Prohlídka památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovic láká stále více lidí. Kromě turistů by sem podnikatel Jan Světlík ale rád přitáhl třeba i studenty Ostravské univerzity.

Prohlídka památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovic láká stále více lidí. Kromě turistů by sem podnikatel Jan Světlík ale rád přitáhl třeba i studenty Ostravské univerzity. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Průmyslník Světlík chce k vítkovickým „pecím“ přestěhovat univerzitu

  • 5
Už teď je tu spousta lákadel. Aula Gong, která vznikla z bývalého plynojemu, jedinečná technická expozice v někdejší energetické ústředně nebo třeba naučná stezka vedoucí bývalou vysokou pecí. Podnikatel Jan Světlík má přitom s Dolními Vítkovicemi i dál spoustu plánů. Rád by tam přesunul Ostravskou univerzitu. Její rektor to ale zatím vidí jako nereálné.

Podnikatel Jan Světlík už dokázal, že za svými cíli umí jít jako buldok. Sny proměňuje ve skutečnost, i když na počátku vypadají téměř fantasmagoricky a malověrní jsou někdy i jeho blízcí spolupracovníci.

Vyhaslé vysoké pece a další pozůstatky průmyslové aglomerace proměnil v ocelové město, které je přístupné celý rok a stále se rozrůstá. Navštěvují ho statisíce lidí.

Ostravské ocelové město

Tím ale majitel společnosti Vítkovice, jíž patří i chráněné technické památky v Dolní oblasti Vítkovic, skončit nemíní. Chce, aby tam jednou žili mladí lidé.

"V Dolní oblasti mám ještě dvě ambice. Chci přestavět tři černé kostky bývalé koksovny na knihovnu a další účely a za evropské peníze vybudovat kampus, do kterého by se nastěhovala téměř celá Ostravská univerzita, včetně učeben, laboratoří a studentských kolejí," líčí Světlík.

"To je nereálné," tvrdí rektor univerzity Jiří Močkoř. "Stálo by to až šest miliard, a ty peníze zatím není odkud vzít," dodává.

Světlík se ale vzdát nechce. "Je špatně, že univerzita působí ve třiceti budovách v centru i dalších místech Ostravy. "V kampusu by měli studenti vše pohromadě, škola by ušetřila za opravy tolika budov a v uvolněných domech by mohly vzniknout byty," míní.