OKD má přes dvanáct tisíc zaměstnanců, je největším zaměstnavatelem v kraji

OKD má přes dvanáct tisíc zaměstnanců, je největším zaměstnavatelem v kraji | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Horníci z OKD budou stávkovat čtyři hodiny, pak den a tři dny

  • 64
Zaměstnanci těžební firmy OKD budou kvůli neshodám na kolektivní smlouvě v úterý 19. listopadu od 12 do 16 hodin stávkovat. Následovat bude 29. listopadu celodenní a od 4. do 6. prosince třídenní stávka. Zvrátit to může jedině vstřícný návrh zaměstnavatele.

"Týká se to asi sedmi tisíc lidí," upřesnil pro iDNES.cz předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Provoz zůstane zachován v těch provozech, které se z bezpečnostních důvodů zastavit nemohou. "Jak to bude konkrétně probíhat, to si vyřeší jednotlivá pracoviště na každém závodě. Ze zákona nemůžou stávkovat například záchranáři a lidé, kteří musejí zajišťovat bezpečnost dolů," dodal Pytlík.

Zaměstnanci firmy dali v referendu minulý týden odborářům mandát k vyhlášení stávky. Odboráři vyjednávají s vedením firmy o nové kolektivní smlouvě už od loňského srpna. Měla by platit pro léta 2014 až 2018, současná má platnost do konce letošního roku. S tím souvisí i termíny ohlášených stávek. "Děláme to tak, abychom novou smlouvu do konce roku stihli," řekl Pytlík.

Před devadesát procent hlasujících havířů žádalo stávku

Vyjednávání o kolektivní smlouvě zkomplikovala úsporná opatření, která letos začala firma dělat kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu. Zkrachovala i vyjednávání před zprostředkovatelem, jelikož vedení firmy jeho návrh odmítlo. Místo toho předložilo odborářům vlastní návrh smlouvy. Odborářům se nelíbil a zaměstnanci ho minulý týden v referendu odmítli. Přes devadesát procent zaměstnanců, kteří se hlasování zúčastnili, dalo najevo, že raději půjdou do stávky.

Firma chtěla v nové kolektivní smlouvě mimo jiné zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy. Nabízela zaměstnancům podíl na zisku a zvýšení mezd až o čtyři procenta, jenže podmíněné plněním plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Podle odborářů i firmy by zaměstnancům poklesly příjmy zhruba o šest procent.

"V době největší krize těžařského průmyslu za posledních několik desítek let, kdy bojuje OKD o přežití, jsme odborům předložili vstřícný návrh, který počítá se zachováním průměrných mezd horníků v dole na podstatně vyšší úrovni než třicet tisíc korun a velké většiny benefitů. Jestliže i přesto považují odbory za adekvátní ohrozit existenci firmy stávkami, pak by si měly uvědomit svou míru odpovědnosti za budoucnost OKD," uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

Firma je podle něj připravena k dalším jednáním a modifikaci struktury svého návrhu. "Nadále věříme v dohodu, která je klíčová jak pro zaměstnance, tak pro další fungování OKD," uvedl mluvčí.

Propouštění a uzavření dolu

OKD má přes dvanáct tisíc zaměstnanců, je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23 577 korun.

Kvůli ekonomickým potížím už firma letos mimo jiné propustila 250 administrativních pracovníků a ruší stovky míst pro pracovníky dodavatelských firem. Do konce roku 2014 chce uzavřít ztrátový Důl Paskov.

OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.

,