Areál ostravské chemičky se postupně revitalizuje.

Areál ostravské chemičky se postupně revitalizuje. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Stát nemusí platit 16 miliard za zatopení ostravské chemičky

  • 3
Krajský soud v Ostravě rozhodl, že stát nemusí platit šestnáct miliard korun kyperské společnosti Retise Enterprises Limited za zatopení chemičky Ostramo při povodních v roce 1997.

Na rozhodnutí upozornil server ceskapozice.cz. Firma, která vlastní pohledávku za povodňové škody v Ostramu, již dříve částečně uspěla u Okresního soudu v Ostravě. Ten uznal její nárok na 1,3 miliardy korun. Firma však požadovala po státním podniku Povodí Odry daleko vyšší odškodnění.

Podle serveru šlo ve sporu o náhradu škody ve výši 8,1 miliardy korun. Celková suma, kterou požadovala, se však kvůli délce sporu a vzrůstajícím úrokům z prodlení vyšplhala přibližně na dvojnásobek, tedy 16 miliard.

Soud zamítl i kdysi přiznanou částku

Odvolací soud však všechny nároky podle mluvčího Povodí Odry Čestmíra Vlčka zamítl. "Okresní soud sice řekl, že žaloba na částku 1,3 miliardy je opodstatněná, ale i tuto částku krajský soud zamítl," uvedl Vlček.

Povodeň v roce 1997 tehdy chemičku smetla. A její majitel podal žalobu na Povodí Odry kvůli tomu, že státní firma údajně nedostatečně pečovala o hráze, jež měla na starosti, čímž tím měla poškození areálu firmy zavinit. Nároky Ostrama v průběhu minulých let přešly přes firmu Transkorekta na kyperskou společnost Retise Enterprises Limited.

Povodí oponovalo, že se povodním nedalo zabránit

Povodí Odry vinu na zatopení a poškození chemičky odmítalo. Poukazovalo na to, že povodně v roce 1997 na Moravě byly katastrofou netušeného rozsahu a jejím následkům nebylo možné zamezit. Ostravský krajský soud konstatoval, že nárok Ostrama byl promlčen už v roce 2000, kdy byla žaloba podána.

A původní rozsudek Okresního soudu v Ostravě, který dříve rozhodl ve prospěch Ostrama, byl podle něho nesprávný.

Už v roce 1997 chemička Ostramo prakticky nefungovala a po povodních byl na firmu vyhlášen konkurz, který dosud nebyl ukončen. Ještě před jeho vyhlášením majitel chemičky Vítězslav Vlček převedl na společnost Transkorekta své manželky.

Dnes ropné laguny po chemičce spravuje státní podnik Diamo a postupně začala jejich likvidace.