Msta, nebo běžné změny? Spory mezi akademiky vysoké školy báňské trvají

  5:55aktualizováno  5:55
Část zaměstnanců Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava tvrdí, že se jim škola mstí za jejich dřívější podporu někdejšího děkana Hornicko-geologické fakulty Jana Valíčka.

Někdejší děkan Hornicko-geologické fakulty Jan Valíček upozorňuje, že se na univerzitě údajně mstí jeho bývalým spolupracovníkům. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Následky několik let trvajících sporů o to, kdo bude děkanem Hornicko-geologické fakulty Vysoké škol báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU), neutichly ani po únorovém jmenování nového děkana Vladimíra Slivky.

Ten nahradil odvolaného děkana Jana Valíčka, který se kvůli svému odchodu se školou soudí. A podle něj se současné vedení školy mstí jeho spolupracovníkům.

„Na Hornicko-geologické fakultě se ruší Institut fyziky, kde jsem pracoval. Bylo domluveno s rektorem, že mí spolupracovníci přejdou na jiná pracoviště, to se ale nestalo,“ popsal svůj pohled na situaci na fakultě Valíček. „Místo toho postupně dostávají výpovědi. Je to podle mne msta za to, že se mnou spolupracovali, že mne podporovali,“ myslí si Valíček.

O slibu nic nevím, říká děkan Slivka

Vedení VŠB-TU Ostrava ale odmítá, že by to byla msta. „Bylo zvažováno více variant personálního řešení situace a byla zvolena varianta organizačních změn, v důsledku kterých bude muset být s některými zaměstnanci ukončen pracovní poměr z organizačních důvodů,“ řekla mluvčí vysoké školy Petra Halíková.

„Jako děkan fakulty o žádném slibu zachování pracovních poměrů pro všechny zaměstnance bývalého pracoviště Institutu fyziky nic nevím,“ dodal Vladimír Slivka. Dodal, že vybraným zaměstnancům bylo nabídnuto setrvání na fakultě, což oni odmítli.

„Převod byl předjednán s rektorem, to se nestalo,“ reagoval Valíček. Institut fyziky fungoval při Hornicko-geologické fakultě souběžně s celoškolskou Katedrou fyziky, v rámci úspor a aby se zabránilo duplicitě, se ale škola rozhodla institut zrušit a pracoviště sloučit.

Jedna pracovnice se zhroutila

A právě při tom mělo dojít k problémům popisovaným Valíčkem. Jeden ze sporů dokonce vyšetřuje inspektorát bezpečnosti práce. „Kolegyně, která pro mne vypracovala v rámci svých pracovních povinností některé smlouvy, se poté, co na ni vedení fakulty činilo nátlak, zhroutila a od února je v pracovní neschopnosti,“ řekl Valíček.

„Žena pracuje na personálním oddělení, pan Valíček měl kompetenci jí zadávat práci,“ popsal případ manžel zaměstnankyně VŠB.

Redakce jeho identitu zná, s ohledem na stav manželky ji ale nezveřejňuje. „Zadal jí vypracování pracovních smluv, to ona udělala, později ale za to, že poslechla příkaz, dostala písemné napomenutí. Vzali jí na tři měsíce osobní příplatek, pohrozili jí, že pokud nebude mít fakulta peníze pro těch dvacet lidí, pro které smlouvy sepsala, budou je chtít po ní. Psychicky se zhroutila, přímo v práci, 21. února. Od té doby je na nemocenské. A její stav se vůbec nezlepšuje,“ popsal muž.

Kontroly až na jeden případ nic nezjistily

Ke sporu se zaměstnankyní se škola nechce vyjadřovat. „Záležitosti týkající se konkrétních zaměstnanců univerzity nelze touto formou komentovat,“ sdělila mluvčí Halíková.

Obdobně reagoval i Richard Kolibač ze Státního úřadu inspekce práce (SÚIP), kam se žena se stížností na VŠB obrátila. „Orgány inspekce práce jsou ze zákona povinny zachovávat mlčenlivost. Nejsme tedy oprávněni potvrdit ani vyvrátit přijetí určitého podnětu,“ řekl.

Během pěti let provedl SÚIP na VŠB celkem jednadvacet kontrol, nedostatky byly nalezeny v jednom případě. „Prokazování nerovného zacházení nebo diskriminace bývá poměrně náročné,“ poznamenal Kolibač. „Pokud je prokázáno, může být zaměstnavateli uloženo opatření k odstranění nedostatků, může být případně uložena i peněžitá sankce až do výše milionu korun,“ podotkl Kolibač.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Syntetické drogy, které v Ostravě zabíjely, pocházely nejspíše z Polska

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Osmnáct obviněných už je v kauze syntetických kanabinoidů. Novinářům to oznámili zástupci policie. Podle nich by také...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz