Pobyt části iráckých uprchlíků v České republice započal ve Smilovicích....

Pobyt části iráckých uprchlíků v České republice započal ve Smilovicích. Skupina se poté přestěhovala do Soběšovic a posléze do bytů v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Čtyři rodiny iráckých uprchlíků najdou domov v bytech v Českém Těšíně

  • 65
Devatenáctičlenná skupina křesťanských uprchlíků z Iráku se v úterý přestěhuje do čtyř bytů v Českém Těšíně. Uprchlíci se tam přesunou z rekreačního zařízení v Soběšovicích, kam se museli na konci března stěhovat ze střediska Karmel ve Smilovicích.

Byty v Českém Těšíně uprchlíkům sehnala Slezská diakonie. Ta v nich v minulých dnech zajistila úklid, zařízení nábytkem a dalším nutným domácím vybavením a další drobné úpravy.

„Poslední přípravy na stěhování budou dokončeny během dneška,“ uvedl v pondělí referent pro uprchlíky ze Slezské diakonie Zdeněk Kašpárek. V úterý se pak uprchlíci přestěhují.

Při hledání vhodných bytů diakonie zohledňovala jejich velikost, vzájemnou vzdálenost, aby mohly bez komplikací dále probíhat všechny skupinové integrační procesy, či dopravní dostupnost k Třinci. Právě tam totiž budou děti iráckých křesťanů dojíždět do školy.

„Roli hrály i pozitivní zkušenosti se spoluprací s místními křesťanskými společenstvími, dobrovolníky, či veřejnou správou,“ řekl Kašpárek k výběru Českého Těšína.

„Těšínsko bylo vždy tolerantní“

Těšínská radnice přijala tuto zprávu klidně. „Těšínsko bylo vždy tolerantní vůči jiným. Právě zde vznikl před více než 300 lety první evangelický kostel v regionu v době, kdy v českých zemích bujela protireformace,“ podotkla mluvčí českotěšínské radnice Dorota Havlíková.

Ta připomněla, že tamní město má s uprchlíky historické zkušenosti. „Například stovky bezbranných žen s dětmi z Haliče, které utíkaly během první světové války před ruskou frontou, našly pomocnou ruku právě zde,“ uvedla Havlíková.

V době meziválečné se pak do Českého Těšína uchylovali židovští utečenci před sílícími nacisty. „Věříme proto, že čtyři rodiny s dětmi se s pomocí pracovníků Slezské diakonie začlení do života města,“ dodala mluvčí.

Utekli před Islámským státem

Skupina devatenácti uprchlíků zahrnuje osm dětí ve věku od dvou do šestnácti let. Všichni uprchlíci pocházejí z oblasti Mosulu, v současné době obsazeného tzv. Islámským státem. Do České republiky byli dopraveni z uprchlického tábora v Erbílu v iráckém Kurdistánu v únoru a březnu tohoto roku po prověření bezpečnostními složkami a absolvování lékařských prohlídek. Všem byl udělen v České republice azyl.

„Iráčtí křesťané kontinuálně procházejí integračním procesem, jehož základem je výuka českého jazyka a budování společenských vztahů s cílem pomoci iráckým křesťanům ke zcela samostatnému životu v České republice včetně jejich uplatnění na trhu práce. Tímto směrem bude pokračovat úsilí Slezské diakonie i nadále,“ doplnil Zdeněk Kašpárek.

Celý projekt pomoci iráckým křesťanům je plánovaný na rok a je financován britským fondem Barnabas a prostřednictvím darů jednotlivců, církví a dalších subjektů.