Zdeněk Černoch ukazuje na jednu z klopených zatáček Beskydských trailů. Domnívá...

Zdeněk Černoch ukazuje na jednu z klopených zatáček Beskydských trailů. Domnívá se, že se jedná spíše o závodní trať. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Nový trail v Horečkách má odpůrce, chtějí ho odstranit

  • 11
Beskydské traily mají přilákat do oblasti Horeček více turistů. Některým místním se ale nelíbí, že narušují ráz zdejší krajiny a označují je za zánik klasické pěší turistiky. Založili sdružení a chtějí celou trasu odstranit. Myslivci zase poukazují na to, že touto novinkou trpí příroda včetně zvěře, která v ní žije.

„Je to zásah jako hrom. Proč jsou zelení potichu? Asi si nechtějí dělat potíže. Dneska se tady ti blázni prohánějí na kolech. Za rok tady budou jezdit motorky a nakonec tu vznikne Horečkovská rokle, ve které se budou jezdit i závody. Jde jim jen o svůj byznys,“ rozčiluje se jeden z myslivců Josef Janák.

„Na myslivce se plive od roku 1990, ale nebýt jich, tak je příroda dávno zdevastovaná,“ zdůrazňuje. Jeho rozhořčení sdílí také hospodář zdejšího revíru Jan Kaděrka.

„Nelíbí se mi to. Horečky jsou už tak přelidněné. Pořád se mluví jen o cyklostezkách, ale pro zvířata se nedělá vůbec nic. K čemu máme ochranáře. Mají spoustu pravomocí, ale žádnou odpovědnost,“ kroutí nevěřícně hlavou.

Pěší turisté musí být hodně obezřetní

Hodně znepokojený současnou situací je také František Jurek, kterému vede nová trasa přímo vedle zahrady, na které má chatu.

„Buldozer tady tehdy porazil nové porosty, přejel přes borůvčí. Vytvořili trasu v místech, kudy nikdy žádná stezka nevedla. Je to necitlivý zásah. Navíc trasa na některých místech křižuje cesty nebo stezky pro turisty. Je jen otázkou času, kdy se stane nějaký úraz,“ obává se Jurek, který pracuje jako doktor.

Zdeněk Černoch bezmocně rozhazuje rukama. Nelíbí se mu, že kvůli trase Beskydských trailů padlo několik mladých stromků.

„Celé je to hrozně narychlo. Asi sehnali peníze, které potřebovali rychle investovat. Nerozumím tomu. Když chcete v Beskydech něco stavět, stojí to hrozně moc papírování. Přitom s námi o tom dopředu nikdo nemluvil,“ dodává.

Manželé Zdeněk a Darina Černochovi, kteří mají rodinný domek vedle Františka Jurka, už založili Sdružení občanů osady Horečky a usilují o odstranění celé trasy. „Kvůli celé věci nikdy neproběhlo žádné stavební řízení. Nedoložili ani botanickou studii. Přitom tady rostou i dva ohrožené druhy. Vstavač mužský a měsíčnice vytrvalá,“ upozorňuje Darina Černochová, která už zažila i první konflikt s bikery.

„Když jsme se s nimi na trase potkali, byli k nám vyloženě hrubí. Dávali nám jasně najevo, že jim tam jako pěší turisté nemáme překážet. Přitom jsme šli cestou, kterou jsme vždycky chodívali na houby,“ popisuje.

Trasa je určená hlavně rodinám s dětmi

Starosta Trojanovic se však hájí tvrzením, že obec, která Beskydské traily vybudovala ve spolupráci s Frenštátem pod Radhoštěm, chce tímto způsobem zatraktivnit celou lokalitu.

„Dříve bývalo na Vlčině a Pantátovi ubytováno až tři sta lidí. Dneska je tu prázdno. Nechceme to tak nechat. Naopak. Chceme Horečky zase dostat nahoru,“ říká starosta Trojanovic, který zároveň dementuje, že by mělo jít o závodní trať určenou jen závodníkům.

„Trasa je určená hlavně pro rodiny s dětmi. V žádném případě na ní nebudou jezdit motorky. Ty nemají v lese co dělat. Nepřipadá v úvahu, že by se tady někdy konaly nějaké závody,“ uklidňuje Novotný znepokojenou část místních obyvatel a dodává, že v lese nedošlo k tak velkým úpravám, aby k nim potřeboval stavební povolení. „Navíc mám vyjádření správy CHKO Beskydy, které jasně dokazuje, že je všechno v pořádku,“ hájí se Novotný.

Obavy některých lidí chápe, protože se jedná o novinku, na kterou nejsou zvyklí. „Nemají se však čeho obávat. Ať se podívají na Rychlebské hory. Tam už mají 63 kilometrů takových tras a nikomu to nevadí. Je třeba si uvědomit, že v dnešní době nenalákáme hosty jen na pěší turistiku. Lidé jsou hladoví po atraktivitách,“ říká.