Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sucho nabývá na síle i v povodí Odry, řeky hlásí nejnižší hodnoty roku

  7:21aktualizováno  7:21
Sucho v Moravskoslezském kraji vrcholí. Horní Opava, horní Moravice i Odra jsou na minimu, menší toky vyschly. Voda chybí zvláště v podhůří Jeseníků. Příliš nepomohl ani déšť ze závěru minulého týdne.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nejhůř bylo minulý pátek. Víkendový déšť sice situaci na tocích v povodí Odry zlepšil, ale teď už jeho vliv opět není znát. Nedostatek pitné vody díky naplněnosti přehrad sice nehrozí, v listopadu se ale mohou objevit omezení v odběru vody pro průmysl.

„Nejhorší situace panuje v povodí horní Odry po Ostravu, v povodí horní Opavy, špatná je na Moravici nad Slezskou Hartou a zhoršuje se i na řece Olši,“ uvedl technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Upřesnil, že minimální průtoky vyvrcholily minulý pátek, kdy Odra v Ostravě-Svinově nedosahovala ani tří procent průměrného srpnového průtoku.

„Jsme pod hranicí sucha. Odrou ve Svinově protékalo 200 litrů za sekundu. Z celého velkého povodí,“ dodal Březina.

Deficit v řekách vyrovnávají přehrady

O víkendu sice pršelo, stačily však jen tři dny, aby se situace vrátila do předchozí mizérie. Některé menší toky, například říčka Hvozdnice na Opavsku či Kočovský potok na Bruntálsku, zcela vysychají.

Moravskoslezský kraj je na povrchových vodách závislý, vždyť 90 procent spotřeby vody teče z těchto zdrojů.

„U obyvatelstva se jedná o zhruba milion lidí se spotřebou asi 60 milionů kubíků pitné vody za rok. Průmysl je téměř výhradně zásobován z povrchových zdrojů a jde také o množství kolem 60 milionů kubíků za rok,“ vyčíslil generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Deficit vyrovnává voda v přehradách. Všechny, s výjimkou Šance, jež je po rekonstrukci, jsou naplněné nad 90 procent zásobního objemu a zlepšují průtoky v řekách pod sebou. Například do Slezské Harty přitéká 500 litrů za sekundu, pod nádrží Kružberk však do Moravice míří 1 500 litrů, což se projevuje i na Opavě a Odře.

Omezení dodávek vody nehrozí. Zatím

„Přehrady jsou jediným technickým opatřením, jež dokáže eliminovat negativní účinky sucha a povodní,“ dodal Pagáč. Povodí Odry zároveň kontroluje odběratele vody a vyžaduje po nich ponechání stanoveného množství vody v řece.

„Chápeme, že zvláště majitelé rybníků jsou pod tlakem. Ale pokud někdo odebere vodu nad povolený limit, projeví se to i na dvacetikilometrovém úseku, hrozí například hygienické potíže,“ řekl Březina. Kontrolou už prošlo 45 míst, nedostatky lidé z Povodí Odry zaznamenali ve čtyřech případech.

Díky naplněnosti vodních nádrží v kraji nehrozí žádná omezení týkající se dodávek pitné vody. V současné době se nepočítá ani s omezením pro průmysl. „Pokud ale bude sucho pokračovat, nejdříve v listopadu bychom museli s odběrateli v průmyslu jednat o prvních opatřeních,“ řekl Březina.

V západní části kraje pršelo mnohem méně

Dodal, že kraj se nachází na pomyslné hranici. Západ Evropy trpí suchem, zatímco země na východ nikoliv. „Beskydy patří ještě k části východní a prší tam. Za Odrou je ale situace úplně jiná, v podhůří Jeseníků jsou srážky násobně nižší,“ řekl.

Míra sucha rok od roku roste a podnik si nechává ověřit, kolik vody jsou nádrže v takových podmínkách schopné poskytnout.

„Na ČVUT připravujeme studii, která umožní aktualizovat manipulační řád vodohospodářské soustavy povodí Odry za maximálního využití současné úrovně poznání,“ nastínil Pavel Fošumpaur z ČVUT v Praze, s nímž Povodí Odry spolupracuje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj má málo inženýrů a vědců, zaostává v inovacích

Ilustrační snímek

Málo inženýrů, málo vědců. Ve srovnání s jinými regiony je podle studie firmy Deloitte, vypracované pro společnost...

V Hlučíně mají unikátní exponát. Zlomený meč posledního Přemyslovce

Muzeum Hlučínska do konce září vystavuje zlomený meč knížete Valentina...

Unikátní exponát do konce září vystavuje Muzeum Hlučínska. Z polské Ratiboře tam minulý týden dorazil meč posledního...

Fakultní nemocnice v Ostravě má nový operační sál pro plastické chirurgy

Ve Fakultní nemocnici Ostrava otevřeli nový operační sál, který využijí hlavně...

Fakultní nemocnice Ostrava řešila problém s přetlakem zákroků na šestnácti operačních sálech. Vybudovala proto další....

Adecco spol. s r.o.
Svářeč – Ostrava Hrabová, až 26000 Kč

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz