Hranostaj, bobr, labutě. Zvířecí nemocnice přijímá stále více pacientů

  10:37aktualizováno  10:37
V záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku loni přijali rekordní množství živočichů, více než tisíc. Za leden už mají dalších padesát zvířecích pacientů.

Hranostaj Ferda si v bartošovické stanici vyloženě lebedí. Na jaře se ale vrátí do přírody. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na rybníku plavou labutě. Loňská mláďata ještě s hnědým peřím. Ve sklepech zimují netopýři, voliéry obývají krahujci, sovy a káňata. Mezi kusy dřeva v jedné z voliér se míhá hranostaj, v jiné pospává mladý bobr.

Stanice v číslech

Záchranná stanice loni pečovala o 1 287 jedinců 104 druhů zvířat. Z toho 1 163 volně žijících, zbytek tvořili holubi a vypuštěné fretky a další exotická zvířata.

Nejčastěji přijímali poštolky obecné (166), ježky západní (154), kosy černé (61) a netopýry pestré (59).

Z ohrožených lokalit na bezpečná místa lidé ze stanice přesouvali 185 ropuch obecných, 89 skokanů hnědých a 25 netopýrů rezavých.

Stanice zdůrazňuje, že bez pomoci sponzorů by to nešlo. Přispět můžete i DMS ve tvaru ZVIREVNOUZI BARTOSOVICE na číslo 87 777 (více o bartošovické stanici zde).

Záchranná stanice živočichů v Bartošovicích je plná pacientů. Loňský rok přinesl rekord, letošek bude zřejmě podobný. "Letos už máme padesát dalších přírůstků," říká zástupce vedoucího stanice Jan Kašinský. "Právě teď převládají labutě a krahujci. Když nasněží, pak také sovy a káně sražené autem," popisuje, zatímco z misky sype labutím do rybníka zrní.

"Labutě bývají zesláblé. Například toto osiřelé mládě z Ostravy," ukazuje Kašinský na mladého ptáka, který hltavě sbírá zrní z vody a lidí se nebojí. "Bývají zvyklé na přikrmování. Zůstanou tam až do mrazu a pak se o sebe nedokážou postarat. Zvláště mladé si na přikrmování rychle zvyknou. Letní příkrm dělá víc škody než užitku. Když ustoupí mrazy, raději nekrmit," varuje Kašinský. Až labutě ve stanici zesílí, samy odletí.

Hranostaje přinesla kočka

V nedaleké voliéře odpočívají krahujci. Většina se léčí z pohmožděnin a otřesů způsobených nárazy do oken a dalších prosklených ploch. Do blízkosti lidských obydlí je lákají sami lidé. "V zimě krmí sýkorky a drobné ptáky, stahují je na jedno místo z okolní krajiny. A za nimi letí krahujci, kteří je loví," vysvětluje Jan Kašinský.

Skutečnou raritou je však malá bílá šelma s černou špičkou ocásku. Hranostaj Ferda byl ještě před dvěma měsíci krotký, každého příchozího přivítal tím, že mu důkladně prošmejdil kapsy. Teď je z něj divoká šelma. "Je schopný lovit. Na jaře jej pustíme do volné přírody," říká zástupce vedoucího stanice o pacientovi, který do stanice přišel v létě jako mládě. "Ještě neměl ani dorostlé mléčné zuby. Přinesla si jej kočka jako hračku," doplňuje Kašinský. To měl Ferda hnědou letní srst.

Bartošovický azyl

Na jaro ve stanici čekají i netopýři. V Bartošovicích jich právě vyspávají čtyři desítky a přibývají další. "Případy netopýrů v bytech se rozšířily. Souvisí to zřejmě s opravami domů. Uzavírají se spáry, v nichž zimovali," komentuje Kašinský.

Ochránci najezdili desítky tisíc kilometrů

Než se oteplí, pobude si ve stanici také bobr. Osamělé mládě pochází z Olomoucka. Asi měsíc tam na sklonku podzimu chodilo do jedné zahrady na jablka. Pak jej ochránci odchytili. Bobři jsou rodinní tvorové, sám by zimu nepřežil. Na jaře poputuje zpátky (více o bobrovi zde).

Počet zvířat v záchranné stanici každoročně stoupá. "Naše činnost se dostala do povědomí. Lidé vědí, kam volat, a volají," odhaduje příčinu Kašinský. Jen loni ochránci za svými pacienty najeli téměř čtyřicet tisíc kilometrů. Polovina jedinců se vrací zpátky do přírody. Ostatní, pokud zranění přežijí, se stanou stálými obyvateli stanice.

Ke zraněním zvířecí záchranáře volejte, k mláďatům ne

Únor a březen jsou měsíce zraněných dravců a čerstvě narozených mláďat. Zatímco u dravců odborníci doporučují okamžitě kontaktovat záchrannou stanici, nalezená mláďata by lidé měli nechat raději v klidu.

"Pokud lidé najdou zraněného živočicha, je nejlepší zavolat, poradit se. Teď jsou velmi častými pacienty sovy, kalousi, puštíci a káně sražené autem. Loví drobné savce, kteří přebíhají přes cestu, na níž je velmi dobře vidí. Často se ale stává, že je přitom srazí projíždějící auto," popisuje Jan Kašinský z bartošovické záchranné stanice živočichů.

Stejně tak je lepší zvířecí záchranáře kontaktovat také v případě, když někomu během zimy do bytu vlétnou netopýři.

Naopak u opuštěných mláďat by si případní nálezci měli rozmyslet, než nalezence odnesou pryč. "Třeba při nálezu malého zajíčka, který je v klidu a zjevně nezraněný, je lepší nesahat na něj a nechat jej na stejném místě,“ říká Kašinský. "Jsou schopní snášet i velmi nízké teploty."

Ke zhruba deseti procentům případů je potřeba volat veterináře. Ošetření zbývajících zvířat zvládají záchranáři sami.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz