Tygřice Maja se počtvrté stala matkou.

Tygřice Maja se počtvrté stala matkou. | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

Tygřice Maja netoužila po kameře, radši porodila ve výběhu

  • 8
Ostravská zoologická zahrada slaví po slůněti další mláďata. Ve čtvrtek v podvečer porodila samice tygra ussurijského Maja. Chovatelé ale zatím netuší, kolik tygříků přišlo na svět. Do porodního boxu sice umístili kameru, ale Maja rodila ve venkovním výběhu.

Třináctiletá Maja se v únoru spářila s šestnáctiletým samcem Tharem, který do Ostravy přicestoval jen chvíli předtím z německého Kolína nad Rýnem. Pro Maju to jsou čtvrtá mláďata, pokaždé rodila ve speciálním boxu v zázemí expozice, takže návštěvníci viděli tygřata vždy až zhruba po měsíci.

Tygří samice Maya.

Tygří samec Tharo.

"Proto jsme lidem chtěli umožnit, aby rodinku viděli hned. Do boxu jsme umístili kameru, která by obraz přenášela do pavilonu indických zvířat. Jenže Maja se rozhodla jinak," uvedla mluvčí zoo Šárka kalousková. Místo v osvědčeném úkrytu porodila na suchém místě pod dřevěnou palandou ve venkovním výběhu.

Matka možná tygříky ještě přenese do boxu, chovatelé však nechtějí do přirozeného odchovu zatím vůbec zasahovat. "Sice zatím nevíme, kolik mláďat se narodilo, ale Maju nebudeme rušit. Jakýkoliv zásah ze strany člověka často vede k nevratným změnám v chování mladých zvířat," řekla mluvčí.

Tygří páření v ostravské zoologické zahradě skončilo.
Tygří páření v ostravské zoologické zahradě skončilo.

Fotografie z konce únorového tygřího páření.

Venkovní uvelebení tygří rodinky způsobilo další komplikaci. Zoo musela lidem uzavřít i nejbližší okolí tygřího výběhu. "Část návštěvnické trasy není přístupná. "Prosíme návštěvníky o pochopení a respektování zákazu vstupu do ohrazeného prostoru. Vyrušení a pokřikování může mít za následek i to, že se odchov mláďat nezdaří," přiblížila Kalousková.

Maja se narodila v roce 1998 v ruském Petrohradu, do Ostravy přijela o rok později. Zatím odchovala šest mláďat, čtyři samičky a dva samce, kteří už zdobí zoologické zahrady například v dánském Odense nebo ve francouzském Peaugres. Samec stejně jako ve volné přírodě zůstane mimo matku a tygřata.

Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou na světě, ale patří mezi velmi ohrožené druhy. V přírodě jich hlavně vinou pytláků žije jen asi 350, o více kusů těchto nádherných zvířat pečují lidé. Rodí se většinou dvě až čtyři mláďata, která jsou první dva týdny slepá. Z úkrytu mláďata poprvé vylézají většinou za dva měsíce.