Vydra říční

Vydra říční | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

U vodní nádrže v Českém Těšíně přibývá mrtvých vyder

  • 2
Přestože vydra říční patří mezi zvlášť chráněná zvířata, a to v kategorii silně ohrožený druh, v Českém Těšíně přibývá případů usmrcení těchto lasicovitých šelem.

Osudnou se jim stává snaha přejít přes rušné silnice v okolí vodní nádrže Hrabina, kterou obývají.

Zatímco za uplynulých deset let evidovali pracovníci českotěšínského odboru výstavby a ochrany životního prostředí šest zabitých vyder, tak jen za minulý měsíc tři.

„Nález první vydry sražené autem v Ostravské ulici, která vede okolo Hrabiny, ohlásila radnici hlídka strážníků 9. listopadu. Byl to výstavní samec, který putoval k dalšímu zkoumání do Muzea Těšínska,“ líčí mluvčí města Dorota Havlíková.

Další dvě zvířata našla podle ní smrt na silnicích pod koly aut koncem měsíce. Jedna opět v Ostravské ulici, druhá na přivaděči k hraničnímu přechodu s Polskem v Chotěbuzi. Město teď proto zvažuje, co může udělat pro jejich ochranu.

„Kvůli pronásledování člověkem a silnému znečištění vod vydra říční v minulém století téměř zmizela nejen z našeho území. Proto byla zařazena mezi zvláště chráněné živočichy,“ připomněl Daniel Křenek, ekolog zaměstnaný na radnici.

Dodal, že vyder začalo znovu přibývat po zlepšení čistoty vod v 90. letech. Nyní se pravidelně vyskytují v řece Olši i jiných vodních plochách. Jejich největším nepřítelem se ale stala automobilová doprava.

„Budeme teď hledat řešení, jak vydry uchránit před kolizí s vozidly,“ uvedl Křenek. „Ale u tohoto druhu šelmy, navíc v místech, kde silnice nepatří městu, to rozhodně nebude jednoduché.“

Chráněná zvířata našla bezpečí a klid v Třineckých železárnách

Ač se to může zdát paradoxní, vydry říční našly už před několika lety bezpečné místo k životu tam, kde by to asi čekal málokdo - v průmyslovém areálu Třineckých železáren. A nejen ony. Dobře se tam daří i dalším chráněným druhům.

„O tom, že u nás žijí vydry, víme jistě jen podle jejich stop ve sněhu. Protože jsou to noční živočichové, nebývá je vidět,“ říká mluvčí průmyslové firmy Petra Jurásková.

Podle ní se vydrám v továrně daří dobře hned z několika důvodů.

„Žijí v řece Olši, která protéká areálem celých Třineckých železáren. Zaměstnanci však pracují a zvířata tak mají klid pro lov, dostatek potravy a bezpečnou zónu v délce několika kilometrů. Protože nemusí migrovat přes silnici, nehrozí jim srážka s autem,“ líčí mluvčí Jurásková.

V železárnách se zabydlely i další chráněné druhy zvířat. Například bobr. Nebo vranka obecná, což je malá rybka, která většinu života tráví pod kameny. V červeném seznamu patří do skupiny zranitelných. Vyhledává nejčistší toky. Jako bioindikátor signalizuje znečištění vody.

A hnízdí tam i chránění ptáci jako ledňáček, skorec vodní, volavka, potápka malá, a dokonce i kriticky ohrožený morčák.