Sanatorium Jih vznikne v prostorech bývalé Nemocnice Nové huti.

Sanatorium Jih vznikne v prostorech bývalé Nemocnice Nové huti. | foto: Filip Horák

Tři lékaři oživí starý špitál. Nabídnou lidem 120 lůžek k doléčení

  • 5
Bývalá Nemocnice Nové huti v Ostravě neslouží svému účelu už 10 let. Teď se ale opět stane zdravotnickým zařízením. Tři lékaři a advokát z regionu tam otevřou Sanatorium Jih se 120 lůžky.

Jednu ze dvou čtyřpatrových budov spojených chodbou obývalo donedávna pár desítek klientů soukromého domova pro seniory a krátký čas i klienti sociální organizace, která opravovala vlastní objekt. Jinak ale byly domy v Pavlovově ulici v Ostravě-Jihu prázdné.

Bývalí radní obvodu se báli, že někdejší Nemocnice Nové huti, která fungovala od roku 1972 do konce roku 2005, se změní v další problémovou ubytovnu. Jednu z budov proto raději koupili a plánovali její přestavbu na malometrážní byty. Noví radní s přestavbou nespěchají. Mají k tomu však dobrý důvod.

„Druhou budovu letos koupila firma, která tam otevře zdravotnické zařízení s ošetřovatelskými lůžky. Je možné, že budou chtít svoji činnost rozšířit a koupit i druhou budovu,“ vysvětluje otálení starosta Ostravy Jihu Martin Bednář (ANO).

Radnice počká na rozhodnutí firmy do jara. Když pak firma projeví zájem, budovu jí prodá. Pokud ne, bude pokračovat v původním plánu. „V patrech vybudujeme malometrážní a bezbariérové byty, vhodné i pro seniory, a v přízemí lékařskou pohotovostní službu,“ líčí Bednář výhledové plány obvodu.

Majitelé Sanatoria Jih plánují příjem pacientů od 21. září

Druhá budova začne fungovat už tento měsíc. Opět z ní bude zdravotnické zařízení – Sanatorium Jih, které postupně nabídne až 120 lůžek.

Zařízení se zaměří na doléčování dlouhodobě nemocných pacientů po mozkových mrtvicích, úrazech či operacích. Pobyt i péči budou plně hradit zdravotní pojišťovny.

Sanatorium se rozhodli společně vybudovat tři lékaři a jeden advokát z regionu: primář kardiovaskulárního oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Miroslav Homza, soukromý gynekolog a majitel polikliniky v Havířově Marek Rozbroj, dlouholetý manažer ve zdravotnických zařízeních Filip Horák a advokát specializující se mimo jiné na právo ve zdravotnictví David Jünger.

„Populace stárne a v kraji je stále nedostatek lůžek následné péče, hlavně v Ostravě,“ říká Filip Horák.

Z údajů zdravotních pojišťoven plyne, že zatímco na Bruntálsku je 207 lůžek dlouhodobé péče v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, Ostrava jich má jen 55. Pacienti z Vítkovické nemocnice proto jezdí nejčastěji do Bílovce a Fakultní nemocnice Ostrava má svoji léčebnu až v Klokočově, což je nevýhodné pro příbuzné kvůli dojíždění na návštěvy.

První patro se 40 lůžky je téměř hotové

Velkou léčebnu dlouhodobě nemocných se 124 lůžky má jen Městská nemocnice Ostrava v Radvanicích.

Lůžka dlouhodobé péče na 100 tisíc obyvatel

Bruntál 207

Karviná 143

Nový Jičín 139

Frýdek-Místek 84

Ostrava 55

Opava 27

„Přijímáme hlavně pacienty naší nemocnice. Její potřeby většinou uspokojíme. Ale někdy je přetlak a ne všechny nemocnice mají vlastní lůžka následné péče. Takže konkurence je dobrá,“ míní primář ostravské léčebny Marcel Frýbl.

Když trojice lékařů přemýšlela, zda koupit a přestavět starý dům nebo postavit nový na zelené louce, naskytla se jim možnost koupit bývalou nemocnici.

„Neváhali jsme, protože dispozičně budova vyhovuje tak, že nemusíme dělat žádnou přestavbu. Postupně ale modernizujeme sociální zařízení, měníme elektroinstalaci, obklady i podlahy. Bude nás to stát asi 20 milionů korun,“ říká Horák.

První patro se 40 lůžky je téměř hotové. A protože firma už má veškerá povolení k provozu sanatoria, plánuje jeho otevření na 21. září.

„Doufám, že ten den začneme přijímat pacienty,“ netají Horák. Dodal, že další dvě patra chtějí otevřít do konce roku, nejpozději v lednu.