Výsledek léčby. Přes velké sucho je alej obdařena listím i v polovině listopadu.

Výsledek léčby. Přes velké sucho je alej obdařena listím i v polovině listopadu. | foto: Město Český Těšín

Kaštany léčili injekcemi a listí drží na stromech i v listopadu

  • 2
Bohatá úroda kaštanů a listí, které se ještě i v listopadu drží na stromech, překvapuje obyvatele Českého Těšína, kteří se rádi procházejí po nábřeží Olše.

Tamní oblíbenou alej jírovců maďalů neboli kaštanů totiž v uplynulých letech silně poškozovaly housenky klíněnky a oslabené stromy kvůli tomu obvykle poztrácely všechny své listy už v srpnu. Letos je ale situace jiná, přestože bylo velmi horké a suché léto. Pomohl unikátní projekt injekční léčby.

„Český Těšín je prvním městem v zemi, ve kterém odborníci testují léčbu vzrostlých kaštanů injekcemi insekticidů – látek hubících hmyz,“ řekla mluvčí města Dorota Havlíková s tím, že technologii dovezenou z Itálie vyzkoušeli poprvé v loňském roce.

A protože se ukázala jako úspěšná, letos radnice zaplatila záchranu dalších stromů. Celkem už do léčby téměř 90 stromů investovalo město přes 70 tisíc korun.

„Jírovec maďal je sice běžnou dřevinou, nicméně krásná alej podél řeky patří k oblíbeným místům procházek. Pro Českotěšínské jde o srdeční záležitost, a my se proto snažíme téměř sto let starým kaštanům prodloužit život,“ uvedla Lada Večeřová, která má na starosti údržbu veřejné zeleně ve městě.

Podotkla, že loni odborníci ošetřili injektáží 53 jírovců na nábřeží Míru a letos dalších 35 v parku Adama Sikory. Město se postaralo o likvidaci spadaného listí, ve kterém housenky klíněnky přežívají.

Chrání stromy proti škodlivému hmyzu

Stromová injektáž je nová technologie používaná pro individuální ochranu stromů ve městech. Do kmene se navrtají dva až čtyři otvory široké 3,8 milimetru a hluboké 4 centimetry pro uložení speciálních ventilů ošetřených fungicidem – prostředkem proti houbovým chorobám rostlin.

Ventil zajistí, aby z rostliny neunikaly životně důležité látky, a zároveň umožní vpravit léčebnou látku do vodivých pletiv, které ji transportují do celého stromu. Samotný insekticid rostlinu nijak neohrožuje, ale cíleně ji chrání proti konkrétnímu druhu škodlivého hmyzu.

Kvůli tomu, že klíněnka jírovcová napadá stromy druhu jírovec maďal poměrně často, Český Těšín už několik let místo něj vysazuje raději jírovec pleťový. Rozdíl je poznat podle barvy květu. Jde o hybrid Briotii, který vznikl v roce 1818 ve Francii křížením severoamerické odrůdy jírovce Aesculus pavia a jírovce maďala. „Tato vyšlechtěná odrůda je proti klíněnce jírovcové odolná. Vypadá úplně stejně jako klasický kaštan, jen její květy nejsou bílé, ale růžovo-červené. A mívá méně plodů,“ vylíčila Lada Večeřová.

„První červeno-růžové kaštany jsme zasadili před několika lety podél ulice Ostravská, na dopravním hřišti a další se postupně objevují ve Svojsíkově aleji a na nábřeží Míru. Zatím jich máme kolem třiceti. Ale pokud budeme někde vysazovat jírovce, už to vždy budou jen Briotii,“ dodala Večeřová.