Tatra letos vyrobila polovinu aut proti loňsku, problém v tom nevidí

  16:58aktualizováno  16:58
Dvě automobilky v Moravskoslezském kraji, Tatra a Hyundai, vyrábí zatím letos méně vozů než loni. Zatímco v Nošovicích klesla výroba jen mírně, v Kopřivnici činí propad padesát procent. Jako by se výroba nákladních automobilů v Tatře vrátila do poloviny roku 2015.

Na Dnech NATO 2017 se představil i obrněný transportér TITUS společnosti TATRA TRUCKS a.s. | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Automobilka Tatra během prvních sedmi měsíců tohoto roku vyrobila 446 vozů, za stejné období loňského roku to bylo 892 automobilů,“ řekl Miroslav Konvalina, mluvčí Sdružení automobilového průmyslu, které statistiky o výrobě zveřejnilo.

Podle zástupců Tatry se na snížení výroby projevil hlavně cyklický vývoj trhu. Firma navíc, zřejmě po neblahých zkušenostech z minulosti, nechce vyrábět na sklad.

„Na objemu výroby se projevilo třeba to, že v tomto roce Tatra neplní žádné významné zakázky pro armády. S cyklickou poptávkou v úzkém segmentu speciálních vozidel je třeba počítat a společnost se jí musí umět pružně přizpůsobit,“ vysvětluje mluvčí Tatry Andrej Čírtek. 

„Prodeje civilních vozidel ovlivnilo i představení nového modelu T158 Phoenix, kdy řada zákazníků vyčkávala s většími objemy na vyzkoušení nového modelu.“

Finančně by se snížení výroby mělo podle Andreje Čírtka projevit méně, než by se mohlo na první pohled zdát. „V roce 2018 se významně zvýšil počet na přání zákazníků přizpůsobených vozidel s výrazně vyšší přidanou hodnotou.“

Do budoucna Tatra hlásí nové zakázky

„V pokročilé fázi je příprava zakázky na 62 obrněných vozidel Titus na tatrováckém podvozku, dále vláda nedávno schválila nákup až 61 logistických vozidel Tatra pro armádu,“ představil mluvčí část objednávek.

A počítat se nebudou jen vozy vyrobené v Kopřivnici. 

„Dokončuje se výstavba montážního závodu v Saúdské Arábii, Tatra zároveň spouští projekt licenční výroby v Číně. Pro úspěch Tatry tedy není klíčovým měřítkem pouze počet vozidel vyrobených v České republice,“ dodal Čírtek.

Hyundaii chybí objednávky z Velké Británie

Pokles výroby zaznamenalo Sdružení automobilového průmyslu i u nošovické automobilky Hyundai. Ta za prvních sedm měsíců letoška vyrobila 190 250 aut, o 8,97 procenta méně než loni.

„Důvodem snížení výrobního plánu byl znatelný pokles poptávky zejména ve Velké Británii, která patří k našim největším trhům,“ vysvětluje Petr Vaněk, mluvčí nošovické automobilky. 

„Snížení celkového objemu výroby jsme dosáhli zařazením několika nevýrobních dnů v prvním čtvrtletí letošního roku, od druhého čtvrtletí už pracuje závod na plný výkon a žádná další omezení se neplánují.“

Oproti poklesu výroby ve dvou automobilkách v kraji se firmám vyrábějícím pro automobilový průmysl jednotlivé díly stále daří.

„Nemáme úplně konkrétní čísla, ale co se týká zakázek pro výrobce automobilových komponentů, je tu stále mírný nárůst,“ přibližuje situaci v dalších firmách v regionu působících v automobilovém průmyslu Ladislav Glogar, výkonný ředitel Moravskoslezského automobilového klastru. 

„Samozřejmě, že existují rozdíly mezi jednotlivými společnostmi, ale celkově zde zatím žádný pokles objednávek není, naopak. Zdejší firmy se potýkají spíše s nedostatkem pracovních sil, hlavně u vývojových pracovníků – těch se dlouhodobě nedostává. U nás nejsou jen montovny, ale firmy mají i vlastí vývoj a právě tam ti lidé chybí,“ dodal.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy...

Architektura Jubilejní kolonie doposud poutá pozornost, říká památkář

Jubilejní kolonie v současnosti.

Devadesát let. V lidském měřítku požehnaný věk, ale pro Jubilejní kolonii v ostravské městské části Hrabůvka to znamená...

Krajští zastupitelé po demonstraci odložili verdikt o nemocnici v Orlové

Zhruba 150 lidí protestuje od čtvrtečního rána proti plánovanému rušení...

Zhruba 150 demonstrantů dopoledne protestovalo proti záměru kraje na optimalizační plán krajských nemocnic, který...

Najdete na iDNES.cz