Po středních školách i univerzity hlásí značný odliv zájemců o studium

  8:45aktualizováno  8:45
Zatím nejvýraznější pokles počtu podaných přihlášek registrují univerzity v Moravskoslezském kraji. Na vysoké školy se totiž přesunul problém středních škol - klesající populační křivka. Chystají se první změny. Školy reagují masivní propagací i úpravou oborů.
Do věku zájemců o studium na univerzitě dospěly slabší ročníky. Přihlášek na vysoké školy je výrazně méně než dřív. (Ilustrační foto)

Do věku zájemců o studium na univerzitě dospěly slabší ročníky. Přihlášek na vysoké školy je výrazně méně než dřív. (Ilustrační foto) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Například na Slezskou univerzitu se v prvním kole přijímacího řízení hlásí 4 600 uchazečů, což je o 800 méně než loni.

"Pokles počtu těch, kteří projevili o studium v Opavě a v Karviné zájem, souvisí s nepříznivým demografickým vývojem. Křivka se právě letos dostala do fáze nejvýraznějšího poklesu," řekl Ivan Augustin, tiskový mluvčí Slezské univerzity. Škola předpokládá, že stejný vývoj může čekat i v následujících dvou letech.

Není sama. Do prvních ročníků se na Ostravskou univerzitu letos hlásí 11 297 uchazečů. O 1 323 méně než loni. Vysoká škola báňská - Technická univerzita zatím rozdíl neumí přesně vyjádřit, většina fakult ještě hledá potenciální studenty ve druhém kole přijímacího řízení.

"VŠB-TUO eviduje pro první ročníky 7 402 přihlášených. Číslo bude narůstat ještě ve druhých kolech přijímacího řízení," sdělila mluvčí školy Táňa Kantorková. Loni se na ostravskou technickou univerzitu hlásilo do prvních ročníků 11 041 zájemců, předloni 11 421.

Pokles počtu přihlášek potrvá i dál

Úbytek zájemců vysoké školy evidují už několik let. "Počet přihlášek pozvolna klesá. Dramatičtější situaci očekáváme v příštích letech, ale nevíme, jestli přijde nějaký nečekaně prudký pokles, nebo bude situace pokračovat tímto tempem," sdělila Iva Málková, prorektorka pro studium a celoživotní vzdělávání Ostravské univerzity.

Dodala, že Ostrava na tom ale není tak kriticky jako některé jiné vysoké školy. "Rodiny tady mají nižší příjmy. Pokud dítě studuje, přihlásí se ke studiu doma. Náklady na studium v jiných městech jsou pro řadu rodin z Ostravska příliš vysoké," míní Málková.

Školy statistiky pečlivě analyzují. "Sledujeme, jak se proměňuje zájem o určité obory. Zatím nic nesignalizuje propad některého z oborů do té míry, že by musel být zrušen. Je třeba ale už teď zvažovat, které obory nebo specializace neotevřeme, protože počty financovaných studentů se striktně snižují. V červnu máme schůzku, na které budeme analyzovat výsledky letošního přijímacího řízení a diskutovat o oborech, které budou vyhlášeny pro přijímací řízení v příštím roce," řekla prorektorka Málková.

Škola se snaží udržet si studenty co nejdéle

Slezská univerzita už začala se sérií opatření, jak dopadům čelit. "Jde například o zintenzivnění úsilí v přípravě akreditace nových oborů, případně nových kombinací oborů," prozradil mluvčí Augustin. Škola se také snaží udržet si studenty co nejdéle. Aby když vystudují bakalářský obor, nastoupili i do navazujícího magisterského. Usiluje proto o další akreditace k navazujícímu studiu.

Zájem klesá především o přírodní vědy - matematiku, fyziku, chemii. "Věnujeme velkou energii spolupráci se středními školami, kde se snažíme studenty ke studiu motivovat," komentuje prorektorka pro studium a celoživotní vzdělávání Ostravské univerzity.

Na propagaci sází také ostravská Vysoká škola báňská. "Investujeme velké peníze, své, ale i z Evropské unie, na intenzivní propagaci technických oborů. Snažíme se ovlivnit nejen středoškoláky, ale i žáky základních škol," uvedl rektor vysoké školy Ivo Vondrák. Upozornil, že spíše než kvantita je důležitá kvalita. A že univerzita stojí právě o kvalitní studenty.

"České vysoké školy berou pořád příliš velké množství studentů. Financování upřednostňuje kvantitu nad kvalitou. Je třeba změnit poměry počtu studentů a navýšit množství peněz na jednoho studenta," vysvětlil rektor. Dodal, že cestou do budoucna jsou i společné obory s Ostravskou univerzitou. Po biomedicínském technikovi by školy rády zabrousily do oblasti pedagogiky technických oborů.

Zájem o studium i roste, třeba u všeobecného lékařství

Jsou ale i obory, které táhnou čím dál víc. Třeba všeobecné lékařství na Ostravskou univerzitu letos láká 931 zájemců, o 114 více než loni. Na Vysoké škole báňské u studentů nejvíc boduje ekonomická fakulta. Na Slezské k nejžádanějším patří ekonomika a management a obor všeobecná sestra.

Jak to s naplněností jednotlivých oborů pro příští akademický rok dopadne, bude jasné v už létě. Přihláška ještě totiž není zárukou, že student do školy skutečně nastoupí, jeden zájemce si totiž může podat libovolný počet přihlášek. Počty skutečných studentů tak budou nejspíš nižší.

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Do Ostravy jela šéfová zbytečně. Dobře tu vařili, přesto zkrachovali

Přes svou závislost na alkoholu se Richard Konečný ukáže jako schopný kuchař,...

Restaurace uprostřed sídliště plného lidí má šanci na úspěch, o klientelu by nemusela mít nouzi. Jenže zkuste to v...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Další z rubriky

Jmenování děkana lékařské fakulty se pozdrží, vyšetřuje se údajná protekce

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Problémy Lékařské fakulty Ostravské univerzity nekončí. Znovuzvolený rektor vysoké školy Jan Lata oznámil, že pozdrží...

Zásahová jednotka zadržela muže, který ohrožoval masérku nožem

Elitní policisté z tuzemska, Slovenska a Německa poměřili své schopnosti v...

Policisté dopadli čtyřiapadesátiletého muže, který v Ostravě s nožem v ruce vydíral ženu, do jejíhož bytu se dostal pod...

Po letech debat a sporů doplnilo cennou alej na Opavsku osmnáct lip

Staré stromy v historické lipové aleji v Radkově na Opavsku v klidu dožijí. Tři...

Zatímco staré stromy v historické lipové aleji v Radkově na Opavsku v klidu dožijí, tři metry od nich už rostou nové....

Najdete na iDNES.cz