Blížící se zima nevadí. Stavby nových chat na Lysé hoře pokračují

  15:47aktualizováno  15:47
Jedni mají hotové sklepy, druzí už chtějí pokládat střešní krytinu. Výstavbu dvou nových chat na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Beskyd, částečně nezastavila ani první výraznější sněhová nadílka této zimy.

Hrubá stavba Slezského domu na vrcholu Lysé hory je už takřka hotova. (31. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Ten sníh je samozřejmě nepříjemný, práce na stavbě jsme museli přerušit, ale podle informací meteorologů by neměl vydržet, takže bychom měli ve stavbě pokračovat," přiblížil vliv počasí na stavbu Slezského domu, přejmenovaného minulý měsíc na Chatu Emila Zátopka, Radek Menšík ze společnosti AK 1324, která chatu staví.

"Už máme hotovou hrubou stavbu, pokud vše půjde podle plánu, tak bychom příští týden chtěli položit střešní krytinu, doufáme, že nám to vyjde," dodal Radek Menšík.

"Do příchodu sněhu jsme stihli postavit sklepy a vybetonovat jejich stropy," popisuje stav výstavby repliky bývalé Bezručovy chaty, kterou na Lysé hoře staví Klub českých turistů, Jiří Stejskalík.

Původní Bezručova chata, která vyhořela v roce 1978.
Klub českých turistů postaví na Lysé hoře repliku původní Bezručovy chaty.
Bezručova chata Klubu českých turistů má hotovou základovou desku. (31. října

Vlevo původní Bezručova chata, která vyhořela. Uprostřed budoucí podoba a vpravo současný stav.

"Nebylo to ale jediné, co jsme stihli udělat, pracovali jsme i na zajištění dodávek vody a na dalších věcech. V zimě se budeme soustředit hlavně na propagaci naší sbírky na obnovu Bezručovy chaty, stále totiž sháníme peníze na její stavbu, nemáme totiž zdroje jako společnost, která na Lysé hoře staví druhou chatu," dodal.

Kvůli omezeným zdrojům peněz se snaží členové Klubu českých turistů šetřit, jak se dá. "Podařilo se nám ušetřit jeden a půl milionu korun a spoustu další práce navíc tím, že se nám povedlo vyvložkovat přívod vody z rezervoáru, který postavili naši předchůdci v první polovině minulého století zhruba 400 metrů od chaty," přibližuje Jiří Stejskalík jednu z akcí, které snížily náklady na stavbu repliky prvorepublikové chaty.

Dávná podoba Slezského domu postaveného v roce 1880.
Vizualizace podoby Slezského domu na Lysé hoře v Beskydech.
Hrubá stavba Slezského domu na vrcholu Lysé hory je už takřka hotova. (31.

Dávná podoba Slezského domu, uprostřed vizualizace a vpravo současná podoba.

 "Zatímco původně jsme měli v plánu celý úsek vykopat, což by mimo jiné podle dohody s CHKO znamenalo i nutnost přesazení vzácných rostlin, které za tu dobu na trase přivaděče vody vyrostly, díky nové technologii jsme se tomu vyhnuli. Do trubky, která od rezervoáru vody vedla, se nám povedlo dostat vysokotlakou hadici, kterou jsme natahovali ručně na dvou dvousetmetrových úsecích," vysvětluje člen Klubu českých turistů.

"Nemuseli jsme tak kopat celý úsek, což by byla neuvěřitelná práce, neboť je částečně i ve skále a ve svahu, kde je problém stát na nohou, natož pracovat, ale stačilo udělat jednu díru uprostřed," dodal Jiří Stejskalík.

 Přesto měli turisté co dělat. Nejprve provlékli starým potrubím provaz, na ten připevnili ocelové lano, s jehož pomocí protahovali vlastní hadici.

Bezručka bude snad hotova do konce roku 2015

 "Tahali jsme ji heverem, i ten byl nakonec málo, tak jsme vsadili vše na jednu kartu a hadici přivázali na tatrovku, které se ji nakonec podařilo protáhnout. Ještě že tak, jinak bychom museli vše vykopat, vysypat pískem, položit potrubí a následně uvést terén do původního stavu," dokončil Jiří Stejskalík s tím, že pokud vše půjde dobře, bude Bezručova chata hotova do konce roku 2015.

To Chata Emila Zátopka by mohla první zákazníky přivítat ještě v této zimní sezoně. "Chata je pod střechou, takže můžeme pokračovat s vnitřními pracemi, jako je dodělání rozvodů vody a elektřiny, nahození omítek a podobně," popsal nejbližší budoucnost Radek Menšík.

"Když půjde vše dobře, mohli bychom přivítat první návštěvníky někdy v únoru, kdy bychom chtěli otevřít restauraci. Ubytovací prostory bychom pak kolaudovali později, rádi bychom, aby to bylo do konce roku 2014," dodal Menšík.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Zlín přejel Spartu, Chomutov náskok neudržel. Zpět na čele je Litvínov

Gólová radost litvínovských hokejistů v utkání s Hradcem.

Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl šest duelů 8. kola. Zlín ukončil sérii tří proher, na ledě Sparty...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Huť ArcelorMittal Ostrava koupí britská společnost Liberty House

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) koupí britská společnost Liberty House. Skupina ArcelorMittal jí prodá i své...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Najdete na iDNES.cz