Alena Milíčková se věnuje ruční výrobě mýdla ve svém podniku v Řepištích.

Alena Milíčková se věnuje ruční výrobě mýdla ve svém podniku v Řepištích. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šifle i mýdla. Tipy na dárky, které voní i chutnají Moravskoslezskem

  • 0
Nikde jinde v zemi je neseženete. Vyrábějí se totiž výhradně v Moravskoslezském kraji. Pokud ještě nemáte koupeny všechny vánoční dárky, přinášíme vám pár tipů na originální výrobky.

1. Poháry z ručního skla jako výlet do minulosti

Své blízké můžete obdarovat například kouskem dávné minulosti v podobě historického, ručně dělaného poháru. Pro historické sklo je specifická nazelenalá barva společně s drobnými bublinkami, které jsou charakteristické pro tzv. lesní sklo.

Výrobní postup byl užíván především ve 14. až 16. století na pecích vytápěných bukovým dřívím. Výroba vyžaduje vysokou zručnost a zvládnutí sklářského umu. Sortiment historického skla tvoří zejména nápojové sklo – poháry, sklenice, karafy, které jsou vyráběny dle dochovaných historických souvislostí i vlastních návrhů.

Koupíte jen v kraji

Příborské šifle
Eva Gilarová - 
evagilarova@volny.cz
Mystická Mydlárna
www.prirodnimydla.cz
Regionální literatura
Knihy od Jany Schlossarkové koupíte na radnici v Hlučíně, díla Anny Malchárkové na radnici v Dolním Benešově.
Den s Rashmi
www.zoo-ostrava.cz
Výrobky z ovčí vlny
www.beskydagro.cz
Výrobky z ručního skla
www.sklarnajakub.cz
Certifikované regionální produkty
www.regionalni-znacky.cz

"Před Vánocemi je mezi zákazníky tradičně největší zájem o nejrůznější číše a poháry, které připravujeme do speciálních dárkových balíčků," říká sklářský mistr Petr Slavkovský ze sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem.

2. Dárek, který i chutná: Příborské šifle

Tento voňavý a hlavně chutný dárek ocení milovníci sladkých dobrot. Příborská šifle je medové pečivo – perník, které bylo nejvíce žádáno o valentinských poutích, které se v Příboře konaly vždy 14. února. Nyní se každoročně v neděli kolem svátku sv. Valentina koná v barokním kostele sv. Valentina mše.

Příborské šifle od Evy Gilarové jsou pečené podle dochovaného receptu z počátku minulého století ve tvaru obdélníku s naznačenými dílky k odlamování. Na jazyku se rozplynou.

3. Ručně vyráběné mýdlo z Řepiště

Mýdlo nemusí být nudný dárek. Už vůbec ne v případě, že je ručně vyráběné. Mydlářství patřilo k nejstarším řemeslům, které téměř vymizelo, ale jak sami vidíte, opět se vrací. Mystická Mydlárna v Řepišti vyrábí ručním způsobem přírodní mýdla, která mají obsahovat energii vody, slunce a země. "Lidé se k nám vracejí. Před Vánocemi máme až třistaprocentní nárůst objednávek," popsala Alena Milíčková, která se výrobě ručního mýdla věnuje již jedenáct let.

4. Knihy o Hlučínsku v místním nářečí

Málokdo dnes ovládá řeč našich babiček. Historii Hlučínska si můžete připomenout v knihách místních autorek Jany Schlossarkové či Anny Malchárkové. Základem hlučínského nářečí, tedy "po prajzsku", byla čeština, výslovnost často polsko-slezská, ale s výraznými lexikálními prvky němčiny.

Příběhy podle skutečných událostí vás uchvátí nejen svou atmosférou, ale mnohdy také pohnutými lidskými osudy. "Tři dni sem o hladu, boli mě cela huba. Žrala bych i zpod sebe. Frida, vytahuj mi to z pysku, než pojdu," píše ve své knize Modrá barva duhy autorka Anna Malchárková.

5. Co dokáže z ovčí vlny kramplovací stroj

Chcete mít beskydské sny? Mezi regionální značky patří třeba i polštáře, přikrývky či dětské fusaky z pravé ovčí vlny. Rouno se vyrábí z pravé ovčí vlny rozčesáváním na kramplovacím stroji. Upravené rouno se vloží mezi dvě vrstvy sypkoviny a prošije se dle nastaveného vzoru. V Palkovicích dělají prošívané přikrývky s náplní z ovčí vlny již přes třicet let.

6. Staňte se ošetřovatelem v zoo

A trochu jiný netradiční dárek na konec. Žádná jiná zoo v republice se nemůže pochlubit malým slůnětem, pouze ta ostravská. A v ní můžete darovat svým blízkým poukaz, díky kterému se stanou v zoo na chvíli ošetřovatelem. Mohou se tak seznámit s Rashmi a její mámou Johti z bezprostřední blízkosti. Poznat ošetřovatele sloní rodiny a také zákulisí a veškeré vybavení pavilonu slonů. Zájemci nahlédnou do přípravny krmiva, obslužné chodby nebo veterinárního boxu pro slony.

Typicky krajské dárky pak nabízejí také informační centra. "Před Vánocemi lidé nejvíce kupují trička s tematickými potisky. Poptávka je také po svíčkách ve tvaru radnice nebo po dárkových setech," vyjmenovává Michal Fávik z Ostravského informačního servisu.