v komisi sešli hned tři vedoucí představitelé krajského úřadu. Vedle náměstkyně hejtmana Věry Palkové také vedoucí krajského úřadu Jaroslav Soural a vedoucí odboru školství krajského úřadu Libor Lančo. To nebývá běžné," dodal další podezření přímý účastník výběrového řízení.

Náměstkyně hejtmana Věra Palková, která hodnotící komisi předsedala, ale jakékoliv podezření odmítá. "Není možné, aby něco takového bylo připraveno předem, neboť složení komisí je dáno dlouho předtím, než se kandidáti vůbec začali hlásit do konkurzu," vysvětlila.

"My jsme nemohli vědět, že se právě do Hlučína přihlásí paní Grenarová, navíc musí inspekce podle zákona dosadit svého člověka do každé obdobné výběrové komise. A o případném střetu zájmů při výběrovém řízení nepadlo ani slovo," dodala Věra Palková.

Podle dalšího člena komise starosty Ludgeřovic Daniela Havlíka, se ale o možném střetu zájmů mezi členy komise mluvilo. "Padlo to tam mezi řečí, ale oficiálně to vzneseno nebylo," řekl s tím, že k dalším podrobnostem výběrového řízení se s ohledem na závazek mlčenlivosti nemůže vyjadřovat.

Opozice: Nejčistší je začít znovu

Krajská zastupitelka za ODS Jaroslava Wenigerová je pro, aby se v podobných případech dosadil do komise zástupce inspekce z jiného kraje. "Ten případ je hodně hraniční. Sama nedokáži říct, zda v tomto případě ke střetu zájmů došlo, či nikoliv. Osobně bych se takového řízení neúčastnila a hledala cestu, jak se jakémukoliv podezření vyhnout," řekla.

"Něco podobného se nám stalo v době, kdy jsme vybírali ředitelku porubského gymnázia Olgy Havlové. Tehdy seděla v komisi učitelka, která s vítěznou kandidátkou seděla v jednom kabinetu. Celé výběrové řízení jsme tehdy zrušili a udělali znovu s jiným obsazením komise. Opět vyhrála ta samá kandidátka, ale my jsme chtěli hlavně zabránit jakémukoliv podezření," dodala krajská zastupitelka a poslankyně s tím, že by obdobné řešení navrhovala i současnému vedení kraje.

Vítěz konkursu totiž ještě není určen, komise při výběru ředitelů totiž dávají jen doporučení, o jejich jmenování rozhoduje až krajská rada na svém zasedání.

Je docela možné, že k podobnému problému došlo naposledy. "Z hlediska zákonů zde ke střetu zájmů evidentně nedošlo, ale z etického hlediska zde problém vidím," řekla šéfka České školní inspekce Olga Hofmannová. "Vypracujeme doplnění pokynů pro naše inspektory, aby k podobným věcem už nemohlo dojít," dodala.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Najdete na iDNES.cz