Na obědy chudým dětem rozdělí Moravskoslezský kraj 17 milionů korun

  17:55aktualizováno  17:55
Moravskoslezský kraj se letos vůbec poprvé zapojil do projektu, který zajišťuje bezplatné školní obědy dětem z chudých rodin. O novinku projevily zájem zejména školy z oblastí, pod něž spadají vyloučené lokality nebo kde je vysoká nezaměstnanost.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Základní a Mateřská škola Družby v Karviné 1,8 milionu korun, 1,5 milionu korun pro děti v opavských školních jídelnách, 682 tisíc korun pro Základní školu v Karasově ulici v Ostravě-Mariánských Horách.

Tak vypadají podle serveru hlidacsmluv. cz nejvyšší smlouvy mezi krajským úřadem a školami v projektu, který zajišťuje bezplatné obědy dětem z chudých rodin. Toto stravování je určeno školákům, jejichž rodiče měli minimálně tři měsíce nárok na dávky v hmotné nouzi.

Celkový výčet škol, které se k projektu připojily, připomíná hlavně seznam míst s vysokou nezaměstnaností a seznam vyloučených lokalit.

K projektu poskytování bezplatné stravy dětem ohroženým chudobou se moravskoslezský krajský úřad letos připojil poprvé. „Projekt si klade za cíl zajistit v letošním školním roce stravování až pro tři tisíce dětí v hmotné nouzi navštěvující mateřské a základní školy a víceletá gymnázia v Moravskoslezském kraji,“ říká mluvčí krajského úřadu Mirka Chlebounová.

„Kromě primárního cíle nasytit tyto děti projekt přispívá i ke zvýšení jejich školní docházky, účasti na předškolním vzdělávání a celkové integraci do společnosti,“ dodala mluvčí kraje.

„Naše škola leží v lokalitě, kde žije hodně sociálně slabších rodin. Proto jsme se k projektu přidali,“ vysvětluje Daniela Pavlitová, ekonomka karvinské Základní a Mateřské školy Družby v Karviné.

Chudé rodiny mají o bezplatné obědy zájem

Právě do ní putuje podle informací MF DNES nejvíce peněz v kraji, na obědy pro chudé děti bude škola moci využít do konce školního roku až 1,8 milionu korun.

Chudé rodiny mají o bezplatné obědy zájem. „Poté, co jsme je zavedli, zvýšil se počet strávníků ve školní jídelně dvojnásobně,“ dodala ekonomka.

„O tom, že je možné zažádat o obědy zadarmo, mi řekli ve škole. Tak jsem si to hned šla zajistit na úřad,“ řekla před stejnou základní školou matka tří školáků s tím, že vlastně ani neví, o jakou částku se jedná.

Přiznala, že kdyby příspěvky nedostávala, její děti by do jídelny nechodily. Ale že by v takovém případě hladověly, to odmítá. „Vařila bych jim sama. I teď, když děti přijdou domů z jídelny, tak se ještě dojídají,“ dodala.

Možnost zajistit bezplatné obědy zdarma přivítala i Petra Kalousková, ředitelka Základní školy a mateřské školy MUDr. Emílie Lukášové v Ostravě-Hrabůvce.

„Ve škole zajišťujeme bezplatné obědy pro zhruba deset dětí, ve školce pro tři. O podobnou pomoc jsme se snažili i dříve prostřednictvím soukromých organizací, ale bylo s tím hodně papírování. To je i nyní, ale jeho část převzal krajský úřad,“ řekla Kalousková.

Školy se někdy nechtějí zapojit kvůli administraci

Ne všude se ale děti k obědům zdarma dostanou. „Rodiče by zájem měli, ptají se na to, ale vedení školy do projektu nechce, že je s tím velké papírování,“ řekla redakci pod slibem zachování anonymity pracovnice školní jídelny jedné z porubských škol.

„Školy, které nechtějí, se do projektu nezapojí. Není to povinné. Dětem, které by splňovaly podmínky, proto v případě nezájmu školy nemůžeme pomoc poskytnout,“ vysvětluje Robert Jan Hřebíček z ministerstva práce a sociálních věcí, který má stravovací projekt na starosti.

„Školy se někdy nechtějí zapojit například kvůli administraci, která je spojená se zapojením do projektu. Stává se ale, že když jejich ředitelé vidí, že to jinde funguje, později se připojí. Proto se snažíme zkušenost s projekty zprostředkovat,“ dodal Hřebíček.

Pomoc nabízí také projekt Women for Women

Počet dětí, které kraj pro letošní školní rok do programu zařadí, může přesáhnout tři tisíce. Další děti, jejichž rodiny se dostanou do problémů v jeho průběhu, už projekt kvůli svým pravidlům přijmout nemůže. Podmínky letošní účasti totiž mohou splnit jen ty rodiny, které měly nárok na dávky v hmotné nouzi tři měsíce v kuse do září letošního roku.

„V takovém případě se rodiče mohou obrátit na zástupce projektu Women for Women,“ vysvětluje Hřebíček. To je organizace, která využívá prostředky z různých zdrojů, včetně soukromých dárců. Má jiná pravidla a díky nim mohou podporu dostat i děti, jejichž rodiče se dostanou do problémů třeba v průběhu roku, což v našich projektech není možné.“

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Nevšední zámek získá novou báň. Památkáře překvapily záchody

Starosta Nové Vsi nad Ondřejnicí Dalibor Dvořák stojí před rekonstruovaným...

Zhruba tři týdny scházejí do okamžiku, kdy jeřáb vyzvedne na věž renesančního zámku ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na...

Olomoucký tým má sílu, tvrdí ostravský obránce Stronati

NADĚJE. Osmnáctiletý obránce Patrizio Stronati přišel v průběhu zimy do Baníku

Fotbalisté ostravského Baníku zakončí úspěšný podzim soubojem se Sigmou Olomouc. V 19. kole první ligy ji hostí v pátek...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Najdete na iDNES.cz