Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzhůru k nebesům. Stezka na frenštátských Horečkách povede mezi stromy

  8:55aktualizováno  14:15
Takřka vylidněno. Tak lze stručně charakterizovat lesopark Horečky na okraji Frenštátu pod Radhoštěm. Ale v nejbližších letech by se tristní současnost měla změnit a lokalita by opět měla vábit stovky nejen místních lidí, ale také turistů.

Vizualizace zastřešeného amfiteátru, v pozadí stezka vedoucí až patnáct metrů nad zemí. | foto: Městské kulturní středisko Frenštát pod Radhoštěm

Letos se podařilo vybudovat hlediště amfiteátru a opravit cesty, to hlavní se však ještě chystá. Už v příštím roce se začne naplňovat projekt s názvem Beskydské nebe, který obsahuje zastřešení amfiteátru a zejména vytvoření naučné stezky vedoucí v korunách stromů.

Co jsou Horečky

Lokalita na rozhraní Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovicemi byla v minulosti turisticky velmi atraktivní. V lesoparku stojí kdysi velmi vyhledávaný hotel Vlčina, který je však už několik let marně nabízen k prodeji. Prázdné jsou i ubytovny Pantáta a Panímáma.

Zašlou slávu připomíná i skokanský můstek, na němž kdysi trénoval a soutěžil legendární skokan na lyžích Jiří Raška. Na Horečkách se také koná hudební festival.

Lidé na stezku vstoupí za amfiteátrem a po dřevěné konstrukci ve tvaru podkovy se vrátí opět k amfiteátru. Přitom v jednom místě budou až patnáct metrů nad zemí.

Stezka představí život beskydských živočichů. "Počítáme se šesti zastaveními s interaktivní expozicí. Například děti si vyzkouší, jak pohodlné je například hnízdo orla skalního, kterého se v posledních letech podařilo vrátit do beskydské přírody," řekl Marián Žárský, ředitel frenštátského Městského kulturního střediska.

Naboso po chodníčku

Nad amfiteátrem se bude klenout střecha ve stylu oblohy, kterou doplní siluety dravých ptáků. Zájem jistě upoutá i "bosý chodníček", díky kterému si lidé vyzkouší, jak se bez bot chodí například po dřevu nebo po kamenech.

"Se stavbami se začne na jaře příštího roku, přičemž práce nenaruší letní kulturní akce. Stezka by mohla první návštěvníky přivítat na jaře roku 2015," přiblížila koordinátorka projektu Lucie Cábová. Obnova Horeček uspěla při rozdělení evropských dotací Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, získá tak přes osm milionů korun. To činí zhruba 85 procent z celkových nákladů.

V dalších letech by zvelebení Horeček mělo pokračovat, v plánu například zůstává i rozhledna na vrcholu můstku pro skoky na lyžích.

Autor:Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Tramvajová smyčka zmizí z ostravské Černé louky. Ale neví se kdy

Dopravní terminál Hranečník.

Radní Ostravy plní slib daný Ostravské univerzitě, že přemístí tramvajovou smyčku od Černé louky na Hranečník nebo za...

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Najdete na iDNES.cz