Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště.

Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Těžbu jedů zastavil spor firem o peníze. Zápach se šíří dál

  • 1
Lidé z ostravského sídliště Fifejdy se zápachu z nedalekých ropných lagun jen tak nezbaví. Odtěžování nebezpečných látek se na několik týdnů zastavilo kvůli devadesáti milionům korun, které Sdružení Čistá Ostrava dluží společnosti Baltom. Ta těžbu kalů v areálu bývalé společnosti Ostramo ukončila.

 Peníze přitom nechybí, sdružení je má na účtu, odmítá je ale Baltomu vyplatit. "Sdružení Čistá Ostrava, které má na starosti celý projekt vyčištění ropných lagun, nám už od listopadu neplatí. Proto jsme byli nuceni přerušit těžbu, nemůžeme ji dotovat z vlastních zdrojů," přibližuje svou verzi oblastní ředitel společnosti Baltom Vladimír Kurš.

Podle tiskového mluvčího Sdružení Čistá Ostrava Lubomíra Zabavíka je za přerušením finančního toku neekologické chování výrobce paliva, tedy Baltomu.

"Vzájemné vztahy jsou významně narušeny. Subdodavatelská společnost byla opakovaně upozorňována na skutečnost, že uskladňuje palivo v neschválených meziskladech a byla také informována o případných sankcích," vysvětluje Lubomír Zabavík.

Těžba ropných kalů se zastavila.

"Přes veškeré výzvy nebyly závady odstraněny. Sdružení Čistá Ostrava tedy nezbývalo jiné řešení, než pozastavit platby do doby úplného vyvezení veškerého paliva z těchto dvou skladů,"dodal mluvčí. Jeho tvrzení ale Baltom odmítá, palivo v meziskladech už prý patří jiné firmě.

Na střet obou firem doplácí hlavně obyvatelé Ostravy, zápach z lagun silně obtěžuje lidi žijící na nedalekém sídlišti Fifejdy. I proto chtějí zástupci podniku Diamo, který při sanačních pracích zastupuje stát, dát obě znesvářené strany dohromady. "Příští týden by mělo dojít ke schůzce obou stran za účasti náměstka ministra životního prostředí," řekl ředitel odštěpného závodu Odra Josef Havelka.

Sdružení Čistá Ostrava je ale připraveno i na nejhorší. Jedná s dalšími firmami, které by mohly Baltom nahradit.

Z předpokládaných 200 tisíc tun bylo dosud pro výrobu alternativního paliva využito téměř 50 procent z celkového obsahu lagun.