V opavském dokumentu vystupuje i bývalý politický vězeň František Zahrádka.

V opavském dokumentu vystupuje i bývalý politický vězeň František Zahrádka. | foto: Archiv

Studenti natočili portréty lidí, kteří bojovali za svobodu a lidskost

  • 1
Studenti Slezské univerzity natočili sérii pěti filmových snímků nazvanou Dějiny na vlastní kůži. Aktéry těchto příběhů jsou osobnosti, které se ve vypjatých okamžicích moderních dějin dokázaly postavit na stranu humanismu a demokracie proti totalitě a teroru.

V říjnu se připravovaly materiály, v listopadu a prosinci se natáčelo, stříhalo a mixovalo.

"Dokumenty představují výrazné osobnosti, do jejichž životů výrazně zasáhly dějinné události. Dá se tedy říci, že historii zažili skutečně na vlastní kůži. Sdílením jejich mnohdy pohnutých osudů prostřednictvím dokumentárních portrétů pak mohou zásadní historické okamžiky na vlastní kůži prožít i žáci základních a studenti středních škol," popsala vedoucí oddělení audiovizuální tvorby Slezské univerzity Monika Horsáková.

V dokumentech se diváci seznámí s životním příběhem leteckého mechanika australské bombardovací perutě Milana Trunkáta. Na odsun sudetských Němců zavzpomínají pamětnice Liselote Židová, Marlene Wetzel Hackspacher a Helga Heller. Bývalý mukl František Zahrádka zase detailně popíše peklo uranových pracovních táborů.

Snímky se soustředí na každodennost

Petruška Šustrová a Jiřina Šiklová jsou ústředními postavami snímku o roli žen v disentu. A zakladatel Občanského fóra novinář Jan Urban se ohlédne za listopadem 1989 a polistopadovým vývojem.

Vystoupení pamětníků v dokumentech nemá suplovat výklad konkrétního historického tématu, ale zaměřuje se na každodennost. "Snímky ukazují dobu, která byla. Šlo nám i o atmosféru, jak to tehdy prožívali," uvedl jeden z tvůrců student Jiří Vávra.

Realizační štáb vznikl spojením studentů a profesionálů. Studenti si zkusili práci na dokumentu, profesionálové využívali jejich nápady a myšlenky. Za vznikem výukového kompletu stojí ostravské občanské sdružení PANT, které se věnuje zpřístupnění moderních dějin školákům, studentům i široké veřejnosti.

"Snímky jsou prostorem, kde se žáci a studenti mohou dobové atmosféře a konkrétnímu zážitku pamětníka výrazně přiblížit a vnímat historii vlastním prožitkem," říká člen sdružení a šéfredaktor portálu Moderni-dejiny.cz Jiří Sovadina.

Dodává, že právě pro dosažení co nejvyšší míry formální přitažlivosti snímků k natáčení přizvali studenty Slezské univerzity.

Dokumenty putují do škol

Série dokumentů vznikla díky dotaci ministerstva školství a právě v těchto dnech DVD s pěticí dokumentů putuje do českých základních a středních škol.

Součástí výukového kompletu jsou také pracovní listy a další materiály včetně dosud nezveřejněných fotografií. Všechny snímky se také brzy objeví na portálu Moderni-dejiny.cz.

Dějiny na vlastní kůži jsou druhým projektem sdružení PANT a studentů Slezské univerzity. Předtím natočili sedmidílnou sérii Sami proti zlu, snímky o osudech statečných osobností regionu.