Nahoře současný stav výhledu z fulneckého náměstí na kostel Nejsvětější...

Nahoře současný stav výhledu z fulneckého náměstí na kostel Nejsvětější Trojice. Dole vizualizace otevřeného průhledu na fulneckou památku. | foto: Městský úřad Fulnek

Stromy už nebudou stínit cenný fulnecký kostel, lidé si zatím zvykají

  • 1
Obyvatelé Fulneku, barokní perly severu Moravy a Slezska, si budou asi těžce zvykat na proměnu, kterou teď dostává zeleň nad náměstím. Turisté ji ale uvítají. Díky ní totiž konečně uvidí celý kostel Nejsvětější Trojice, který se tak opět stane místní dominantou.

Radní města vyšli vstříc odborníkům, kterým se nelíbil zdravotní stav smutečních vrb i dalších dřevin na svahu pod kostelem a základní uměleckou školou, a současně požadavkům architektů, podle nichž stromy necitlivě zastiňují chloubu barokního náměstí. V minulých dnech zahájili největší obnovu této zeleně za posledních šedesát let, která potrvá několik týdnů.

"Rozhodnutí revitalizovat zeleň nebylo jednoduché. Vždyť stromy i keře nad náměstím se staly součástí historie města. O nové podobě svahu jsme diskutovali s obyvateli města i mnoha odborníky. Ti nám potvrdili, že přijaté řešení je nejlepší možnou variantou," říká starostka Fulneku Jana Mocová.

Zahradníci už začali s kácením nemocných vrb i kompozičně nevhodných cypřišů, keřů a náletových dřevin. Později připraví terén obou svahů pro novou výsadbu. Přímý výhled na kostel už v budoucnu nebude zakrývat ani jeden velký strom.

V hlavní ose bude zatravněný pás olemovaný břečťany a keři. Horní část svahu ozdobí malokorunní okrasné třešně a převislé slivoně. Pod svahem vyroste řada červeně kvetoucích kaštanů.

Zažitý pohled na zámecký kopec se tak podstatně změní. Obnovu zeleně ale vítají i památkáři. Ti oceňují, že se lidem naskytne lepší pohled na významnou architekturu, tedy na areály kostela a hudební školy včetně černé věže.

"Veduta zámeckého kopce s kostelem, věží, zámkem a Knurrovým palácem patří k nejkrásnějším, a to nejen v Moravskoslezském kraji," říká Alena Halamíčková z Národního památkového ústavu.

Některým Fulnečanům se návrh proměny zeleně nelíbí. Otevřený svah jim připomíná sjezdovku.

"Pokud budou na svahu dovádět děti, jen tím potvrdí naši snahu o začlenění místa do života města. Vždyť i na obrázcích Josefa Lady jezdí u kostelů děti na saních," komentuje názor autorka projektu, krajinářská architektka Iva Škrovová.