Hlučínský záchranný útvar "zdědil" po armádě i těžkou techniku včetně obojživelných vozidel.

Hlučínský záchranný útvar "zdědil" po armádě i těžkou techniku včetně obojživelných vozidel. | foto: Záchranný útvar HZS Hlučín

U hasičů v Hlučíně pátrá protikorupční policie. Lidé se bojí o práci

  • 3
V záchranném útvaru hlučínských hasičů panuje napětí. Jeho vedení prý mělo zmanipulovat dvě veřejné zakázky tak, aby je získaly předem vybrané firmy. Případ nyní prošetřuje protikorupční policie. Podle zaměstnanců teď vedení útvaru pátrá po vynašečích a zbavuje se nepohodlných. Hasiči mají strach o práci.

V průběhu vyšetřování útvar prošel několika organizačními a personálními změnami. Ty jsou podle některých zaměstnanců účelové. Vedení to odmítá.

Vyšetřování v Hlučíně

Trestní oznámení pro podezření z korupce padlo loni v listopadu. Policisté prošetřují dvě zakázky z roku 2009, které byly podle podezření vypsané na míru konkrétním firmám. Na jaře hasičům zabavili počítače a dokumenty, jejich vyšetřování stále není u konce. Útvar do konce roku 2008 spadal pod armádu.

"Je hrozné v takových podmínkách pracovat. Vznikají a ruší se oddělení, nepříliš pohodlní lidé jsou v práci šikanovaní. Pořád se zjišťuje, kdo trestní oznámení podal," popisuje jeden z hasičů. Jméno uvést nechce, stejně jako většina jeho kolegů. Bojí se o práci.

"Velení nevnímá žádné projevy nedůvěry či strachu ze strany podřízených. Spolupráce je bezproblémová," reaguje mluvčí útvaru Marek Pjaták.

"Když jsem odmítl spolupracovat, zbavili mě vedoucí pozice"

Celý případ odstartoval loni v listopadu, kdy padlo trestní oznámení a policie se začala zajímat o zakázky na instalaci docházkového systému a opravu asfaltových ploch v areálu. V dubnu policie přímo v útvaru zabavila čtyřem zaměstnancům počítače i písemnosti. Také jim měla odposlouchávat telefony.

"Skutečnost odposlechů telefonů plyne z dokumentů předložených velení záchranného útvaru. S dosavadními výsledky vyšetřování nás však policie neseznámila," uvedl mluvčí Pjaták.

Docházkový systém byl jednou z prvních veřejných zakázek útvaru, který vznikl k 1. lednu 2009. "Už v druhém lednovém týdnu firma Anete začala docházkový systém montovat. Existuje-li k zakázce nějaká projektová dokumentace, finanční zhodnocení a další písemnosti, je zřejmé, že byly dodělané dodatečně," myslí si jeden z lidí z útvaru.

Podle Jaroslava Krče, který v útvaru pracuje jako ředitel odboru přípravy a výkonu služby, navíc chtělo vedení více než osmisettisícovou zakázku rozdrobit. "Systém chtěl ředitel odboru služeb Miroslav Hudeček proplatit jako nákup jednotlivých komponentů z prostředků oddělení, jehož jsem byl ředitelem. Po mém odmítnutí mi v době mé dovolené velitel útvaru oddělení odebral a podřídil řediteli Hudečkovi," popisuje Krč.

Dokumenty o veřejných zakázkách se prý ztratily

Stejně vypovídal také na policii. Dodává, že to byl jen první krok k likvidaci celého jeho odboru. Ke konci roku v útvaru končí, jeho místo je zrušené.

Vedení útvaru tvrdí, že výběrové řízení proběhlo. "Veřejná zakázka byla vyhlášená 9. ledna oslovením tří uchazečů. Uzavření zakázky se datuje dnem 16. ledna. Nabídku podali dva uchazeči a vítěz byl vybrán na základě nejnižší nabídkové ceny," říká Pjaták.

Přehled veřejných zakázek z roku 2009 však útvar nemá k dispozici. "Nedávno jsme dělali nové internetové stránky. Občas nám spadly a je možné, že se to přitom ztratilo. Bohužel jej nemůžeme najít," podotkl mluvčí.

Na zakázku také existují dvě smlouvy. První je datovaná 19. ledna 2009, druhá 5. listopadu téhož roku. Po jednotlivých komponentech totiž nakonec systém proplacen nebyl a celá částka šla z peněz na investice. Právě na podzim.

"Kvůli tomu vznikla nová smlouva," dodává zdroj MF DNES, který tvrdí, že i první smlouva byla sepsaná dodatečně až v březnu.

"První smlouva byla po vzájemné dohodě zrušená a druhá byla uzavřená na základě nového výběrového řízení," vysvětlil Pjaták. Na otázku, proč proběhlo na podzim druhé výběrové řízení, odvětil, že podrobnější informace nejsou k dispozici.

Ředitelství: Personální změny souvisí se sníženým rozpočtem

Vedení útvaru rychlost montáže docházkového systému vysvětluje zajištěním bezpečnosti areálu.

"Bývalý objekt ministerstva obrany byl rozdělen na dva s jedinou přístupovou cestou. Bylo nutné zamezit vstupu neoprávněných osob. Akce ale nebyla zahrnutá do programů investičního plánování pro rok 2009. Až po upřesnění rozsahu úprav bylo zjištěno, že se jedná o akci hrazenou v rámci programového financování," vysvětlil mluvčí Pjaták.

Druhou vyšetřovanou zakázkou jsou asfaltové plochy. V tendru podle podezření kriminalistů vyhrála už předem vybraná firma Vrchovecký z Háje ve Slezsku. V trestním oznámení stojí, že nejprve se pro již vybranou firmu vymýšlela zakázka.

Generální ředitelství hasičů se ovšem ke kauze kvůli probíhajícímu vyšetřování nechce vyjadřovat. "Policie zabavila všechny materiály, dokumenty, počítače. K celé záležitosti nemáme informace ani podklady," uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Organizační změny v útvaru ředitelství vysvětluje sníženým rozpočtem na příští rok. "Jakou konkrétní podobu tyto personální změny mají, to je plně v kompetenci velitele útvaru," poznamenala Zaoralová. Také vedení záchranného útvaru říká, že změny mimo jiné reagují na krácení rozpočtu.

Policie zatím vyšetřování blíže komentovat nechce. "Tímto případem se v současné době intenzivně zabýváme, je ve stadiu prověřování," říká mluvčí protikorupční policie Pavla Kopecká. Podle Jaroslava Ibeheje z Policejního prezidia zatím nikdo ve věci nebyl obviněn.