Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trojhalí na Karolině: zanedbaný projekt čeká velká rekonstrukce

  9:06aktualizováno  9:06
Ostravští zastupitelé schválili návrh na rekonstrukci a nové možné využití dvojhalí na Karolině. Zůstává však otázka, zda by se nemělo raději pokračovat s projekty, o kterých město mluvilo dříve.

Stavební krize pominula, stavba nového centra Ostravy na území Karoliny je v plném proudu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Město zaplavily projekty, o kterých nemají Ostravané ani tušení, kdy budou hotové: Seidlerovo nábřeží, šestipatrový parkovací dům v Porubě, nový stadion ve Svinově. A přichází další. Kdysi se o historických budovách na Karolině mluvilo jako o dvojhalí. Nyní se vžívá nový název: Trojhalí.

"V podstatě jde o nové objasnění možného využití Ústředny a Elektrocentrály Karolina," vysvětluje náměstek primátora Lukáš Ženatý. "S rekonstrukcí už se nějakou dobu počítalo v rámci integrovaného plánu rozvoje města, takže to není žádná novinka. Město jen pokračuje v realizaci nápadu," doplnila mluvčí města Andrea Vojkovská.

Studii řešení budov, které zahrnují Dolní oblast Vítkovic, Karolinu a jiné areály, již vypracoval architekt Josef Pleskot, autor rekonstrukce areálu Dolní oblast Vítkovice. Přišel s myšlenkou, že Ústřednu zastřeší.

Plochu jako Masarykovo náměstí může překrýt střecha

"Když jsem zjistil, že jde o půdorys velký asi jako Masarykovo náměstí, napadlo mě, že by i tohle mohlo být náměstí, tentokrát zastřešené a průchozí. Ne vytápěné, nebo chlazené, ale jen se střechou, chráněné před větrem a deštěm," řekl architekt Pleskot.

Trojhalí na Karolině

Kdysi to bylo dvojhalí. Budovy jsou pořád jenom dvě, jedné se říká jednohalí, druhé dvojhalí. Aby to bylo jednodušší, zastupitelé vymysleli trojhalí.

Původně tady mělo být muzeum historických tramvají, ale podle Josefa Pleskota by se na náměstí měli projevovat lidé posedlí různými zálibami.

"Můžou tady být výstavy, ale proč ne třeba bleší trhy, divadlo, veřejné bruslení, nebo veletrh historických kostýmů?" ptá se architekt a souhlasí s tím, že rekonstrukce trojhalí musí pokračovat:

"Je to dávno rozpracovaný projekt, který je pouze zanedbaný. Rekonstrukce by měla pokračovat, jinak dojde k devastaci, a to by byla velká ztráta."

V Ústředně mají být i multifunkční tělocvičny se sportovním vybavením, tribunami, střídačkami a tabulemi časoměřičů. Projektová příprava, na které se nyní pracuje, by měla být hotová příští rok v březnu a celková rekonstrukce na konci roku 2012.

Oprava za 300 milionů

Objekty vlastní město, na jejich opravu využije peníze z Evropské unie. "Bude to stát 300 milionů korun," řekla Andrea Vojkovská. Město pro jejich provozování schválilo založení zájmového sdružení právnických osob s názvem Trojhalí Karolina.

"Cílem sdružení budou zejména aktivity přispívající k zachování, rozvoji a propagaci kultury, vědy a výzkumu na území kraje, dále pak financování, příprava a realizace projektů na proměnu oblasti známé pod označením Karolina v Ostravě nebo obnova historických objektů a kulturních památek v regionu," řekl primátor města Petr Kajnar.

"Prvním projektem, který by sdružení mělo řešit, je právě rekonstrukce a následné využití dvou industriálních objektů," dodal primátor.

Ostrava historické budovy včetně pozemků tomuto sdružení pravděpodobně daruje. "Tak zůstane městu zaručeno, že neztratí nad nakládáním s historickými budovami kontrolu," uzavírá tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Vítkovice Heavy Machinery dluží tři miliardy. Spasit ji může Strnad

Zaměstnanci Vítkovických strojíren se těší jistotu práce díky novým zakázkám.

Ačkoli zástupci vítkovické společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) dlouhodobě opakovali, že je situace firmy...

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Graduje boj o krevní vzorky. Laboratorní řetězec údajně „loví“ lékaře

Darování krve

Laboratoře válčí o krevní vzorky pacientů, které vyšetřují za peníze pojišťoven. Dosud byla hlavním bojištěm velká...

Najdete na iDNES.cz