Studenti se hnali za medicínou a ekonomií, matematici mají klid

  17:16aktualizováno  17:16
Zájemci o studium na vysokých školách v Moravskoslezském kraji ještě stále mají šanci podat přihlášku. Přihlásit se lze ještě na některé obory na VŠB-TU v Ostravě nebo na Slezské univerzitě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Zatímco na Slezské univerzitě v Opavě v těchto dnech už začala druhá kola přijímacích řízení, na Ostravské univerzitě už mají všechno za sebou. Druhé kolo nevypisovali.

"Kapacity byly zaplněny už po prvním kole. To znamená, že do prvních ročníků nastoupí zhruba 3 900 lidí, což je přibližně 22 procent ze všech, kteří se do přijímacího řízení přihlásili," říká mluvčí univerzity Eva Kijonková s tím, že výsledky univerzitu příjemně překvapily.

Kam se ještě lze hlásit

VŠB-TU
Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství - Bakalářské a navazující magisterské studium.
Termín podání přihlášky: 10. srpna

Slezská univerzita
Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné - Bakalářské a navazující magisterské studium
Termín podání přihlášky: 20. srpna (bakalářské), 18. srpna (navazující).

Matematický ústav v Opavě -Bakalářské, navazující magisterské i pětileté magisterské
Termín podání přihlášky: 15. srpna

Fakulta veřejných politik v Opavě
Bakalář. studium: Všeobecná sestra
Termín podání přihlášky: 15. srpna

 Počty jsou definitivní. Se studenty, kteří neudělali státní maturitu, už univerzita nepočítá ani po úspěšném zvládnutí zářijového termínu. To naopak Slezská univerzita si na studenty se zářijovým maturitním vysvědčením zřejmě počká.

Budoucí metalurgové už moc času nemají

Na některé obory Slezské univerzity se ještě mohou zájemci hlásit. Do 15. srpna mohou podávat přihlášku na bakalářské, navazující magisterské i pětileté magisterské studium na Matematickém ústavu a do téhož termínu i na obor Všeobecná sestra. Dvacátý srpen je pak poslední termín, kdy se mohou přihlásit na bakalářské a navazující studium na Obchodně podnikatelské fakultě.

Pospíšit by si měli zájemci o studium na Vysoké škole báňské, zbývají jim totiž už jen dva dny. "Až do desátého srpna mohou podat přihlášku ke studiu na Fakultu metalurgie a materiálového inženýrství. Hlásit se mohou na všechny obory kromě uměleckého slévárenství. Ostatní fakulty technické univerzity již druhá kola přijímacího řízení uzavřely a v současné chvíli přihlášky zpracovávají," uvádí mluvčí Vysoké školy báňské Táňa Kantorková.

Zaplnit volná místa ve třídách se snaží i vyšší odborné školy v kraji. Mají nejen druhé kolo přijímaček, ale počítají také se třetími a dalšími. Studenti se tak mohou hlásit prakticky celé prázdniny a většina škol bere bez přijímaček.

Obrovský zájem byl o studium psychologie i anglistiky

Například Vyšší odborná škola v Havířově už má za sebou tři kola přijímacího řízení. Uzávěrka čtvrtého kola podání přihlášek je 15. srpna, do posledního pátého kola je možné se přihlásit ještě do 22. srpna. Ostravská Vyšší odborná škola Jana Amose Komenského, která nabízí vzdělání v oboru mediální komunikace, bere přihlášky až do 26. srpna.

Naplnit kapacity chce i Masarykova střední a vyšší odborná škola zemědělská v Opavě. Proto vyhlásila třetí kolo přijímacího řízení. Zájemci si mohou podat přihlášku na obor Regionální politika zemědělství a venkova do 31. srpna.

Co se týče oblíbenosti, bodovaly letos u zájemců o studium takové obory, jako je psychologie, anglistika či ekonomické obory. Velký zájem zaznamenali i na Ostravské univerzitě o studium medicíny. Naopak stále menší zájem je o učitelství matematiky či fyziky.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Najdete na iDNES.cz