Vizualizace přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku

Vizualizace přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku | foto: Povodí Odry

Nové Heřminovy nechtějí prodat pozemky, mohou tak zdržet stavbu přehrady

  • 36
Lidé v Nových Heřminovech na Bruntálsku zažívají krušné období. Kvůli plánované přehradě střídá jedna veřejná debata druhou a obsazeno bývá do poslední židle. Stavbě přehrady se Nové Heřminovy stále brání a podle právníka má obec šanci. Nevyřešené pozemky mohou stavbu stopnout na dlouhou dobu.

„Jsme v poslední době pod obrovským tlakem. Pořád nás do něčeho tlačí, diktují, představují záměry. Nikdo ale nezmiňuje nevýhody. Přehradu nechci,“ říká místní obyvatelka Blanka Drobná.

Jen tento týden se lidé v heřminovské hospodě sešli dvakrát. Ve středu své záměry prezentovalo Povodí Odry, čtvrteční večer patřil starostovi a právníkovi obce. Obec stojí proti přehradě. Ačkoliv se ozývají hlasy, že by názor měla změnit, většina lidí za starostou stojí.

Nové vizualizace přehrady

„Podporuji tento postup. Dům už mi teď praská, když povolili jízdu kamionů na Bartultovice. Během stavby přehrady to bude neúnosné,“ míní Martin Navrátil.

Skutečnost, že se obec na deset až patnáct let změní ve staveniště a těžká technika bude lidem jezdit přímo pod okny, však není jediným důvodem, proč místní o přehradu nestojí.

„Jak dlouho se bude napouštět? Slezská Harta se naplnila za povodní. Za běžné situace to může trvat roky. Místo rekreační oblasti tady bude semeniště komárů,“ popisuje Dana Kolderová.

Obloukový most zmizí

Lidem se nelíbí ani skutečnost, že jim přehrada vezme místní chloubu, železobetonový obloukový most z dílny Rudolfa Saligera. Jeden takový už pod vodou skončil, je na dně Slezské Harty. Od Saligera jde o poslední takový most u nás.

Sporným bodem je rovněž kanalizace, kterou obec v případě těsného sousedství s nádrží musí mít. Stát ji zaplatí, lidem ale připadá drahá a není jasné, kdo ji bude provozovat.

„Je to rolls-royce, výborně funguje. Vedení obce nemá žádný projekt,“ argumentoval generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Někteří místní však investice státu vnímají jako příležitost. „Jsem pro rozvoj obce a ten nám přehrada může dát. Může to být nový impulz. Obec skomírá, nejsou tady například stavební pozemky,“ míní Tomáš Foros. Žije v nedaleké Široké Nivě, v Heřminovech má ale rodiče a vlastní tam nemovitosti.

Případné vyvlastnění se potáhne

Starosta bude proti přehradě bojovat dál. Obecní pozemky jsou jedny z posledních, které nejsou vykoupené. Prodat je nehodlá.

„Vyvlastnění je podmínkou zahájení stavby. Vyvlastňovací řízení se táhnou roky a obec se může bránit jako účastník a uplatní veškeré opravné prostředky, na které má právo,“ uvedl právník obce Radek Ondruš.

Doplnil, že je to jedna z cest, jak se Nové Heřminovy mohou přehradě postavit. „Na podzim máme volby a je možné, že nová vláda stavbu odsune,“ doplnil Ondruš.

Starosta se sejde s hejtmanem

Obec vážou výsledky referenda z roku 2008, kdy lidé přehradu odmítli. Nové hlasování nevyhlásí a z čtvrteční večerní debaty vyplynulo, že aktivisté by v případě vlastní snahy o referendum nemuseli získat dost podpisů.

„Jsem proti přehradě, názor nezměním,“ řekla například Lenka Flokovičová.

Přípravy stavby pokračují. „Plníme usnesení vlády a pokračujeme. Plánujeme schůzku našich odborníků s vedením obce,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Tento týden se starosta Ludvík Drobný sejde i s hejtmanem. „Chci ho informovat o postoji obce,“ říká.

Hejtman Ivo Vondrák je však spíše pro přehradu. „Ochrana životů i majetku je prioritou. V tomto případě se předpokládá komplexní řešení, kde klíčovým prvkem je právě přehrada s protipovodňovou ochranu pro více než šest tisíc lidí,“ sdělil Vondrák.