Herbert Schenker u kamenného valu, který na Emě chrání turisty před plyny.

Herbert Schenker u kamenného valu, který na Emě chrání turisty před plyny. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Po zákazu výšlapů na haldu Ema turisté opět chystají novoroční výstup

  • 2
Konec turistického půstu. Na haldu Ema v Ostravě nemohl od loňského léta kvůli vyvěrajícímu plynu nikdo vyjít. Zákaz už ale byl i přes určitá trvající omezení zrušen, turisté proto oprašují málem zaniklé tradice. Například novoroční výstup.

Nadšenci, kterým letos chyběl novoroční výstup na ostravskou haldu Emu, se dočkali obnovení slibně se rozvíjející tradice.

Speciální odznak, který Klub českých turistů prodává lidem po zdolání haldy Ema v Ostravě.

"Opět se 1. ledna sejdeme na Emě. Každý, kdo přijde nahoru mezi devátou a třináctou hodinou, od nás dostane pamětní list a každého stého účastníka odměníme malým dárkem," láká na akci její organizátor z Klubu českých turistů, osmašedesátiletý Herbert Schenker z Ostravy-Hrabůvky.

Právě tento muž, přezdívaný kolegy "ředitel haldy Ema", velmi těžce nesl více než rok trvající zákaz vstupu na umělý kopec, v jehož útrobách stále hoří zbytky uhlí.

Loňský ročník museli zrušit

Kvůli nebezpečným plynům vyvěrajícím z podzemí platil zákaz od loňského léta. Mnozí nadšenci si oblíbili vycházky na haldu a výhled z jejího vrcholu natolik, že zákaz porušovali, nicméně oficiální akce si tam nikdo pořádat netroufal. I Klub českých turistů proto musel zrušit 7. ročník novoročního výstupu na Emu naplánovaný v kalendáři akcí na 1. leden 2012.

"Jakmile Báňský úřad koncem letošního léta znovu povolil vstup na Emu, hned jsme tam uspořádali první ročník podzimního výstupu," říká Herbert Schenker, kterého Ema nadchla před osmi lety, kdy ho nahoru poprvé vzali jeho dospělí synové.

Podzimní výstup se konal 30. září a na kopec přišlo přes 120 lidí z města a nejbližšího okolí. "Vzhledem k tomu, že jsme to svolávali dost narychlo, byl jsem spokojený," líčí Schenker, který věří, že novoroční výstup 1. ledna 2013 si nenechají ujít stovky lidí z různých koutů země.

Přijeli lidé až z Chebu a východního Slovenska

"Každý rok se počet účastníků zvyšoval, naposledy nás bylo asi šest set, přijeli i lidé až z Chebu nebo Košické Polianky. Tak velký zájem jsme sami nečekali, chyběly nám účastnické listy a nestačila ani stovka speciálních odznaků, které vždy prodáváme zájemcům. Každý rok mají jinou barvu, letos budou růžové a nechali jsme jich pro jistotu vyrobit o něco víc," líčí Schenker.

Na kopec je možné dojít po naučné stezce či turistických trasách značených žlutě. "Cíl ale bude asi 150 metrů pod vrcholem, protože na hořící část se stále nesmí," dodal Schenker.