Karvinské lázně plánují termály za stamiliony. Doufají v příliv turistů

  11:01aktualizováno  11:01
Postavíme v Karviné velký termální park za 650 milionů korun. Takovou zprávu vyslali do světa zástupci tamních Lázní Darkov. Lázně mají již hotovou objemovou studii, která počítá s vybudováním několika venkovních bazénů s termální vodou, nové bazénové haly, apartmánů, viladomů či parkoviště pro 300 aut.

Thermepark vyroste poblíž rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích. U něj má vzniknout parkoviště pro 300 aut. | foto: Vizualizace S-projekt plus

Thermepark, jak by se měla nová atrakce v blízkosti rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích jmenovat, by měl sloužit široké veřejnosti a v létě by jej v jednu chvíli mohlo využívat až tisíc lidí, mimo sezonu šest stovek návštěvníků

„Karviná má ideální podmínky pro takovýto projekt a zaslouží si ho, Lázně Darkov mají zase potřebné know-how a zázemí k provozování velkého termálního parku, spojení proto dává smysl,“ uvedla generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi.

Přesto nad obřím projektem ještě visí několik otazníků. Například není jasné, z kolika zdrojů a v jakém poměru bude stavba financována. „Část z nákladů pokryjí Lázně Darkov z vlastních zdrojů, část by měla přitéct z evropských fondů, na část si vezmou lázně úvěr. V neposlední řadě by měl pomoct i příspěvek Moravskoslezského kraje a města Karviná,“ uvedl mluvčí lázní Miroslav Slaný.

Jenže například na úředníky Moravskoslezského kraje se zatím zástupci společnosti v této věci neobrátili. „Kraj tedy žádnou podporu na jeho výstavbu zatím přislíbit ani nemohl,“ uvedla krajská mluvčí Nikola Birklenová. Mluvčí lázní upřesnil, že s krajem se teprve společnost chystá jednat.

Fotogalerie

Jasné v tuto chvíli není ani to, kdy by se mělo začít stavět. „Záležet bude právě na vyřešení financování a na vydání stavebního povolení,“ podotkl Slaný.

S plány lázní už byli oproti krajským úředníkům seznámeni zástupci karvinské radnice. 

„Potenciál projektu se nám moc líbí. Jednak by se zvýšil turistický ruch, a současně by lázně doplnily stávající nabídku letního koupaliště a krytého bazénu, který se chystáme rekonstruovat. Lázně Darkov mohou počítat s naší podporou a propagací,“ uvedl náměstek primátora Lukáš Raszyk.

Lákadlo pro Čechy i Poláky

Termály by mohly do Karviné přitáhnout nejen tuzemskou klientelu, ale i návštěvníky z polského příhraničí, kteří to mají do Karviné pár minut autem.

Turisty by mohla lákat vyhlášená jodobromová voda z termálního minerálního pramene, jíž budou naplněny některé z bazénů. 

„Jodobromová voda, nazývaná solanka, má vysoký obsah jodu, který je vyšší i než v přímořských oblastech. Koupele v této vodě jsou v současnosti v Lázních Darkov součástí takzvané balneorehabilitace,“ dodal Slaný.

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

O vraždě Kramných elektřinou nemám pochybnosti, říká znalec Dvořáček

Předseda Ústavu soudního lékařství v Ostravě Igor Dvořáček také vypovídal v...

Je předsedou akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity, téměř dvacet let vedl Ústav soudního lékařství...

Plekanec byl u další výhry. Hokejisté Kladna porazili Frýdek-Místek

Tomáš Plekanec se po návratu z NHL poprvé představil v dresu Kladna, zasáhl do...

Kladenský víkend s Tomášem Plekancem byl pro domácí hokejisty úspěšný. Při sobotní výhře nad Litoměřicemi (4:2) se...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Další z rubriky

Zkontrolujte si spoje, s novým řádem vypukne v kraji autobusová revoluce

Autobusová zastávka

Ještě než vyrazíte na meziměstský autobus, tak si ověřte, jestli nevyjíždí například o několik minut dříve. K cestovní...

Ostravské stopy: Sýkorův most je sítem do velkého města, míní Koneval

Vstup do velkého města Vítězslavu Konevalovi symbolizuje Sýkorův most.

Jako digitální grafik by si Vítězslav Koneval pro svou práci vybral ke zpracování ostravský motiv: most Miloše Sýkory....

Železárny Vítkovice, díky nimž se rozrostla Ostrava, slaví 190 let

Vysoké pece v roce 1893.

Do Ostravy ve čtvrtek zavítali potomci Habsburků a Gutmannů, zakladatelských rodů Vítkovických železáren. Mimo jiné si...

Najdete na iDNES.cz