Jedna z nejznámějších restaurací v Ostravě - Spolek. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Město s obvodem se přou o Spolek. Dům v centru Ostravy potřebuje opravu

  • 1
Hospoda Spolek patří k historii Ostravy více než sto let. Její budoucnost je ale nejasná. Město řeší, zda dům na rohu ulic Nádražní a Jurečkova prodat, či opravit. Postarat se o rekonstrukci chtěla Moravská Ostrava, dům ale do péče nezíská. Primátor Ostravy prohlásil, že její rada je nepříčetná.

Pronájem budovy, jejíž první patro je z havarijních důvodů zavřené, městu příliš nevynáší a investice do oprav nebude malá. Majetková komise proto opakovaně doporučuje prodej nemovitosti.

Z historie Spolku

Dům postavený v roce 1871 koupilo o 31 let později Společenstvo řemeslné v Moravské Ostravě sdružující malé řemeslníky z centra Ostravy, Přívozu či Vítkovic.

V levé části, kde je dnes pivnice, bývala nocležna pro tovaryše, v pravé části hospoda a v patře kanceláře spolku, který zanikl v 50. letech.

Dnes patří dům městu, které ho pronajímá. Patro je ale nefunkční.

S tím však nesouhlasí centrální městský obvod, na jehož území kultovní hospoda stojí. "Bojíme se, že nový vlastník může nechat historický dům spadnout a získá tak lukrativní stavební parcelu v centru města. K hospodě patří velká zahrada, které bývá v létě plná lidí," říká radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Semerák (Ostravak).

V roce 1902 tam Společenstvo řemeslné otevřelo kanceláře, hostinec i nocležnu pro tovaryše a pomocníky. Dnes slouží jen přízemí.

"První patro se nedá užívat. Chybí tam topení, špatné jsou i rozvody vody a elektřiny. Dům nutně potřebuje investice," říká náměstek primátora Jiří Hrabina (ČSSD).

Firma 3E projekt, která má dům v pronájmu asi 13 let, se ho právě proto snaží už dva roky odkoupit. "Když jsme si Spolek pronajali, investovali jsme do oprav přízemí i vybavení zahrádky. Kdybychom budovu vlastnili, pustili bychom se i do obnovy patra," argumentoval už v roce 2012 Martin Eliáš, předseda představenstva firmy.

Radní dům Moravské Ostravě nesvěřili

Radní města prodej opakovaně navrhli, ale většina zastupitelů byla proti stejně jako radní Moravské Ostravy. A ti nakonec požádali o svěření nemovitosti do péče.

Spolek ve 30. letech minulého století.

"Jsem si jist, že v naší péči by dům na sebe vydělal. Opravy by zaplatil stávající nájemce, nebo my, ale pak bychom budovu pronajali někomu jinému," říká Semerák.

Obvod však neuspěl. Zastupitelé vyhověli radním, kteří doporučili dům Moravské Ostravě nesvěřit. Ve středu žádost obvodu zamítli.

"Ještě není jasné, zda si budovu necháme a opravíme, nebo zda znovu navrhnu radě a zastupitelům, aby schválili záměr prodeje," zdůvodnil verdikt náměstek Hrabina. "Kdybychom schválili prodej domu, alespoň bychom zjistili, kolik je zájemců," dodal.

Rada obvodu škodí městu

Primátor města Petr Kajnar (ČSSD) ale před zastupiteli i novináři přidal další a možná hlavní důvod, proč obvod dům nedostane. "Hlasoval jsem proti, protože nepovažuji radu obvodu za příčetnou," prohlásil. A vysvětlil i proč.

"Když jsme jim svěřili věžák, začali z něj vystěhovávat úředníky města. Nebo se domluvili s podnikatelem Zátorským, že se úředníci obvodu nastěhují do jeho baráku, ale když ho vystěhoval, tak řekli ne a představili model nové obvodní radnice za miliardu. A to nemluvím o problémech kolem OstraviceTextilie. Domnívám se, že je to rada, která škodí městu," dodal.

Radní obvodu Petra Bernfeldová (Ostravak) zastupitelům řekla, že obvod chce svěřit dům proto, aby zachoval hospodu. Do diskuse o příčetnosti se pouštět nechtěla.

Shovívavě to přešel i Semerák. "Blíží se komunální volby. Vysvědčení nám vystaví voliči," míní. "Obvod ten dům nepotřebuje. Jde nám jen o to, aby se podařilo ho opravit, uchovat Spolek i zahrádku a zrušit tamní výherní automaty," dodal.