Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

  14:55aktualizováno  14:55
Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho ukazuje, že lidé v Moravskoslezském kraji se mají v porovnání se zbytkem republiky dobře. Pro většinu regionu totiž platí bílá barva, která znamená, že je bez rizika sucha.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podobně je na tom v zemi už jen severní výběžek Javorníků, Šumava a část Zlínského kraje. Jinde přetrvává stav spíše kritický. Výrazné sucho, výjimečné sucho a extrémní sucho, to jsou údaje, které dokreslují mapu tmavnoucí cihlově červenou barvou.

Přívalové deště spodním vodám nepomohou

Za co vděčí malé části území za to, že se v nich voda udržela? „Jsou to místa, kde spadly v druhé polovině července větší úhrny srážek. Ale přesto i zde bylo deště podprůměrně. Obecně platí, že v horských oblastech více prší. Letos ne, protože Krkonoše, Krušné hory a další pohoří, kromě Beskyd a Javorníků, trpí extrémním suchem,“ sdělil Radek Čekal z Českého hydrometeorologického ústavu.

Dohromady zatím v srpnu spadla na území České republiky třetina srážek oproti normálu. V Čechách to bylo pouhých 28 procent, na celém území Moravy 43 procent, ale Moravskoslezský kraj zachránily červencové deště, kterých bylo 80 procent proti normálu.

„Většina srážek se vyskytla během bouřek v podobě přívalových dešťů, což z hydrologického hlediska není ideální zejména pro kapacitu podzemních vod. Prakticky 90 procent vody odteče pryč. V Beskydech naštěstí pršelo pozvolna a dlouho, voda se tedy vsakovala pomalu a tím pádem i déle udržela. S výjimkou výše uvedených horských poloh je prakticky na celém území Česka průměrná vlhkost do hloubky 40 centimetrů nižší než 30 procent využitelné vodní kapacity pro rostliny, pod deset centimetrů by už zvadly, do metru pod zemí to dělá dokonce jen 10 procent,“ konstatuje biometeorolog Tomáš Vráblík.

Mapa České republiky dokládá, že východní a západní část Moravskoslezského...

Mapa České republiky dokládá, že východní a západní část Moravskoslezského kraje nesužuje takové sucho jako zbytek země.

Podle hydrologa Čekala hodně záleží, odkud déšť přichází. „Pokud z jihozápadu, je to dobré, znamená to, že u nás spadne více srážek. Naopak od severovýchodu jde o srážkový stín, tedy déšť narazí na hory a spadne před nimi dolů čili se k nám z Polska a Slovenska nedostane,“ přibližuje Čekal.

Toky odvodňující Beskydy, Jeseníky a Šumavu zatím na tom zůstávají dobře. „Jsou na pětašedesáti procentech normálu, zatímco jinde v řekách protéká převážně pět až pětačtyřicet procent toho, co je pro toto období obvyklé. Co se týká podzemních vod, situace se zhoršila plošně. K mírnému zhoršení došlo i v povodí Odry, Olše a Ostravice,“ poukazuje Čekal.

Povodí Odry zrušilo omezení pro průmysl

Díky nedávným dešťům Povodí Odry zrušilo omezení dodávek vody pro průmysl. „Náš kraj je v republice taková anomálie. Napršelo přes dvě stě milimetrů srážek, takže jsme stihli doplnit přehrady a už ani nepředpokládáme omezení dodávek vody pro průmysl. Podařilo se nám zadržet ve vodních dílech co nejvíce vody a šetřit s ní, i když vodákům, kterým jsme ji nepustili, se to asi nelíbilo. Vodu z přehrad vypouštíme pomalu, aby ochlazovala řeky a živočichové a ryby v nich přežili,“ doplňuje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

„Od rána do večera mi volají hospodáři od Vsetína až po Prahu, jestli nemám seno, protože by kvůli suchu neměli v zimě čím krmit. I já mám o něco méně, ale mám,“ přibližuje soukromý zemědělec Petr Křižánek z Třinecka.

Podle něj je výhodou, že se v regionu hospodaří na menších plochách. „Střídají se pole ze zelenými plochami, je tady více sedláků, kteří nevlastní tak rozlehlé lány, proto jsou pole druhově pestrá. Možná proto u nás nemáme tak velkou krizi s vodou jako jinde v zemi, kde jim uschla tráva,“ poznamenal zemědělec.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Opava - Ostrava 2:1, slezské derby pro domácí, hosté jen snížili

Slezské derby mezi fotbalisty Baníku Ostrava (v bílém) a Opavy probíhalo v...

První slezské derby v nejvyšší soutěži po třinácti letech vyhráli fotbalisté Opavy. Vítězství 2:1 nad Ostravou, které...

Další z rubriky

Ochranáři se přou s Lesy ČR o těžké stroje a noční těžbu v Beskydech

Těžký lesní stroj harvestor v akci.

Ochráncům přírody vadí obří stroje, které v lesích těží dřevo. Podle nich jsou i v místech, kde by být neměly. Navíc...

Chlapec si při pádu z házenkářské branky těžce zranil hlavu

Vrtulník, který létá pro moravskoslezské záchranáře.

Třináctiletý hoch se v neděli odpoledne vážně zranil ve Štramberku na Novojičínsku. Nejspíše při pádu z branky při hře...

Silničáři začali opravovat zvlněnou D1 u Ostravy. Zatím jen provizorně

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Jen do rozhodnutí soudů, kdo může za zvlněnou dálnici D1 na Ostravsku, by měly vydržet opravy, které dnes zahájilo...

Najdete na iDNES.cz