Předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský zdůvodnil žádost o vyhlášení konkurzu krachem jednání s odboráři.

Předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský zdůvodnil žádost o vyhlášení konkurzu krachem jednání s odboráři. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

VOKD zamíří do konkurzu. Plány na reorganizaci firmy selhaly

  • 1
Vedení kdysi mocné stavební firmy VOKD požádalo po patnáctiměsíční agonii soud, aby ji poslal do konkurzu. Domluva s věřiteli na podobě reorganizačního plánu totiž selhala. Schůze věřitelského výboru firmy skončila dřív, než začala.

Věřitelé na schůzi původně měli hlasovat právě o schválení reorganizačního plánu, soudce Ladislav Olšar ale hned v úvodních větách celou schůzi zastavil. O změně plánu firma informovala prakticky v hodině dvanácté. 

„Na 26. června byla svolána schůze věřitelů, kteří měli hlasovat o schválení reorganizačního plánu společnosti VOKD. 25. června, v 17 hodin a 50 minut ale podal dlužník do datové schránky soudu návrh na přeměnu reorganizace v konkurz,“ vysvětlil hned na začátku jednání soudce Ladislav Olšar, že se žádné schvalování reorganizačního plánu konat nebude.

Konkurz znamená faktický konec firmy.

Ekonomická situace společnosti VOKD se zhoršovala posledních několik let, částečně i v souvislosti s finančními problémy skupiny firem Daneše Zátorského, který je dodnes předsedou představenstva VOKD. Situace dospěla tak daleko, že firma měla problémy včas v termínu předávat investorům své stavby, o čemž se na vlastní kůži přesvědčili například lidé z vítkovické Dolní oblasti, na poslední chvíli museli hledat nového stavebníka pro obnovu Dolu Hlubina.

Jen sociálce firma dluží 20 milionů

Vše vyvrcholilo loni v březnu, kdy byl na VOKD podán insolvenční návrh. A věřitelé se začali hlásit. Začaly také problémy a spory, komu se má kolik zaplatit, vztahy s některými věřiteli nebyly na nejlepší úrovni. Jako řešení situace byl navržen reorganizační plán, o kterém měli v pátek věřitelé hlasovat.

„Je mi líto z pohledu soudu, že to na schůzi nepřišel dlužník věřitelům sdělit sám. Jde ale o přístup dlužníka,“ komentoval komunikaci a vztahy mezi účastníky insolvenčního řízení při zahájení páteční schůze věřitelů soudce fakt, že VOKD informovalo o svém návrhu poslat firmu do konkurzu na poslední chvíli. „Na základě tohoto návrhu nebude reorganizační plán projednáván, soud rozhodne svým usnesením o přeměně reorganizace v konkurz,“ vysvětlil Ladislav Olšar další kroky.

Oficiálně poslali představitelé firmy VOKD do konkurzu proto, že se nedohodli s odboráři na podobě reorganizace firmy. Šlo hlavně o změny týkající se zaměstnanců, kteří měli přijít o část výhod vyplývajících z kolektivní smlouvy, například o týden dovolené.

„Tyto úspory byly jedním z klíčových bodů předloženého reorganizačního plánu dlužníka – měly vést k dosažení kladného hospodaření dlužníkova podniku,“ napsal ve zdůvodnění žádosti o vyhlášení konkurzu předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský. „Úspory navržené v předložené kolektivní smlouvě však dlužník nemůže žádným jiným způsobem nahradit,“ dodává v návrhu.

Krach dohody s odboráři je ale jen jedním z důvodů, proč společnost VOKD do konkurzu míří. O vyjádření nesouhlasu totiž firmu dopředu informovalo hned několik zástupců věřitelů, mezi jinými i státní instituce, jako například Česká správa sociálního zabezpečení, která svůj souhlas podmiňovala zaplacením dvacetimilionového dluhu, na které podle všeho společnost VOKD neměla.

O tom, že by plán reorganizace neprošel, je přesvědčen i advokát České spořitelny David Urbanec. „Jsou to jen další hry,“ komentoval návrh VOKD. „Ale pro nás je to příznivý výsledek, měli jsme za to, že ze spousty formálních důvodů ani nemůže soud reorganizaci schválit. Ani kdyby věřitelé reorganizace odsouhlasili, nemohl by ji soud kvůli zákonným překážkám potvrdit.“

Nabídka OKD je pro dlužníka ztrátová

Podle insolvenčního správce Rudolfa Vinše je osud firmy prakticky zpečetěn, důležitá bude podle něj snaha zajistit pracovní místa pro zaměstnance. „Už jsme jednali s vedením OKD o dalším postupu, zda je další spolupráce reálná. Z jejich strany je zájem o spolupráci, otázka je, zda je ekonomicky reálná,“ vysvětluje Vinš.

„Nabídka OKD, která se odvíjí i od cen uhlí, je v reálném čase pro dlužníka ztrátová, vytváří nové dluhy, což v konkurzním řízení nemohu jako správce připustit. Proto se jedná o určité restrukturalizaci. Část pracovníků by se musela propustit, část by přešla na jiné práce u OKD a pravděpodobně všechny zbývající zaměstnance převedeme na dceřinou společnost VOKD Stavby, která vysoutěžila zakázku u OKD.“

Co se samotné firmy VOKD týče, přijde už jen rozprodej všeho možného, včetně například akcií funkční dceřiné firmy.

„Stavební část už skoro neexistuje, vstupem do insolvenčního řízení byl dlužník vyloučen z veřejných zakázek, firma se postupně utlumovala, dnes má 240 zaměstnanců, na začátku to bylo přes 350,“ dodává insolvenční správce.