Geomorfologové Jaromír Demek (v zelené vestě) a Petr Mackovčin (v hnědé mikině) ukazují, co by nastalo při těžbě uhlí v dole Frenštát.

Geomorfologové Jaromír Demek (v zelené vestě) a Petr Mackovčin (v hnědé mikině) ukazují, co by nastalo při těžbě uhlí v dole Frenštát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Těžba uhlí ve Frenštátu by zničila okolí a ohrozila zdejší firmy, říká nová studie

  • 19
Poklesy terénu, důlní otřesy, masivní sesuvy půdy a ohrožení provozu v některých firmách. To čeká podle odborníků lidi v okolí dolu Frenštát v případě, že se v něm začne těžit uhlí. Dolování v Beskydech by podle jejich studie přineslo obrovské problémy.

Přední český geomorfolog Jaromír Demek s kolegou Peterem Mackovčinem přijeli v pátek do Frenštátu pod Radhoštěm, aby seznámili představitele vybraných obcí a sdružení Naše Beskydy se svou prací. Prezentovali hlavní část studie o vlivu případné těžby v dobývacím prostoru Frenštát na krajinu.

"Zabývali jsme se vlastnostmi terénu a došli jsme k tomu, že je opravdu nestabilní. Při poddolování a důlních otřesech tady může dojít k obrovským změnám," uvedl Jaromír Demek.

Studii o osmi částech, jejímž zadavatelem je občanské sdružení, zpracovává hned několik odborníků. Ze svých rozpočtů ji platí Frenštát pod Radhoštěm a sousední obec Trojanovice.

"Perličkou je, že to obce platí z poplatků, které dostávají od OKD za dobývací prostor. Zastupitelstva rozhodla, že celou tuto částku věnují na boj proti dolům," doplnil Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy.

OKD nemá s těžbou v podhorských oblastech zkušenosti

Podle Demka v Beskydech probíhá spousta geodynamických procesů, oblast je nestabilní. Aktuálně je zde v pohybu několik sesuvů. Přispívá k tomu i velké množství srážek, voda prosakující do podloží působí jako kuličková ložiska, po kterých horniny kloužou

Největší nebezpečí spojené s důlní činností je, že se dají do pohybu velké horské bloky. Dřívější studie o těchto jevech nepojednávají. "Těžit se dá všechno, ale je nutné zvážit, jaké hrozí důsledky na povrchu. Je to velmi riskantní, protože neexistuje technologie, která by pohyb obrovských skalních bloků zastavila," vysvětlil Demek.

OKD navíc s těžbou v podhorské oblasti nemá zkušenosti, doluje pouze v pánvích. Na dotaz, jestli se černouhelná společnost chystá v dole Frenštát horninu dobývat, odpověděl tiskový mluvčí Vladislav Sobol neurčitě.

"O otevření dolu není vůbec možné uvažovat bez důkladného průzkumu ložiska, které dosud nebylo provedeno." Společnost OKD přitom žádala o povolení průzkumné ražby v nefunkčním dole již dvakrát. Český báňský úřad ji ale těžařům zatím nepovolil.

Těžba by ohrozila i dva největší zaměstnavatele v oblasti

Na schůzce zaznělo, že by těžba způsobila problémy také firmám. Ohrozila by i dva největší zaměstnavatele - Siemens a Continental. Mluvčí Pavel Kaidl sdělil, že Siemens je jednoznačně proti zahájení důlní činnosti.

historie dolu frenštát

1945 - v beskydské oblasti byl proveden průzkum z povrchu, na jeho základě vznikl dobývací prostor o rozloze 6 317 hektarů
1981 - začala výstavba dolu
1991 - pozastavení prací na ložisku, jeho zakonzervování
1995 - OKD realizuje pouze zajišťovací provoz (s platností do konce roku 2003)
1997 - OKD představily podnikatelský záměr těžby černého uhlí v Beskydech Využitelné zásoby ložiska byly vypočteny na 814 milionů tun černého uhlí, z toho vytěžitelných je asi 309 milionů tun.

zdroj: www.nasebeskydy.cz

"S návrhem obnovit těžbu jsme již několikrát vyslovili nesouhlas. Těžební činnost by měla devastující vliv na provoz našeho továrního komplexu. Došlo by k ohrožení jeho existence a znehodnocení investic, které jsme vložili nejen do závodu, ale do celého regionu," nastínil.

Sdružení Naše Beskydy bude se studií dále pracovat. Seznámí s ní veřejnost, cílů má ale víc.

"Připravuje se nová Státní energetická koncepce. Chceme, aby vypadala stejně jako ta stávající, kde je napsané, že stát s uhlím z Frenštátu nepočítá," řekl Uruba.

Bojí se prolomení limitů těžby uhlí, které navrhl bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

"Ministerstvo nyní pracuje na aktualizaci státní energetické koncepce, která bude přepracována také s ohledem na koaliční smlouvu, kde se vládní strany zavázaly, že limity prolamovat nebudou," uvedl Pavel Vlček, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.