Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Statistici zhodnotili desetiletí, Moravskoslezský kraj stále pokulhává

  • 7
Méně nezaměstnaných žen, delší doba na nemocenské nebo pomalejší růst HDP. Tak vypadalo posledních deset let v Moravskoslezském kraji očima statistiků.

„Kraj se za posledních deset let bezesporu posunul, ten vývoj tady je zřetelný. Nicméně má ale rezervy a stále máme co dohánět, v jiných krajích byl ten posun výraznější,“ zhodnotil ředitel ostravské pobočky Českého statistického úřadu Jaromír Kartous.

Statistici na tiskové konferenci představili srovnání kraje s ostatními regiony hned v několika kategoriích. Vedle počtu obyvatel, jejich odlivu z kraje nebo indexu stáří to byl například rozdíl podílu nezaměstnaných osob, počet trestných činů, vývoj regionálního HDP či tržby místních podniků.

V tržbách z prodeje vlastních výrobků se regionu daří

To vše ve srovnání let 2004 až 2014, v některých případech byly k dispozici i statistiky z roku 2015.

„Kladných výsledků dosáhl kraj ve srovnání s dalšími regiony v průmyslových ukazatelích nebo ve stavebnictví. Především v sociální a demografické oblasti ale kraj pokulhává,“ popsal výsledky ředitel ostravské pobočky ČSÚ.

Například při přepočtu tržeb z prodeje vlastních výrobků a služeb se kraj naopak vyhoupl nad celorepublikový průměr a předstihl i Prahu na pátém místě.

„Tržby z prodeje výrobků a služeb průmyslové povahy dosahují patnácti procent republikového stavu, oproti roku 2005 se tento podíl zvýšil o jedno procento. Počínaje rokem 2010 kraj překonal republikový trend a doposud se drží nad ním,“ vysvětlil Jaromír Kartous.

Muži se průměrně dožívají jen 74,2 roku

Na druhou stranu ale kraj za svými sousedy výrazně pokulhává v demografické oblasti. Ve srovnání přírůstku obyvatel je region předposlední, hned po Karlovarském kraji. Stejně tak mají podle statistiků zdejší muži druhou nejnižší naději na dožití, v roce 2015 to bylo 74,2 roku.

Výrazně se za posledních deset let nezměnila ani pozice kraje v tabulkách nezaměstnanosti. Čísla platná pro Moravskoslezský kraj stále výrazně převyšují ta celorepubliková a hůře na tom jsou už jen lidé z Ústeckého kraje.

„Do roku 2008 byly mezi nezaměstnanými častěji ženy, pak se situace obrátila a většinu nezaměstnaných, o pár procent, tvoří muži,“ dodal Kartous.