Blížící se zima nevadí. Stavby nových chat na Lysé hoře pokračují

  15:47aktualizováno  15:47
Jedni mají hotové sklepy, druzí už chtějí pokládat střešní krytinu. Výstavbu dvou nových chat na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Beskyd, částečně nezastavila ani první výraznější sněhová nadílka této zimy.

Hrubá stavba Slezského domu na vrcholu Lysé hory je už takřka hotova. (31. října 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Ten sníh je samozřejmě nepříjemný, práce na stavbě jsme museli přerušit, ale podle informací meteorologů by neměl vydržet, takže bychom měli ve stavbě pokračovat," přiblížil vliv počasí na stavbu Slezského domu, přejmenovaného minulý měsíc na Chatu Emila Zátopka, Radek Menšík ze společnosti AK 1324, která chatu staví.

"Už máme hotovou hrubou stavbu, pokud vše půjde podle plánu, tak bychom příští týden chtěli položit střešní krytinu, doufáme, že nám to vyjde," dodal Radek Menšík.

"Do příchodu sněhu jsme stihli postavit sklepy a vybetonovat jejich stropy," popisuje stav výstavby repliky bývalé Bezručovy chaty, kterou na Lysé hoře staví Klub českých turistů, Jiří Stejskalík.

Původní Bezručova chata, která vyhořela v roce 1978.
Klub českých turistů postaví na Lysé hoře repliku původní Bezručovy chaty.
Bezručova chata Klubu českých turistů má hotovou základovou desku. (31. října

Vlevo původní Bezručova chata, která vyhořela. Uprostřed budoucí podoba a vpravo současný stav.

"Nebylo to ale jediné, co jsme stihli udělat, pracovali jsme i na zajištění dodávek vody a na dalších věcech. V zimě se budeme soustředit hlavně na propagaci naší sbírky na obnovu Bezručovy chaty, stále totiž sháníme peníze na její stavbu, nemáme totiž zdroje jako společnost, která na Lysé hoře staví druhou chatu," dodal.

Kvůli omezeným zdrojům peněz se snaží členové Klubu českých turistů šetřit, jak se dá. "Podařilo se nám ušetřit jeden a půl milionu korun a spoustu další práce navíc tím, že se nám povedlo vyvložkovat přívod vody z rezervoáru, který postavili naši předchůdci v první polovině minulého století zhruba 400 metrů od chaty," přibližuje Jiří Stejskalík jednu z akcí, které snížily náklady na stavbu repliky prvorepublikové chaty.

Dávná podoba Slezského domu postaveného v roce 1880.
Vizualizace podoby Slezského domu na Lysé hoře v Beskydech.
Hrubá stavba Slezského domu na vrcholu Lysé hory je už takřka hotova. (31.

Dávná podoba Slezského domu, uprostřed vizualizace a vpravo současná podoba.

 "Zatímco původně jsme měli v plánu celý úsek vykopat, což by mimo jiné podle dohody s CHKO znamenalo i nutnost přesazení vzácných rostlin, které za tu dobu na trase přivaděče vody vyrostly, díky nové technologii jsme se tomu vyhnuli. Do trubky, která od rezervoáru vody vedla, se nám povedlo dostat vysokotlakou hadici, kterou jsme natahovali ručně na dvou dvousetmetrových úsecích," vysvětluje člen Klubu českých turistů.

"Nemuseli jsme tak kopat celý úsek, což by byla neuvěřitelná práce, neboť je částečně i ve skále a ve svahu, kde je problém stát na nohou, natož pracovat, ale stačilo udělat jednu díru uprostřed," dodal Jiří Stejskalík.

 Přesto měli turisté co dělat. Nejprve provlékli starým potrubím provaz, na ten připevnili ocelové lano, s jehož pomocí protahovali vlastní hadici.

Bezručka bude snad hotova do konce roku 2015

 "Tahali jsme ji heverem, i ten byl nakonec málo, tak jsme vsadili vše na jednu kartu a hadici přivázali na tatrovku, které se ji nakonec podařilo protáhnout. Ještě že tak, jinak bychom museli vše vykopat, vysypat pískem, položit potrubí a následně uvést terén do původního stavu," dokončil Jiří Stejskalík s tím, že pokud vše půjde dobře, bude Bezručova chata hotova do konce roku 2015.

To Chata Emila Zátopka by mohla první zákazníky přivítat ještě v této zimní sezoně. "Chata je pod střechou, takže můžeme pokračovat s vnitřními pracemi, jako je dodělání rozvodů vody a elektřiny, nahození omítek a podobně," popsal nejbližší budoucnost Radek Menšík.

"Když půjde vše dobře, mohli bychom přivítat první návštěvníky někdy v únoru, kdy bychom chtěli otevřít restauraci. Ubytovací prostory bychom pak kolaudovali později, rádi bychom, aby to bylo do konce roku 2014," dodal Menšík.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

VIDEO: Podél vzácné aleje se nebezpečně vlní chodník

Na chodníku se lidé „houpou“

Radnice řeší problém v centru Havířova. Kořeny vzácných čínských metasekvojí čím dál více prorůstají pod tamní chodník...

Frýdek-Místek rozděluje spor kvůli finanční podpoře akce Sweetsen fest

Podium u břehu Ostravice, na kterém se představili frýdecko-místečtí interpreti...

O více než milion korun méně než v letošním roce dá frýdecko-místecký magistrát na spolupořádání festivalu Sweetsen...

Najdete na iDNES.cz