Pravidelné kontroly patří mezi základní preventivní opatření pro zajištění klidu v ubytovnách. Ilustrační snímek

Pravidelné kontroly patří mezi základní preventivní opatření pro zajištění klidu v ubytovnách. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ubytovny stále vyvolávají emoce. Města hledají způsoby, jak je zklidnit

  • 148
Zlost. Strach. Beznaděj... Takové emoce cloumají stále větším množstvím lidí v Moravskoslezském kraji, kteří mají tu smůlu, že žijí v blízkosti ubytoven. Někteří jen nadávají za zavřenými dveřmi, jiní žádají řešení. Radní měst často tvrdí, že jsou bezmocní, ale tak docela pravda to není.

Zkušenosti z Ostravy ukazují, že si mohou vynutit dodržování pravidel a dokonce ubytovny i zavřít.

"Jsou hluční i v noci. Dělají nepořádek. Bojíme se jich. Kvůli nim klesá hodnota našich bytů," stěžuje si paní Eva z Ostravy-Poruby na nájemníky ubytovny v Pavlouskově ulici. "Nábytek hážou z oken. Už tu vznikla černá skládka. Někteří sousedé se chtějí odstěhovat," líčí paní Jana z Moravské Ostravy život vedle ubytovny v Sadové ulici. "Ale útěk přece není řešení."

To si myslí i obyvatelé a podnikatelé z Ostravy-Zábřehu. Nedávno se spojili, sepsali petici a pak dvě hodiny popisovali zastupitelům Ostravy-Jihu hluk, vandalismus, kriminalitu a další příkoří, která zažívají kvůli romské ubytovně v Čujkovově ulici.

Pozvání majitele na jednání se vyplatilo

Zastupitelé pozvali i jejího majitele, což se vyplatilo. Veřejně slíbil, že sjedná nápravu. "S pěti rodinami, které dělaly největší problémy, jsme se rozloučili. Další řešíme. Kdo bude porušovat zákony nebo dělat nepořádek, dostane výpověď," ujistil ostravský podnikatel Martin Gavlas (více zde).

Právě v Ostravě je situace asi nejvyhrocenější. Funguje tam téměř čtyřicet legálních ubytoven a další nelegální. Nové vznikají, protože sociálně slabých lidí, za které stát posílá podnikatelům vysoké příspěvky na bydlení, přibývá.

"Loni jsme v Ostravě vyplatili doplatky na bydlení v hodnotě 174,5 milionu korun. Asi čtyřicet procent z toho šlo na ubytovny. Jen za prvních osm letošních měsíců už jsme vyplatili o 11 milionů víc," netají ředitelka krajské pobočky úřadu práce Yvona Jungová.

Politici slibují, že po volbách se pokusí sjednat nápravu

Většina komunálních politiků a teď i lídrů politických stran kandidujících do Poslanecké sněmovny shodně tvrdí, že jediná šance, jak sociální byznys zastavit nebo alespoň omezit, je změna legislativy.

"Hned po volbách požádáme poslance z regionu, aby prosadili změny zákonů. Příspěvky na bydlení se musí snížit. Není možné, aby stát platil v našem městě za rodinu s dětmi, která žije v jedné místnosti ubytovny, 14,5 tisíce korun," říká karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

"Budeme žádat snížení doplatků na bydlení a zpřísnění podmínek. Státní peníze by měli dostávat jen podnikatelé, kteří budou poskytovat i sociální služby," říká náměstek primátora Ostravy Martin Štěpánek (ODS).

Důkladné kontroly mají smysl

Karel Fiedler (Úsvit) ale kritizuje, že stát se zříká velkých peněz a posílá je do rukou soukromníků. "Problém by se vyřešil, kdyby šly dávky přímo obcím a městům. Nemusely by pak pořádat hromadné kontroly ubytoven," míní.

Do důkladných kontrol a mapování ubytoven se v poslední době pustila právě Ostrava a také Karviná (o karvinské kontrole podrobněji zde). To, že takové akce mají smysl, dokazují zkušenosti obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, který s nimi začal.

Zatímco ještě loni tamní radní i sociální pracovníci radili lidem ze zdevastované lokality Přednádraží, aby šli na ubytovny, a doporučovali mimo jiné budovu v Cihelní ulici 67, letos obvod zavřel vlastní ubytovnu v Božkově ulici a stavební úřad se postaral také o uzavření soukromé ubytovny v Cihelní. Jak?

Zkontroloval všech devět oficiálních ubytoven na svém území a zjistil, že téměř polovina je provozovaná v rozporu se zákonem. "S majiteli tří z nich vedeme správní řízení. Ubytovna v Cihelní 67 už je uzavřená," říká místostarostka obvodu Petra Bernfeldová.

Provozovatel se proti verdiktu stavebního úřadu bránil, jenže ubytovnu zavřel nedlouho poté, co úřad práce přestal jejím klientům vyplácet doplatky na bydlení. Stížnosti lidí, důkladná kontrola a spolupráce úřadů tak přinesly konkrétní výsledek i za současné legislativy.