Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trojhalí na Karolině: zanedbaný projekt čeká velká rekonstrukce

  9:06aktualizováno  9:06
Ostravští zastupitelé schválili návrh na rekonstrukci a nové možné využití dvojhalí na Karolině. Zůstává však otázka, zda by se nemělo raději pokračovat s projekty, o kterých město mluvilo dříve.

Stavební krize pominula, stavba nového centra Ostravy na území Karoliny je v plném proudu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Město zaplavily projekty, o kterých nemají Ostravané ani tušení, kdy budou hotové: Seidlerovo nábřeží, šestipatrový parkovací dům v Porubě, nový stadion ve Svinově. A přichází další. Kdysi se o historických budovách na Karolině mluvilo jako o dvojhalí. Nyní se vžívá nový název: Trojhalí.

"V podstatě jde o nové objasnění možného využití Ústředny a Elektrocentrály Karolina," vysvětluje náměstek primátora Lukáš Ženatý. "S rekonstrukcí už se nějakou dobu počítalo v rámci integrovaného plánu rozvoje města, takže to není žádná novinka. Město jen pokračuje v realizaci nápadu," doplnila mluvčí města Andrea Vojkovská.

Studii řešení budov, které zahrnují Dolní oblast Vítkovic, Karolinu a jiné areály, již vypracoval architekt Josef Pleskot, autor rekonstrukce areálu Dolní oblast Vítkovice. Přišel s myšlenkou, že Ústřednu zastřeší.

Plochu jako Masarykovo náměstí může překrýt střecha

"Když jsem zjistil, že jde o půdorys velký asi jako Masarykovo náměstí, napadlo mě, že by i tohle mohlo být náměstí, tentokrát zastřešené a průchozí. Ne vytápěné, nebo chlazené, ale jen se střechou, chráněné před větrem a deštěm," řekl architekt Pleskot.

Trojhalí na Karolině

Kdysi to bylo dvojhalí. Budovy jsou pořád jenom dvě, jedné se říká jednohalí, druhé dvojhalí. Aby to bylo jednodušší, zastupitelé vymysleli trojhalí.

Původně tady mělo být muzeum historických tramvají, ale podle Josefa Pleskota by se na náměstí měli projevovat lidé posedlí různými zálibami.

"Můžou tady být výstavy, ale proč ne třeba bleší trhy, divadlo, veřejné bruslení, nebo veletrh historických kostýmů?" ptá se architekt a souhlasí s tím, že rekonstrukce trojhalí musí pokračovat:

"Je to dávno rozpracovaný projekt, který je pouze zanedbaný. Rekonstrukce by měla pokračovat, jinak dojde k devastaci, a to by byla velká ztráta."

V Ústředně mají být i multifunkční tělocvičny se sportovním vybavením, tribunami, střídačkami a tabulemi časoměřičů. Projektová příprava, na které se nyní pracuje, by měla být hotová příští rok v březnu a celková rekonstrukce na konci roku 2012.

Oprava za 300 milionů

Objekty vlastní město, na jejich opravu využije peníze z Evropské unie. "Bude to stát 300 milionů korun," řekla Andrea Vojkovská. Město pro jejich provozování schválilo založení zájmového sdružení právnických osob s názvem Trojhalí Karolina.

"Cílem sdružení budou zejména aktivity přispívající k zachování, rozvoji a propagaci kultury, vědy a výzkumu na území kraje, dále pak financování, příprava a realizace projektů na proměnu oblasti známé pod označením Karolina v Ostravě nebo obnova historických objektů a kulturních památek v regionu," řekl primátor města Petr Kajnar.

"Prvním projektem, který by sdružení mělo řešit, je právě rekonstrukce a následné využití dvou industriálních objektů," dodal primátor.

Ostrava historické budovy včetně pozemků tomuto sdružení pravděpodobně daruje. "Tak zůstane městu zaručeno, že neztratí nad nakládáním s historickými budovami kontrolu," uzavírá tisková mluvčí Magistrátu města Ostravy.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz