Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Je sucho. Dobrovolní hasiči netrénují, vodou se nesmí zalévat zahrady

  • 1
Letošní obzvlášť suché léto přimělo vedení některých obcí v Moravskoslezském kraji vydat upozornění, aby obyvatelé co nejvíce šetřili s pitnou vodou. Zakazují napouštět bazény, zalévat zahrady nebo umývat auta. Omezit svou činnost musejí i dobrovolní hasiči.

„Zakázali nám na dva týdny trénovat, abychom neplýtvali s vodou při požárním útoku,“ popsala Zuzana Vyvialová z Kozlovic na Frýdecko-Místecku, která patří do místní jednotky sboru dobrovolných hasičů.

„Může se to projevit na výkonech v soutěžích, kterých se účastníme, protože v ostatních obcích toto omezení nemají. A bez vody tuto disciplínu trénovat nemůžeme,“ zdůraznila s tím, že v Kozlovicích museli obyvatele na šetření s vodou upozornit také prostřednictvím obecního rozhlasu.

„Někteří to však nebrali v potaz. Dále čerpali vodu z Ondřejnice a klidně si umývali auta. Je to smutné, že ne každý pochopil, že je třeba nyní dodržet takové opatření.“

Stejně jako loni se v době sucha na dně přehrady Šance objevují dávno zatopené pozůstatky domů.

Současná situace komplikuje život také Milanu Prašivkovi, který chová ovce. Normálně je nechává pást se na zahradě. Ovšem nyní už má tak vyprahlou zem, že je musí posílat jinam.

„Chodí k potoku, kde je ještě dostatek zeleně. Musím je ale hlídat, aby se nerozutekly po vsi,“ podotkl Prašivka, který v předešlých letech touto dobou rozdával známým spoustu hřibů. „Letos však ještě žádné nerostou. Opravdu je ohromné sucho. V předešlých letech bývalo až někdy v září, zatímco touto dobou nás strašily spíše záplavy. Teď zažíváme opačný extrém.“

Někteří obyvatelé Kozlovic však tvrdí, že jim šetření s vodou život nijak nekomplikuje. Důležité podle nich je, že především teče pitná voda. Z toho, že si nemohou zalít zahradu, si nedělají těžkou hlavu.

Letošní červenec byl nejteplejší za posledních 9 let

Jedna z obyvatelek vsi si vzpomněla na to, že přibližně před pětadvaceti lety tekla pitná voda jen v době od 9 do 15 hodin. „To tu ještě nebyl přivaděč. Nejspíš museli počkat, až se naplní vodojem, tak proto tehdy sáhli k takovému opatření. Tenkrát byla situace mnohem vážnější,“ řekla.

V regionu vydali upozornění vztahující se k šetření s vodou také v Milíkově na Jablunkovsku. Tam začalo platit už 1. června. „To opatření děláme každý rok. Letos jsme se k němu ale odhodlali kvůli suchu mnohem dříve. V předešlých letech jsme upozornění vydávali až někdy v srpnu,“ uvedl místostarosta Milíkova Jiří Šustek.

REKORDNÍ SUCHO. Na beskydských říčkách je vinou sucha nejnižší průtočnost od roku 1970. Ostatně záběr na ještě nedávno dno přehrady Šance je všeříkající.

Představitelé Milíkova obyvatele nijak nekontrolují. Ani nemusí. Lidé se totiž hlídají navzájem. „Všichni se mezi sebou znají, takže si nikdo nedovolí upozornění porušit. Stal by se akorát terčem pomluv od ostatních, že nedokázal dodržet to, co ostatní ano.“

V malé obci na východě republiky počítají s tím, že toto opatření potrvá až do začátku podzimu.

Ke stejnému postupu se rozhodli rovněž v obci Vrchy na Novojičínsku. Tam však nařízení začalo platit teprve 17. července. „Obyvatele ale nijak nekontrolujeme, spoléháme na jejich zdravý rozum,“ řekla starostka Jiřina Pešlová a dodala: „Lidé to ale vzali za své. Dobře vědí, že kdyby s pitnou vodou plýtvali, mohlo by se stát, že by se pak neměli čím umývat a neměli by ani s čím vařit.“