Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Továrna se nedostala mezi památky. Teď je z ní „šenovská Hirošima“

  7:53aktualizováno  7:53
Už déle než tři roky hyzdí Šenov u Nového Jičína ruina bývalé kloboučnické továrny. Památkáři se ji sice pokoušeli zachránit před demolicí, ale na seznam kulturních památek stavbu nedostali. Ruinu však nyní není možné ani zlikvidovat, protože novou výstavbu brzdí spory s majitelem sousední parcely.

Ruina továrního komplexu v Šenově u Nového Jičína. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidé jí říkají šenovská Hirošima. Ruina bývalé kloboučnické továrny Antona Peschla stojí v Šenově takřka beze změny už třetím rokem. A zřejmě ještě nějakou dobu bude.

"Desítky lidí z Šenova a Nového Jičína si tam chodí pro cihly, obec odváží do sběru kovy a prý by tam mělo vyrůst Tesco. Zatím to však je velká šenovská ostuda, odevšad viditelná," poukázal na stav areálu obyvatel Nového Jičína.

Ruina továrního komplexu v Šenově u Nového Jičína.

Obec však prý momentálně nemůže s objektem nic dělat. "Částečně jsme areál bourali my, částečně i developerská firma. Ta však nebude v demolici pokračovat do té doby, než bude vydáno pravomocné územní rozhodnutí," nastínil starosta Šenova u Nového Jičína Vladimír Demeter.

Starosta: Stavbu schválně brzdí nastrčený člověk

Celá věc teď vázne na odvolání, které k územnímu rozhodnutí podal vlastník sousedního pozemku. Starosta je přesvědčen, že se výstavbu snaží záměrně brzdit.

"Ten pozemek byl koupený za účelem spekulace. Je zcela nepoužitelný, protože na něj není přístup ani z jedné strany. Nechápu, že stavební úřad vůbec provedl dělení pozemku. Ale stalo se, a ten člověk se odvolal ke krajskému úřadu s tím, že se mu bude prášit na jeho nemovitost," řekl Demeter. "Je z Prahy, ale všichni víme, že tam byl nastrčený. Kdo ho tam nastrčil, to nevíme," poznamenal starosta.

Majitel zmíněného pozemku k situaci odmítl cokoliv říct. "Nechci se k tomu vyjadřovat," reagoval Ladislav Theisz.

Ruina továrního komplexu v Šenově u Nového Jičína.

To, že došlo k dělení pozemku, jehož jednu část pak Theisz odkoupil, podle stavebního odboru není s ničím v rozporu. "Když soukromá firma prodává pozemek druhému vlastníkovi, není žádný důvod, proč by se toto rozdělení nemohlo uskutečnit. Proti tomu nelze zasáhnout," uvedl vedoucí novojičínského stavebního odboru Jiří Raška.

Podle Demetera nemá projekt podporu ani sousedního Nového Jičína, ani kraje. "Před třemi lety, když se kvůli obchodnímu centru prováděla změna územního plánu, tak byli pro. A teď to najednou nepodporují," dodal.

Historickou továrnu nahradí obchodní dům

Starosta Nového Jičína Ivan Týle říká, že proti stavbě Teska nic nemají, problém však vidí v řešení dopravy. "Nemůže to ohrožovat plynulost dopravy ve městě. Návaznost na silnici I/57 nemají v plánu řešit kruhovým objezdem, ale světelnou křižovatkou. Proto jsme vznesli požadavek," poukázal Týle.

Světelná křižovatka má být ale podle Demetera pouze dočasná, s kruhovým objezdem se počítá nejpozději v roce 2020.

Původně mělo Tesco a obchodní galerie letos otvírat. Na kdy se ale termín posune, zatím jasné není. "Věříme, že výstavbu zahájíme v příštím roce," řekla Eva Kvasničková z firmy Fastav.

Areál bývalé kloboučnické firmy má podobný osud jako tabáková továrna v Novém Jičíně. Oba se pokusili před demolicí zachránit památkáři. Ani v jednom případě se jim však nepovedlo zapsat objekty na seznam kulturních památek a namísto toho tam mají vyrůst obchodní domy.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Najdete na iDNES.cz