Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prach v ovzduší zabíjí. Studie to dokázala, ale nikdo se s ní nechlubí

  12:39aktualizováno  12:39
Šestnáct lidí ročně umírá jen v Ostravě kvůli prachu. Studie, které dokážou jasně vyčíslit, jak jsou škodliviny v ovzduší nebezpečné, existují. Jen je nikdo neprezentuje. Na špatnou informovanost teď upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Centrum Ostravy zahalené do smogu v době nejhorší inverze

Centrum Ostravy zahalené do smogu v době nejhorší inverze | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Na vyšší úmrtnosti se ovzduší v Moravskoslezském kraji zásadní měrou nepodílí," ohlásil loni ministr zdravotnictví Leoš Heger. V Českém Těšíně se před devíti měsíci zúčastnil jednání o kvalitě ovzduší a hodnotil jeho dopady na zdraví.

Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová teď upozorňuje, že to nemusí být pravda. A že ministerstvo údaje o vážných vlivech ovzduší na zdraví má, jen je nezveřejňuje.

Zdravotní stav obyvatel

Lidé v Moravskoslezském kraji umírají dříve než ve zbytku republiky – muži o rok a půl, ženy o čtvrt roku. Počty pacientů s nemocemi oběhové soustavy patří mezi kraji k nejvyšším v Česku.

Například astma mají místní lidé podle statistik asi o pět procent častěji. "Podle výsledků studií z roku 2010 přispíval prach ke zvýšení úmrtnosti v Ostravě zhruba třikrát více ve srovnání s průměrem."

"Ministerstvo zdravotnictví má k dispozici řadu statistických poznatků o dopadech znečištěného ovzduší na zdraví, ale neseznamuje s nimi dostatečně aktivně veřejnost," uvedla Seitlová.

Zmínila například studii z roku 2008 zpracovanou pro ostravský obvod Radvanice a Bartovice. Tu vypracoval kolínský zdravotní ústav a zaměřil se na hodnocení zdravotních rizik prachu, benzo(a)pyrenu a arzenu.

Četnost úmrtí je nepřijatelná

Výsledky pro obyvatele ostravského obvodu Radvanice a Bartovice nebyly pozitivní. Analýza ukázala nejen to, že všichni žijí na území s překročeným imisním limitem pro prach. Více než tři čtvrtiny místních lidí bydlí na území s překročeným limitem pro arzen. A všichni čelí vysokým koncentracím rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, čtrnáct procent lidí tam dokonce vdechuje více než desetinásobek.

To se podle výsledků studie projevuje na úmrtnosti. Ročně v Radvanicích a Bartovicích průměrně zemře 69 lidí. Z toho 16 kvůli prachu. "Prach ze všech zdrojů se přičinil o šestnáct úmrtí, ArcelorMittal pravděpodobně mohl vytvořit podmínky pro osm úmrtí," říká závěr studie.

Studenti a obyvatelé Ostravy na Masarykově náměstí vyráběli transparenty a zvali na protestní akci Den vzduchu.

Lidé v Ostravě proti špatnému ovzduší už několikrát protestovali.

Nejčastější příčinou úmrtí jsou podle analýzy kardiovaskulární nemoci. Na ty ročně zemře v obvodu 28 osob, z toho deset kvůli prachu. "Šest bude souviset se znečišťováním z ArcelorMittalu," uvádí studie.

Prach a látky na něm navázané také podle závěrů práce ročně způsobí dvě úmrtí na karcinom plic.

"Individuální riziko onemocnění rakovinou z benzo(a)pyrenu v Radvanicích a Bartovicích je v jednotkách na deset tisíc, což je nepřijatelné," hodnotí dále autorka Eva Rychlíková.

Špatné ovzduší ovlivňuje i reprodukci

Zmiňuje i vlivy na reprodukci a genovou výbavu obyvatel postižených oblastí. Změny genů i zhoršenou reprodukci již potvrdily také studie Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny, který se vlivy ostravského ovzduší zabývá (více o genové změně zde).

Ačkoliv práce pochází už z roku 2008, podle výsledků měření z posledních let se v Radvanicích situace příliš nezměnila. "Podle naší databáze hodnoty benzo(a)pyrenu stále mnohonásobně převyšují stanovený limit," říká Libor Černikovský z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Množství benzo(a)pyrenu se stále pohybuje okolo devíti až desetinásobku limitu. Množství prachu se v obvodu také příliš nesnížilo.

Ministerstvo: Výsledky se zveřejňují na konferencích

Studie se na obvod zaměřila proto, že patří v Ostravě k nejzatíženějším i proto, že těsně sousedí s největší ostravskou hutí. Ta je výrazným zdrojem prachu, arsenu i polyaromátů. V případě arsenu dokonce ze 70 až 90 procent, jak uvedli zástupci Českého hydrometeorologického ústavu na poslední ostravské konferenci o kvalitě ovzduší.

Existují však také studie pro celou Ostravu. "Například podle výsledků studií zdravotních rizik z roku 2010 přispíval prach ke zvýšení úmrtnosti v Ostravě zhruba třikrát více ve srovnání s průměrem za republiku," uvedla dále Jitka Seitlová.

Podle této analýzy ministerstva zdravotnictví benzo(a)pyren v ovzduší v Ostravě zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění dokonce desetkrát více než v celé republice.

Ministerstvo oponuje, že výsledky pravidelně zveřejňuje. "Účastnili jsme se jednání odborné skupiny ministra životního prostředí. Výsledky z jednání jsou přístupné na webových stránkách," informovala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Zmínila také odborné konference a semináře i skutečnost, že informace podávají také hygienici a Státní zdravotní ústav.

 


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tramvaje v centru Ostravy.
V Ostravě už vědí, kudy má vést tramvajová trať. Protesty pokračují

Obyvatelé ulice B. Nikodema v Ostravě-Porubě, kteří se báli, že je o klid připraví tramvaje, si oddechnou. Město už nechce budovat novou trať v místě, kde...  celý článek

Sopranistka Kateřina Kněžíková nedá na rodný region dopustit.
Ostravské stopy: Když přijíždím, začínám mluvit krátce, říká pěvkyně

Operní pěvkyně, sólistka Národního divadla v Praze Kateřina Kněžíková žila v Dolní Lutyni na Karvinsku a Ostravu navštěvuje pravidelně od doby spolupráce s...  celý článek

Vůbec poprvé lidé do Müllerova domu nahlédli o uplynulém víkendu díky Dnům...
Müllerův dům v Opavě se lidem otevře za rok. Ukáže i nálezy archeologů

Vzácný krov, klasicistní výmalby i části původní hradební zdi města. V opavském Müllerově domě právě stavaři a restaurátoři dokončují obnovu prvků objevených...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
PLC PROGRAMÁTOR

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.