Třinecké železárny.

Třinecké železárny. | foto: František Zvardoň

Třinec spustil nový kotel za miliardu, bude méně prášit

  • 6
V Třinci kotel za miliardu, v Ostravě ohřívače pecních plynů za 400 milionů. A v Třinci nádavkem nové indukční pece za 150 milionů. Všechny investice by se měly podílet na snížení prašnosti i dalšího znečišťování ovzduší v Moravskoslezském kraji.

„Nový ekologický kotel snížil emise škodlivin do ovzduší o třetinu,“ řekla Petra Jurásková, tisková mluvčí Třineckých železáren o právě spuštěném novém fluidním kotli v dceřiné společnosti železáren, Energetice Třinec.

„Investici za 1,1 miliardy korun dokázala firma provést za plného provozu během dvou let. Teplárna díky tomu sníží emise škodlivého oxidu siřičitého o 28 procent, oxidů dusíku o 22 a prachu o 20 procent.“

„Dle směrnice musíme od roku 2016 při spalování uhlí snížit emise prachu na 20 miligramů na metr krychlový, nové zařízení jich produkuje výrazně méně, a to při stejném výkonu kotle, což je 125 tun páry za hodinu,“ dodal Petr Matuszek, ředitel společnosti Energetika Třinec.

O deset tisíc tun koksu méně spálí za rok díky dokončení modernizace dvou ohřívačů větru také v ostravské společnosti ArcelorMittal.

Takzvané Cowperovy ohřívače zde slouží k ohřívání vzduchu vháněného do vysokých pecí. Pro ty, co znají vysokopecní provoz jen z Dolní oblasti Vítkovic, jde o vysoké válce s kulovitými střechami připomínajícími komíny, které stojí vedle každé vysoké pece.

Méně spalovaného koksu

„Do zkušebního provozu jsme uvedli dva nové ohřívače. Ty zvýší teplotu horkého vzduchu o 100 °C, čímž se sníží nejen objem spalovaného koksu až o 10 tisíc tun ročně, ale také emise oxidů uhlíku,“ řekl Jan Haščin, ředitel závodu Vysoké pece v ArcelorMittal Ostrava.

Další ohřívač ještě modernizace čeká. „Obnova třetího ohřívače bude dokončena v polovině roku 2016, tím by měl být projekt v celkové hodnotě 400 milionů korun dokončen,“ dodal ředitel.

A v pátek 30. října spustili do provozu hned dvě indukční pece ve společnosti Slévárna Třinec, další dceřiné společnosti Třineckých železáren. Nové pece nahradily zastaralé plamenné pece, sloužící již desítky let.

„Hlavní důvody výměny dvou tavících agregátů byly ekologické. Spalování koksárenského plynu znamenalo vypouštění emisí oxidů dusíku – a to se nyní sníží asi o osm tun za rok. Stejně tak dojde ke snížení emisí tuhých znečišťujících látek na zhruba 0,6 tuny za rok,“ přiblížil ekologický přínos ředitel Sléváren Třinec Zdeněk Vladár.

„Indukční tavení navíc znamená, že pec již nebude produkovat ani nebezpečné oxidy síry,“ přidala další informace Petra Jurásková. „Výrobní kapacita každé pece je přibližně 15 tun tekutého kovu za hodinu. Tavit se zde budou i litiny pro výrobu válců, kokil a licího příslušenství pro hutní průmysl, tedy zejména pro potřeby Třineckých železáren,“ dokončila mluvčí.

U všech tří projektů firmy využívaly dotace jak ze Státního fondu životního prostředí, tak z evropských zdrojů.