Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na obědy chudým dětem rozdělí Moravskoslezský kraj 17 milionů korun

  17:55aktualizováno  17:55
Moravskoslezský kraj se letos vůbec poprvé zapojil do projektu, který zajišťuje bezplatné školní obědy dětem z chudých rodin. O novinku projevily zájem zejména školy z oblastí, pod něž spadají vyloučené lokality nebo kde je vysoká nezaměstnanost.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Základní a Mateřská škola Družby v Karviné 1,8 milionu korun, 1,5 milionu korun pro děti v opavských školních jídelnách, 682 tisíc korun pro Základní školu v Karasově ulici v Ostravě-Mariánských Horách.

Tak vypadají podle serveru hlidacsmluv. cz nejvyšší smlouvy mezi krajským úřadem a školami v projektu, který zajišťuje bezplatné obědy dětem z chudých rodin. Toto stravování je určeno školákům, jejichž rodiče měli minimálně tři měsíce nárok na dávky v hmotné nouzi.

Celkový výčet škol, které se k projektu připojily, připomíná hlavně seznam míst s vysokou nezaměstnaností a seznam vyloučených lokalit.

K projektu poskytování bezplatné stravy dětem ohroženým chudobou se moravskoslezský krajský úřad letos připojil poprvé. „Projekt si klade za cíl zajistit v letošním školním roce stravování až pro tři tisíce dětí v hmotné nouzi navštěvující mateřské a základní školy a víceletá gymnázia v Moravskoslezském kraji,“ říká mluvčí krajského úřadu Mirka Chlebounová.

„Kromě primárního cíle nasytit tyto děti projekt přispívá i ke zvýšení jejich školní docházky, účasti na předškolním vzdělávání a celkové integraci do společnosti,“ dodala mluvčí kraje.

„Naše škola leží v lokalitě, kde žije hodně sociálně slabších rodin. Proto jsme se k projektu přidali,“ vysvětluje Daniela Pavlitová, ekonomka karvinské Základní a Mateřské školy Družby v Karviné.

Chudé rodiny mají o bezplatné obědy zájem

Právě do ní putuje podle informací MF DNES nejvíce peněz v kraji, na obědy pro chudé děti bude škola moci využít do konce školního roku až 1,8 milionu korun.

Chudé rodiny mají o bezplatné obědy zájem. „Poté, co jsme je zavedli, zvýšil se počet strávníků ve školní jídelně dvojnásobně,“ dodala ekonomka.

„O tom, že je možné zažádat o obědy zadarmo, mi řekli ve škole. Tak jsem si to hned šla zajistit na úřad,“ řekla před stejnou základní školou matka tří školáků s tím, že vlastně ani neví, o jakou částku se jedná.

Přiznala, že kdyby příspěvky nedostávala, její děti by do jídelny nechodily. Ale že by v takovém případě hladověly, to odmítá. „Vařila bych jim sama. I teď, když děti přijdou domů z jídelny, tak se ještě dojídají,“ dodala.

Možnost zajistit bezplatné obědy zdarma přivítala i Petra Kalousková, ředitelka Základní školy a mateřské školy MUDr. Emílie Lukášové v Ostravě-Hrabůvce.

„Ve škole zajišťujeme bezplatné obědy pro zhruba deset dětí, ve školce pro tři. O podobnou pomoc jsme se snažili i dříve prostřednictvím soukromých organizací, ale bylo s tím hodně papírování. To je i nyní, ale jeho část převzal krajský úřad,“ řekla Kalousková.

Školy se někdy nechtějí zapojit kvůli administraci

Ne všude se ale děti k obědům zdarma dostanou. „Rodiče by zájem měli, ptají se na to, ale vedení školy do projektu nechce, že je s tím velké papírování,“ řekla redakci pod slibem zachování anonymity pracovnice školní jídelny jedné z porubských škol.

„Školy, které nechtějí, se do projektu nezapojí. Není to povinné. Dětem, které by splňovaly podmínky, proto v případě nezájmu školy nemůžeme pomoc poskytnout,“ vysvětluje Robert Jan Hřebíček z ministerstva práce a sociálních věcí, který má stravovací projekt na starosti.

„Školy se někdy nechtějí zapojit například kvůli administraci, která je spojená se zapojením do projektu. Stává se ale, že když jejich ředitelé vidí, že to jinde funguje, později se připojí. Proto se snažíme zkušenost s projekty zprostředkovat,“ dodal Hřebíček.

Pomoc nabízí také projekt Women for Women

Počet dětí, které kraj pro letošní školní rok do programu zařadí, může přesáhnout tři tisíce. Další děti, jejichž rodiny se dostanou do problémů v jeho průběhu, už projekt kvůli svým pravidlům přijmout nemůže. Podmínky letošní účasti totiž mohou splnit jen ty rodiny, které měly nárok na dávky v hmotné nouzi tři měsíce v kuse do září letošního roku.

„V takovém případě se rodiče mohou obrátit na zástupce projektu Women for Women,“ vysvětluje Hřebíček. To je organizace, která využívá prostředky z různých zdrojů, včetně soukromých dárců. Má jiná pravidla a díky nim mohou podporu dostat i děti, jejichž rodiče se dostanou do problémů třeba v průběhu roku, což v našich projektech není možné.“Nejčtenější

Obec marně vyzývá seniora k odklizení desítek vraků. Je to sbírka, tvrdí

Toto není zarostlé vrakoviště, ale sbírka veteránů chráněná kopřivami, tvrdí...

Desítky autovraků obrostlých trávou hyzdí okraj frekventované silnice přes Dobrou na Frýdecko-Místecku. Patří místnímu...

Starostka objevila v penzionu bezmocné seniory. Zařízení prověřuje policie

Penzion Wendy senior ve Vratimově.

Bezvládné lidi na postelích i ženu s otevřenou ranou na noze našla při návštěvě nového penzionu Wendy senior ve...A kde jsou ti diváci? Zlatá tretra řešila, proč se tribuny nenaplnily

Český dálkař Radek Juška si doletěl pro šesté místo.

Tahle Zlatá tretra je jiná než předchozí ročníky, uvědomoval si takřka každý při pohledu na tribuny během středečního...

V Mostech u Jablunkova kroupy zničily úrodu, o pár metrů dál bylo sucho

Rodině z Mostů u Jablunkova poničily kroupy úrodu.

Lidé v Mostech u Jablunkova letos sklízet nebudou. Úrodu jim zničilo silné krupobití, které oblast zasáhlo o víkendu....

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Další z rubriky

Poláci si v pěstírně konopí sami vyráběli proud, měli i rušičku signálu

Pohled do pěstírny konopí na Krnovsku, kterou založili tři muži polské...

Policejní zásahová jednotka ukončila provoz špičkově vybavené pěstírny konopí na Krnovsku, kterou vedli tři Poláci. Ti...

Kolony a hněv. Uzavírka silnice I/11 na Opavsku souží okolní obce

Ilustrační snímek

Uzavírka silnice I/11 v Komárově ukázala, jak je tato komunikace mezi Opavou a Ostravou důležitá. Radnice na trase...

Na šachtě byl týden. Od smrti na Dukle jej zachránila nezkušenost

Vladimír Vlček nastoupil na Duklu jen týden před tragickou událostí z roku 1961.

Vladimír Vlček nastoupil na Důl Dukla jen pár dní před tragédií, při níž zemřelo 108 horníků. Za svůj život vděčí...

Najdete na iDNES.cz