O starou alej švestek se nikdo nestaral. Teď budou mít Otice nové stromořadí.

O starou alej švestek se nikdo nestaral. Teď budou mít Otice nové stromořadí. | foto: Archiv projektu

Už zase máme naši alej, radují se v Oticích ze švestkového stromořadí

  • 1
Otice dělí od Opavy jen pár kilometrů. Podél silnice kdysi stála švestková alej. Řadu let se o ni nikdo nestaral, a tak byla pokácena. Nedávno se Otičtí rozhodli, že obnoví nejen celé stromořadí, ale vysadí sto padesát ovocných stromů.

Hlavním iniciátorem akce byl čtyřiadvacetiletý Jan Weiss. Odmalička ho bavilo koukat se dědečkovi pod ruce, když zahradničil, a dnes mají společnou firmu.

"Zahradnická práce mě baví, něco zasadíte a musíte se o to starat. Sekat trávu, prořezávat stromy. Pokud je něco potřeba u nás ve vesnici, rád pomůžu. Máme tady spoustu akcí, třeba deset plesů během dvou měsíců nebo akce pro děti ze základní školy. Letos jsme si řekli, že společně obnovíme švestkovou alej. Získali jsme podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica a nakoupili jsme sto padesát stromů," vysvětluje Jan.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladí získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Stačilo jedno nedělní odpoledne a během pár hodin u cesty stálo několik desítek švestek. Do práce na kilometrovém úseku se zapojily všechny generace.

"Nikdo neřešil, že bude něco dělat o víkendu. Naopak všichni se těšili. Hlavně starší lidé rádi vzpomínají na ty různé brigády. Prý to bylo nejen o práci, ale taky o tom, že jsou spolu." říká organizátor akce.

Vysazením aleje však aktivity jeho týmu nekončí. Brzy se všichni pustí do výroby největšího adventního věnce. Usilují o zápis do Guinessovy knihy rekordů. V příštím roce chce Jan a jeho kolegové zorganizovat zahradnické turné po opavských školách.

"Dnes už nikdo neučí, jak se co dělá rukama. Chceme vysvětlit, jak se sází záhon nebo jak pečovat o stromy. Důležité je mít trpělivost, příroda si sama řekne, co je potřeba," vysvětluje Jan a dodává, že na první švestkovou úrodu si ještě musí počkat. První sklizeň bude totiž až za šest let.