Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdé drogy zkouší i školáci v Bohumíně. Strážníci nabízí rodičům testery

  13:33aktualizováno  13:33
Žáci tří největších základních škol v Bohumíně kouří marihuanu a experimentují i s tvrdými drogami - extází a pervitinem. Odhalila to radnice, když zaplatila testy odpadních vod z kanálů u škol. Po nedávno zveřejněných výsledcích testování školáků v Orlové je to další varování.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Laboratorní rozbory odpadních vod odebraných z kanálových šachtic u tří největších základních škol v Bohumíně potvrdily, že někteří z tamních žáků experimentují s drogami.

V březnu odebrali vzorky vody strážníci. Město za jejich rozbory zaplatilo 12 tisíc korun. Společně s Orlovou jsou to jediná dvě města v České republice, která se k choulostivé analýze odhodlala (více o testech provedených v Orlové zde).

„Výsledky odběrů jsou alarmující. V odebraných vzorcích se objevily výrazné stopy marihuany a bohužel i extáze a pervitinu. Z problému ale neobviňujeme školy, kde průzkum proběhl. Je to varovný signál pro nás všechny, především však pro rodiče. Na nich teď leží největší břímě, protože prevence začíná v rodině. Rodiče si musí všímat, jak se jejich dítě chová a co celé dny dělá,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Město chce rodičům s protidrogovou prevencí pomoci. Připravilo pro ně informační letáček. Kromě kontaktů na protidrogové poradny v něm nechybí popis poplašných signálů, podle kterých rodič pozná, že by dítě mohlo experimentovat s drogou.

Testerů pro rodiče je stovka

O plošném anonymním testování ze slin, jaké udělala Orlová u žáků devátých tříd, zatím bohumínská radnice neuvažuje. Chce jít jinou cestou. Místo toho nabízí rodičům konkrétní možnost, aby si své dítě otestovali sami a zjistili, zda se jich problém týká.

„Naši strážníci mají k dispozici kombinované testery, které dokáží určit až šest druhů drog, a to stěrem z ústní dutiny. Stovku testerů jsme vyčlenili pro zájemce z řad rodičů. Test si mohou vyzvednout na služebně městské policie nonstop, zdarma a zcela anonymně,“ řekl bohumínský manažer prevence kriminality Roman Honysz a dodal, že v letáčku neschází ani rady, jak postupovat v případě, že by byl test pozitivní a kde je možné hledat pomoc.

Kromě toho radnice slibuje, že zesílí protidrogovou prevenci. Navýší počet besed o drogách. ale nejen to. „Budeme školáky posílat do protidrogového vlaku na dejvickém nádraží, který jim zprostředkuje autentický zážitek z drogového doupěte, vězení, policejní vyšetřovny nebo autonehody, k níž došlo kvůli užití drogy. Díky unikátním technologiím, které působí na všechny lidské smysly, může návštěva vlaku ovlivnit pohled dětí na drogy,“ říká místostarosta Igor Bruzl.

Šest tisíc vyměněných jehel ročně

Asistenti prevence kriminality se zároveň zaměří na sledování případného dealerství drog v okolí škol. „Už máme připravený anonymní dotazník pro děti, který by měly vyplnit ve škole. Chceme zjistit, zda se s drogou setkali, případně kde, a zda s ní mají nějakou osobní zkušenost. Výsledky dotazníku si pak chceme porovnat s výsledky odběru odpadních vod,“ doplnil Bruzl.

Jedním z důvodů, proč se Bohumín rozhodl otestovat odpadní vody u škol, byl i zvyšující se počet řidičů aut zadržených při jízdě pod vlivem opiátů. Za rok si navíc narkomané ve městě vymění šest tisíc stříkaček s jehlou za nové. Přitom tato služba je tam k dispozici jen dvakrát týdně.

„Strážníci spolu s asistenty prevence kriminality sesbírají za měsíc asi 500 použitých injekčních stříkaček, to znamená dalších šest tisíc jehel za rok. Dohromady jde tedy o 12 tisíc jehel ročně,“ říká mluvčí města Lucie Kolková. „Přitom je obvyklé, že děti užívají drogy spíše jiným způsobem - kouřením, šňupáním nebo polykáním tablet. Proto se město zapojilo do regionálního testovacího projektu odběru odpadních vod a chtělo zjistit, jak vážná je situace u dětí školního věku,“ dodala mluvčí.
Nejčtenější

Rozmrzelý Baroš: Nejhorší sezona, řeknu to naplno, jsme prostě v ...

Kapitán Baníku Milan Baroš (v červeném) čelí přesile hráčů Liberce.

Soupeřovi fanoušci ho vřele vítali. „Mílan Baroš,“ skandovali. Ostravský útočník však po utkání 14. kola první ligy v...

Za organizaci homosexuální prostituce mladistvých padlo šest obvinění

Obchodníci s lidmi

Kriminalisté obvinili šest mužů, kteří podle nich na několika místech v ČR, zejména v Praze a na Ostravsku,...Nejhorší byly obrovské vlny, říká dobrodruh, který sjel Dunaj na kajaku

Zdeněk Lyčka po Dunaji uplaval 2 800 kilometrů.

Dobrodruh Zdeněk Lyčka z Frýdku-Místku mnohokrát ve Švédsku zvládl devadesátikilometrový Vasův běh na lyžích a má za...

Zpěvák a student Dan Bárta získal univerzitní cenu za výzkum vážek

Dan Bárta při přebírání ocenění Ostravské univerzity za výzkum vážek. (14....

Pět cen, z toho dvě akademikům a tři studentům, udělil rektor Ostravské univerzity Jan Lata na výroční akci školy,...

Vražda dívky bude za pár týdnů promlčena, policie hledá i anonymní svědky

Místo, kde našel náhodný kolemjdoucí uškrcenou dvacetiletou dívku. Tu zabil...

Poslední tři týdny mají policisté na to, aby vypátrali, kdo před dvaceti lety usmrtil dvacetiletou dívku, která se byla...Další z rubriky

Po Odře lodě do Polska hned tak nevyplují, vznikne jen suchý poldr

Budou po Česku plout nákladní lodě jako například na průplavu Rýn - Mohan -...

Poláci u Ratiboře postaví jen suchý poldr. Pro hladký průjezd lodí po Odře k Bohumínu by však byla lepší přehrada. Na...

Firmy staví v Ostravě dvě velká nákupní centra. Jedno spojí s hypermarketem

Společnost Reflecta Development zahajuje v Ostravě-Plesné výstavbu komplexního...

Jen jediné klasické obchodní centrum se příští rok dokončí v Česku, a to v Ostravě-Plesné. Je to dlouho plánovaný a...

Za mlácení žen v barech dostala modelka z Karvinska přes pět let vězení

(Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě poslal na 5,5 roku do vězení třiadvacetiletou Sarah Chlebkovou, která loni na diskotéce v Orlové...Najdete na iDNES.cz