Andrew Urbiš v březnu 2009 před desetidenním pobytem ve tmě.

Andrew Urbiš v březnu 2009 před desetidenním pobytem ve tmě. | foto: Adolf Horsinka, MF DNES

Terapeut se v Čeladné zase zavřel do tmy. Na sedm týdnů

  • 1
Na neuvěřitelných sedm týdnů se terapeut Andrew Urbiš z Čeladné na Frýdecko-Místecku zavřel do kobky, kde bude zkoušet dlouhodobé účinky tmy na lidský organismus. Za odvážným rozhodnutím jsou žádosti jeho klientů, kteří pro svou terapii žádali delší než dvoutýdenní pobyt.

Šaman, jak také lidé Urbišovi říkají, se ve čtvrtek uzavřel v areálu čeladenského rehabilitačního centra do speciální místnosti, ve které je naprostá tma. Zde hodlá bez přerušení a bez přístupu jakéhokoli světelného paprsku pobýt až do 24. února.

Urbiš si už desetidenní pobyt ve tmě zkusil v březnu 2009. Díky svým zkušenostem tak mohl v Čeladné začít poskytovat týdenní a čtrnáctidenní pobyt ve tmě svým pacientům, ale i zdravým klientům, kteří si chtěli jen pobyt vyzkoušet - například pro celkové zklidnění a odpočinek od stresu.

"Jenže mnozí klienti požadují delší pobyty. Proto jsme za účasti předních vědeckých pracovišť připravili projekt dlouhodobého experimentálního pobytu," uvedl Urbiš. Než na dlouhou dobu pustí do tmy ostatní, chce si účinky až sedmitýdenního odloučení od světla vyzkoušet na vlastní kůži.

Terapie tmou

Terapie tmou se začala používat v Japonsku. Člověka vede k hlubšímu sebepoznání, pomáhá mu najít vlastní identitu. Během pobytu se bystří smysly a dochází k zesílení nevědomých procesů.

Dochází ke zlepšení koncentrace a zvyšuje se zraková ostrost. Díky tvorbě hormonu melatoninu terapie působí proti nádorovému bujení a má vliv i na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, také posiluje imunitní systém a zlepšuje fyzickou kondici. Terapie je vhodná pro všechny, kdo žijí v trvalém napětí, přetížení a v jiných náročných životních podmínkách.

Zdroj: Beskydské rehabilitační centrum Čeladná

,