Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta, na kterého se mělo zapomenout. Schollich se asi otrávil

  17:55aktualizováno  17:55
Nacista i dobrý správce města. Zcela nesourodé charakteristiky vystihují Ernsta Schollicha, někdejšího dlouholetého starostu Nového Jičína. Před sedmdesáti lety se otrávil ve věznici, podle některých však byl možná zavražděn. Prý mnoho věděl o kolaborantech.

Nejspíše poslední šťastná chvíle Ernsta Schollicha. V dubnu 1942 slavil šedesátiny a přijímal mnoho gratulací. Pak však přišla zpráva o synově smrti u Stalingradu. | foto: Muzeum Novojičínska

Jeden syn mu zemřel při vojenské službě v československé armádě ještě před druhou světovou válkou, když před ním nešťastnou náhodou explodoval granát, druhý padl v řadách wehrmachtu u Stalingradu.

Málokdo symbolizuje rozporuplnost první poloviny 20. století ve střední Evropě jako Ernst Schollich (1882-1945), který se záhy po příchodu do Nového Jičína stal velkou autoritou tehdejší sudetoněmecké většiny ve městě a okolí.

Učil na zemědělské škole, angažoval se v německých spolcích i stranách. Proto když v roce 1918 vznikla Československá republika, organizoval domobranu a zasazoval se za nový územní útvar Sudetenland, který byl po nasazení československého vojska rozprášen.

Ernst Schollich

Ernst Schollich vedl Nový Jičín necelých osmnáct let.

Ernst Schollich vedl Nový Jičín necelých osmnáct let.

  • Narodil se 26. dubna 1882 v Libině na Šumpersku.
  • Po vystudování filozofie profesorem gymnázia v Uničově. 
  •  V roce 1908 se i s novomanželkou stěhuje do Nového Jičína, kde vyučuje na zemědělské škole.
  • Postupně se angažuje v sudetských organizacích a stranách.
  • V letech 1920-1935 poslanec Národního shromáždění a v letech 1923-1934 a 1938-1945 starosta Nového Jičína. V letech 1939 až 1945 člen NSDAP a SS.
  • Zemřel 23. května 1945 ve vězení v Novém Jičíně, kde se oficiálně otrávil.

Schollich se v roce 1920 za Německou národní stranu stal poslancem československého Národního shromáždění, kde opakovaně interpeloval, kdykoliv se domníval, že jsou sudetští Němci českými úřady utiskováni. Vehementně například protestoval, když přišel příkaz k odstranění sochy rakouského císaře Josefa II. z novojičínského náměstí, neměli se v oblibě s českým okresním hejtmanem Štávou.

Německý starosta mluvil dobře česky

Ten například Schollicha, když se v roce 1923 na dlouhých jedenáct let stal starostou Nového Jičína, nutil na 28. října vyvěšovat na radnici československou vlajku.

Ale na rozdíl od drtivé většiny sudetoněmeckých politiků Schollich mluvil velmi dobře česky. Neměl problém, když za ním na radnici přišel Čech, hovořit jeho mateřštinou.

Nový Jičín se v době Schollichova vedení v mnohém modernizoval, patřil k prestižním městům.

„Právě v období jeho starostování se Nový Jičín výrazně proměnil. Například se zavedl a značně rozšířil vodovod, postavilo nové kino, vznikaly nové parky, koupaliště a rostla ekonomická prosperita,“ potvrdil historik Muzea Novojičínska Radek Polách.

Zvláště však oceňuje Schollichův zápal pro vybudování a rozšíření městského muzea. „Například ještě za druhé světové války ve Vídni nakupoval cenná díla novojičínských malířů Eduarda Veitha a Hugo Baara. Objevili jsme nedávno stvrzenky, nakupoval i ze svých prostředků,“ zmínil Polách. Ještě dlouho po válce se říkalo, že v Novém Jičíně nebylo tak čisto jako za Schollicha.

Město zvládlo i světovou hospodářskou krizi, která těžce dopadla hlavně na novojičínské kloboučnictví v čele se známou firmou Hückel (dnešní Tonak).

Vítejte, zdravil starosta wehrmacht zvednutou pravicí

Soužití většinových Němců a menšinových Čechů v Novém Jičíně se začalo zhoršovat po roce 1933, kdy se v sousedním Německu stal kancléřem Adolf Hitler.

Při vyostření situace před Mnichovem v září 1938 byl Schollich na zhruba dva týdny československými úřady internován. Ale už po pár dnech, 10. října 1938, stál Schollich, opět jako starosta, na tribuně a se zdviženou pravicí vítal na novojičínském náměstí wehrmacht. Schollichovi se splnil sen. Nový Jičín, teď už zase Neutitschein, se stal součástí Říše.

Sláva a paád

Hned v lednu 1939 se stal členem NSDAP a o několik měsíců později vstoupil do SS, kde měl od září 1939 hodnost sturmbannführera.

„Právě jeho nacistická angažovanost je pro mě už přes hranici. Schollich jistě byl významná osobnost, která se v mnohém zasloužila o město, ale já ho nehodlám nijak glorifikovat,“ konstatoval předseda Sdružení rodáků a přátel Nového Jičína Pavel Wessely.

Ostatně brzy přišlo vystřízlivění. Ještě v roce 1942 si starosta užíval své narozeniny a pak přišel Stalingrad a synova smrt.

Proč se do Nového Jičína vrátil? Nikdo neví

O Nový Jičín se na rozdíl třeba od Opavy na jaře 1945 nebojovalo, starosta totiž i po prosbách místních žen město prohlásil za otevřené, tedy nebráněné. Podle některých pramenů Schollich z Nového Jičína ještě před příjezdem sovětských vojsk odešel, ale po několika dnech se vrátil. Proč? Nikdo neví.

Okamžitě byl zatčen a vsazen do místní věznice. Tam podle oficiální verze spáchal sebevraždu. „Podle některých svědectví však zranění nasvědčovala cizímu zavinění. Prý o mnohých lidech hodně věděl,“ poznamenal historik Polách.

Schollich byl pochován na novojičínském hřbitově. Jeho hrob není označený, jen na něm stojí malý dřevěný křížek s nápisem Vzpomínáme. „I když jsou na jeho život různé náhledy, tak by si obyčejný hrob se jménem určitě zasloužil,“ zakončil Polách.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

Ilustrační snímek

Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Další z rubriky

Zdrogovaná a opilá řidička ujížděla policistům, řítila se i stodesítkou

Řidička při zběsilé honičce narazila do oplocení domu v Petřvaldě.

Opilou a zdrogovanou řidičku pronásledovali v noci na úterý policisté v Havířově. Riskantní jízdu žena ukončila v...

Řidič zezadu narazil do klád naložených na traktoru, na místě zahynul

Nehoda motocyklisty na babetě a cyklisty v Českém Brodě (21. března 2014)

Tragická nehoda se stala v úterý večer na Frýdecko-Místecku. Dvacetiletý šofér felicie tam zezadu narazil do...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Najdete na iDNES.cz