Hejtman Jaroslav Palas musel z plánu supernemocnice zatím ustoupit.

Hejtman Jaroslav Palas musel z plánu supernemocnice zatím ustoupit. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Supernemocnice na Ostravsku se odkládá, hejtman neměl podporu ani v ČSSD

  • 1
Sloučení sedmi krajských nemocnic se na Ostravsku prozatím neuskuteční. Radní krajského úřadu stáhli bod z programu čtvrtečního zastupitelstva, protože se sloučením a vytvořením supernemocnice nesouhlasí nejen pravicová opozice, ale také mnoho zastupitelů z koaliční ČSSD.

Ještě před pár týdny se zdálo, že už nic nemůže plán vedení kraje (ČSSD+KSČM) zvrátit. Hejtman Jaroslav Palas považoval sloučení za nezbytný krok při ozdravění hospodaření krajských nemocnic. Kraj si dokonce za dva miliony korun nechal vypracovat podrobnou analýzu ekonomiky zdravotnických zařízení s návrhem na řešení.

Ještě v březnu krajské zastupitelstvo podpořilo hlasy sociální demokracie a komunistů záměr sloučení, ale v posledních týdnech podpora znatelně klesla. Například v Opavě petici proti sloučení podepsalo takřka 24 tisíc lidí a proti je i primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD).

Podobně i zastupitelé Nového Jičína schválili nesouhlasné stanovisko, které podpořil také starosta, sociální demokrat Břetislav Gelnar.

"Problém slučování jsme odsunuli. Některá obecní zastupitelstva, například v Novém Jičíně a v Opavě, chtějí vědět, co to bude znamenat, chtějí vést ještě diskusi. Já pokládám za korektní, aby byly seznámeny s postupem kraje," řekl o přestávce jednání zastupitelstva hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Plán neměl podporu části zdravotního výboru kraje a údajně se nesetkal s pochopením ani u republikového vedení ČSSD.

Opozice se obává, že nyní začne "masáž" koaličních zastupitelů

Opozičním zastupitelům se nelíbilo, že ve čtvrtek rada materiál o sloučení nemocnic vyřadila z programu. "Proč o tom nechcete vést debatu? Kdy chcete mluvit s opozicí?" ptal se zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS), který navrhl opětovné zařazení tohoto bodu do programu. Zastupitelstvo to však neschválilo.

Opozici také vadí, že se kvůli plánu sloučení promrhalo hodně peněz i času. "Takový Kocourkov, jako je tady nyní, jsem za jedenáct let své politické kariéry nezažil," konstatoval zastupitel Ivan Týle (ODS).

Stanjura litoval, že zastupitelstvo plán na sloučení nemocnic nezarazilo. "Ta debata bude určitě pokračovat, bohužel za zavřenými dveřmi, uvnitř klubu ČSSD. Jsem přesvědčený, že hejtman Palas bude jednotlivě shánět hlasy, až dojde k číslu 33. Pak se najednou svolá zastupitelstvo a prohlasuje se to, toho se obávám," řekl Stanjura.

Analýza vábí na úsporu stovek milionů korun

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM) uvedl, že osud plánu na slučování bude záviset na dalším vyjednávání. "Já se obávám, že ten tlak především regionálních politiků je tady natolik silný, že může rozhodnout a zvrátit i stanoviska jednotlivých zastupitelů kraje," řekl Konečný.

Kraj při záměru slučování nemocnic vycházel z analýzy, kterou pro něj vypracovala firma RGM medical a podle níž lze ušetřit v nemocnicích až 300 milionů korun ročně. "Některé prvky z analýzy použijeme. Tam jsou exaktní zjištění, která říkají, kde se plýtvá s penězi. Tyto prvky využijeme v rámci úsporných opatření v nemocnicích," řekl hejtman Palas.

Dodal, že na uskutečňování těchto opatření bude pracovat tým odborníků, který bude velmi úzce komunikovat s vedením jednotlivých nemocnic, aby nepříznivou situaci stlačily.

Nejhorší situace je v Opavě, Karviné a Novém Jičíně

Nemocnice podle hejtmana letos dál prohlubují svou ztrátu. "Nemocnice vykázaly za první tři měsíce ztrátu 60 milionů korun," řekl Palas. Situaci nemocnic podle něj zhoršuje to, že vláda dává méně peněz zdravotním pojišťovnám. Hejtman uvedl, že z krajských nemocnic jsou v největší ztrátě nemocnice v Novém Jičíně, Karviné a Opavě, na které se kraj zaměří.

"Musíme udělat organizační změny takové, aby se v nemocnicích šetřilo. Dílčí změny v rámci úspor v těchto nemocnicích děláme už od podzimu," řekl Palas.

Moravskoslezský kraj zřizuje osm nemocnic. Nemocnice ve Frýdku-Místku, Nemocnice s poliklinikou Havířov, Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, Slezská nemocnice v Opavě a Nemocnice Třinec jsou příspěvkovými organizacemi a měly se podle záměru hejtmanství sloučit do jedné. Bílovecká nemocnice je samostatnou akciovou společností.

Schvalujete plán na sloučení sedmi krajských nemocnic?

celkem hlasů: 350

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ne, situaci nepomůže a zhorší nemocniční dostupnost
Ne, situaci nepomůže a zhorší nemocniční dostupnost 205
Ano, zastaví ekonomický propad nemocnic
Ano, zastaví ekonomický propad nemocnic 82
Nevím
Nevím 63
,