Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svatováclavský hudební festival rozezní kostely

  11:55aktualizováno  11:55
Svatováclavský hudební festival si za deset let získal tisíce nadšených posluchačů, kteří každoročně od 28. září do 28. října vyrážejí na koncerty duchovní hudby do kostelů v Moravskoslezském kraji.

Svatováclavský hudební festival v Ostravě má vždy velmi duchovní rozměr. | foto: Ivan Korč

Největší svátek duchovní hudby Svatováclavský hudební festival letošním ročníkem vstupuje do jubilejního 10. ročníku. Nabídne rekordních 35 koncertů, které se uskuteční ve dnech 28. září - 28. října v 18 městech a obcích Moravskoslezského kraje.

Vstupenky na festival

Ceny vstupného se pohybují v rozmezí od 60 do 1 400 Kč. Návštěvníkům, kteří si koupí vstupenky na 5 a více koncertů, bude poskytnuta 10% sleva ze vstupného.

Na vybrané ostravské koncerty (28. 9., 16. 10. a 22. 10.) nabízí festival také 50% slevu pro ZTP a jejich doprovod a 30% slevu pro studenty a seniory.

Další novinkou festivalu jsou tzv. VIP vstupenky na vybrané koncerty (28. 9., 3. 10., 16. 10., 28. 10.), jejichž cena zahrnuje vedle nejlepších míst i společenské setkání s umělci a recepci. Počet těchto vstupenek je limitovaný na celkem 16 kusů.

Podrobný program na stránkách festivalu.

"Tradičně se na festivalu představí umělecké osobnosti zvučných jmen, nebude mezi nimi chybět světově uznávaná harfistka Jana Boušková, francouzský flétnista Philippe Bernold či recitátor Marek Eben, který společně s varhaníkem Petrem Rajnohou provede dílo Labyrint světa a ráj srdce," říká ředitel festivalu a jeho dramaturg Igor Františák.

Ze známých souborů do moravskoslezských kostelů nahlédnou například PKF - Prague Philharmonia, Pražský filharmonický sbor, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, Solamente Naturali s Milošem Valentem a sólistou Janem Rokytou na cimbál a zobcové flétny v netradičním programu Musica Globus.

"K vrcholům festivalu budou již tradičně patřit vystoupení rezidentních souborů Svatováclavského hudebního festivalu Collegia 1704 s Václavem Luksem a Českého filharmonického sboru Brno s Petrem Fialou," upozorňuje Igor Františák.

 V dramaturgii najdeme letos pět tematických linií, novinkou je crossover řada. "V rámci této řady vystoupí romský virtuos z Maďarska Roby Lakatos se svým ansámblem a která také uvede jedinečný hudební projekt Music Visions spojující zdánlivě vzdálené světy staré a nové hudby," láká na vystoupení ředitel.

Barokní řada nabídne kromě již zmíněného Collegia 1704 například Hipocondria Ensemble. Výjimečným zážitkem komorní řady bude koncert izraelského violoncellisty Gavriela Lipkinda, který vystupoval mimo jiné se Zubinem Mehtou a Mstislavem Rostropovičem. V rámci varhanní řady provede přední český varhaník a organolog Pavel Černý varhanní hudbu po J. S. Bachovi.

Součástí hlavní řady je pak koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava, který festival uzavře 28. října.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Změny územních plánů se táhnou, lidé jsou kvůli tomu naštvaní

Obyvatelé Vranova u Brna mají strach z plánované změny územního plánu, která by...

Lidé v Moravskoslezském kraji bývají naštvaní, že nemohou stavět – kvůli bílým místům v územních plánech. Zaplnit je...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz