Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U dětí vítězí moderní kroužky. Táhnou i bojové sporty

  8:06aktualizováno  8:06
Různá bojová umění jako Taekwon-do nebo Capoeira, nový styl cvičení s prvky tance zvaný Zumba či třeba Skákací boty. To jsou módní hity, o které je teď mezi dětmi největší zájem. Táhnou ale i tradiční kroužky.

K hitům, o které mají děti zájem, patří i bojové sporty, například Taekwon-do. Ilustrační foto | foto: Reuters

Když z kraje roku odstartovaly na základních školách zápisy, už tehdy měli na škole v Ostravě-Porubě první zájemce o kroužky pro nastávající školní rok. Budoucí prvňáček se hned při zápise zajímal, zda má škola kroužek vaření.

A zájemců se časem objevilo víc. "Proto také pro velký zájem tento kroužek nově otvíráme," říká Milena Vincenciová, zástupkyně ředitele Základní školy Bulharská v Ostravě-Porubě.

Na nezájem dětí o mimovyučovací aktivity si tam rozhodně stěžovat nemohou. Stejně jako jinde tam nejvíce táhnou kroužky sportovně zaměřené. Ale více o ně mají zájem spíš menší děti. A o fotografický kroužek byl letos tak obrovský zájem, že tam dokonce museli udělat "konkurz".

Děti si v kroužku chtějí odpočinout od učení

V tom, o co je mezi dětmi největší zájem, se ředitelé škol a ředitelé různých středisek volného času shodují.

"Do jazykových, matematických a jiných odborných kroužků, které jsou přece jen tak trochu o větším přemýšlení, někdy i o učení, chodí převážně děti se zájmem o danou problematiku nebo ti, kteří mají zájem v tomto oboru pokračovat i dále na střední škole," podotýká ředitelka Základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce Libuše Přikrylová.

"Těchto dětí je však méně. Většina dětí preferuje kroužky, ve kterých se pobaví, odpočinou si od výuky," dodává pedagožka.

Velkou roli přitom hraje osobnost učitele, který musí umět dítě zaujmout a nabídnout mu aktivitu atraktivní formou.

"Zájem či nezájem vždy závisí na osobnosti pedagoga a na formě, jakou kroužek vede. Atraktivní je pro děti akce, tvoření, ale taky prezentace na veřejnosti, když je natáčejí... Myslím, že toto hodně ovlivňují pořady v televizi typu Superstar a podobně," míní Dagmar Glatzová, ředitelka základní školy Prameny v Karviné-Ráji a dodává, že velký úspěch u nich má třeba muzikálový kroužek nebo turistika.

Stejně tak v kurzu jsou i různé moderní záležitosti jako třeba bojové sporty. Jejich výuku většinou nabízejí domy dětí a mládeže, sportovní oddíly či jiná podobná zařízení, ve školách na ně narazíte spíš výjimečně.

Počítačové kroužky upadají

Naopak to, co podle pedagogů v současnosti upadá, jsou počítačové kroužky s obecnou náplní. Děti netáhnou, protože drtivá většina z nich má počítač doma. I proto už jejich nabídku leckterá střediska volného času stáhla.

Zájem o počítačové kroužky ale určitě neupadl zcela. Ty odbornější, jako například programování, mají stále dost příznivců. A na okraji zájmu dětí jsou podle dotázaných leckdy také například modelářské kroužky.

Zatímco na školách se za kroužky zpravidla neplatí, a když už, tak je to kvůli potřebnému materiálu, ve střediscích volného času si už rodiče musejí připlatit. I tak se ale většina těchto zařízení snaží držet ceny na co nejnižších částkách.

"Ceny jednotlivých kroužků a kurzů se stanovují s ohledem na jejich materiální a lektorskou náročnost - samozřejmě s ohledem na délku jejich trvání. Nejdražší kurzy u nás momentálně dosahují částky 1 500 až 1 800 korun," říká Patrik Siegelstein, zástupce ředitele Střediska volného času Klíč ve Frýdku-Místku.

"Vezmeme-li v úvahu, že se zde jedná například o figurální kresbu, kterou lektoruje známý akademický malíř, myslím, že se nejedná o nijak přehnanou částku," a dodal Siegelstein.

Běžné kroužky se tam pak pohybují v rozmezí od 500 do tisíce korun za školní rok. "Bavíme se zde tedy o částce 15 až 40 korun za schůzku (1 až 2 hodiny), s odbornými lektory, ve vybavených prostorách, světlem, teplem, většinou i materiálem," dodává Siegelstein.

V přibližně stejné cenové hladině se pak pohybují kroužky i ve většině dalších zařízení v kraji. Mnohde je navíc možné dítě přihlásit třeba jen na půl rok.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Invazi v „rudém“ kraji provázelo méně mrtvých i protestů, ale tvrdé postihy

Fotografický symbol okupace v Ostravě. Kontrast procházky mateřské školy a...

Méně mrtvých i protestů než například v Praze a v Brně, ale o to důslednější a tvrdší pomsta komunistických funkcionářů...

Před soudem stojí muž obžalovaný z napadení ženy. V 90. letech vraždil

Obžalovaný Marek Horváth při jednání Krajského soudu v Ostravě. (21. srpna 2018)

Krajský soud v Ostravě začal projednávat brutální napadení ženy na ulici v Karviné, ze které hrozí 38letému Markovi...

Do ulic Ostravy se vrátila protiokupační hesla i sovětská technika

V ulicích Ostravy se po 50 letech znovu objevila protiokupační hesla, vojáci i...

Na dvě stovky panelů se vzkazy, jaké psali a rozvěšovali před padesáti lety českoslovenští občané, nainstalovalo v noci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz