Noční obloha nad Beskydskou oblastí tmavé oblohy (BOTO)

Noční obloha nad Beskydskou oblastí tmavé oblohy (BOTO) | foto: archiv projektu

Přijeďte na dovolenou pod Mléčnou dráhu do Beskyd

  • 0
Plánujete si na léto něco jiného než obvykle? Zkuste letos výlet za Mléčnou dráhou nebo polární září. Cesta ke hvězdám vás nebude stát horentní sumu. Stačí, když se vypravíte do Beskyd, kde můžete pozorovat to nejzajímavější z noční oblohy.

Nezvyklou turistickou atrakci iniciovala skupina deseti mladých astronomů, kteří se dlouhodobě zajímají o světelné znečištění.

Milada Moudrá ze Sekce pro temnou oblohu

"Mapujeme situaci umělého osvětlení po celé republice a zároveň ukazujeme, že ještě stále existují místa, kde se můžete nerušeně dívat na hvězdy. Díky finanční podpoře programu Think Big od Nadace Telefónica máme profesionální měřicí přístroje. Nejlepší podmínky pro pozorování v Moravskoslezském kraji jsme zjistili nad beskydskou oblastí tmavé oblohy (BOTO) ," vysvětluje Milada Moudrá, členka Sekce pro temnou oblohu při České astronomické společnosti.

"Mnohem horší je situace ve městech. Tam už lidé ani neví, jak vypadá hvězdná obloha. Světla z pouličních lamp nebo reklamních billboardů jsou tak silná, že hvězdy skoro nevidíte. Nejde nám o absolutní tmu, ale o to, aby svítidla mířila skutečně jen tam, kde je to potřeba," doplnila.

Ptáci, kteří se orientují podle výrazných bodů a světelných zdrojů, často krouží ve "světelné pasti" až do úhynu vyčerpáním.

Část světla ze světlometu míří na parkoviště a zbytek jde do oken, kde jsou všichni obyvatelé domu obtěžování silným a neustálým světlem.

Bojovka v pravé beskydské tmě

Letos v březnu byla slavnostně otevřena beskydská rezervace BOTO, která je na území tří set čtverečních kilometrů a částečně zasahuje i na Slovensko. Patronkou výjimečného projektu je televizní hlasatelka a meteoroložka Alena Zárybnická.

"Po celém světě je okolo 25 takových rezervací a my jsme rádi, že se to povedlo i u nás. Náš projekt podporuje dvanáct zástupců obcí v tomto regionu a významné místní organizace, například CHKO Beskydy a Lesy ČR. Doufáme, že hvězdná obloha přiláká turisty. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou v centru oblasti na Gruni, odkud můžete vidět Mléčnou dráhu nebo v případě vhodných podmínek dokonce polární záři," láká Milada Moudrá. 

Noční obloha nad Beskydskou oblastí tmavé oblohy (BOTO)
Noční obloha nad Beskydskou oblastí tmavé oblohy (BOTO)
Krabička s pravou beskydskou tmou

Z Beskyd se dá pozorovat Mléčná dráha, kousek tmy si můžete přivézt i domů.

"V rezervaci je také šest kešek (geocachingových schránek) s tematickým kvízem. Ten, kdo zvládne tuhle bojovku a zodpoví naše otázky, může získat netradiční suvenýr: kelímek s pravou beskydskou tmou," doplňuje.

Její tým pořádá každý rok několik akcí pro veřejnost. Jarní astronomický den, který se konal minulou sobotu na Gruni u Frenštátu pod Radhoštěm, přilákal více než sto návštěvníků. Mohli si vyzkoušet pozorování dalekohledem nebo focení hvězd. Další akce se chystá již ve středu ve Znojmě, kde se koná "procházka" denní a noční oblohou.

V Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) ve Starých Hamrech proběhl Jarní
V Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) ve Starých Hamrech proběhl Jarní
V Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) ve Starých Hamrech proběhl Jarní

V Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) ve Starých Hamrech proběhl Jarní astronomický den. Návštěvníci si mohli dalekohledy prohlédnout Slunce a noční oblohu.

Světlo, které škodí

Tým mladých astronomů přednáší o světelném znečištění po celé republice i v zahraničí. Prezentuje výsledky a zároveň radí, co dělat, když vám do ložnice svítí pouliční lampa nebo obří billboard. Podle Milady Moudré je řešení celkem snadné. "Kontaktujte správce veřejného osvětlení, informace o konkrétní firmě mají na obecním úřadě. Mnohdy jsou velmi ochotní ke spolupráci, stačí jen část lampy překrýt clonou a je po problému."

Umělé světlo je rušivé nejen pro člověka, ale i pro zvířata. Reklamní poutače u dálnic svítí celou noc a lákají především ptáky a drobný hmyz. "Zvířata mají mnohem citlivější oči než lidé. Světlo je vábí, a proto u něj zůstávají i několik hodin. A to narušuje jejich běžný noční rytmus, kdy se věnují shánění potravy. Myslíme si, že je zbytečné, aby reklama u silnice nebo osvětlená památka svítily nepřetržitě celou noc," říká Milada. 

Mapa světelného znečištění noční oblohy nad Českem

Světelné znečištění noční oblohy mají na svědomí většinou města.

"Loni jsme poskytli výsledky našeho měření obecně prospěšné společnosti Acta non verba. Této organizaci se podařilo prosadit zákaz všech billboardů u dálnic a silnic první třídy. Všechny musí být odstraněny do roku 2017. Nyní se snažíme také o zákaz velkých LED světelných reklam ve městech. Nejde totiž jen o zbytečné a škodlivé světlo, ale také o větší počet nehod v té konkrétní lokalitě," dodává.

Podpora na poslední chvíli

Intenzivní výzkum, kterému se tato studentka ochrany životního prostředí věnuje už pět let, je časově i finančně náročný. Až donedávna musela s kamarády shánět finance z vlastních zdrojů. Předloni se jim podařilo získat podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

"Už jsme ani nedoufali, že by se našel sponzor. Náš vedoucí, Honza Kondziolka, to ale nevzdal a nakonec to dopadlo skvěle. Jsme moc rádi, že nadace pochopila, proč jsou naše aktivity prospěšné a postupně nám darovala tři sta tisíc. Jsme vlastně jediný projekt, který získal podporu čtyřikrát po sobě. Díky tomu jsme mohli nakoupit kvalitní měřící soustavy a zorganizovat sérii popularizačních akcí po celé republice."

Milada Moudrá a její přátelé mají stále spoustu plánů do budoucna. Letos chystají prezentace v několika regionech. Připravují přednášky, pozorování pro veřejnost, podílejí se na natáčení filmu a výstavě o světelném znečištění.

"Náš projekt má stále více příznivců, nejen v Čechách, ale dokonce i v zahraničí. Snažíme se lidem pomáhat a zároveň jim ukazujeme, jak krásná může být kdysi obyčejná, ale dnes už vzácná, tmavá obloha plná hvězd," uzavírá Moudrá.