Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Miliony tun uhlí zatím zůstanou pod Beskydami, průmyslníci se zlobí

  • 7
Do sporu mezi těžaři a lidmi v okolí Frenštátu pod Radhoštěm o to, co udělat s tamními zásobami uhlí, zasáhl stát. Ten v nejbližších letech nepočítá, že by se zde mělo těžit. Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje se to však nelíbí.

Představitelé sdružení kritizují, že stát chce vyřadit ložisko černého uhlí pod Frenštátem pod Radhoštěm ze seznamu surovinových zásob.

"Ložisko pod Frenštátem představuje poslední větší známou zásobu černého uhlí na území České republiky, ale v současné podobě státní surovinové politiky už není uvedeno," potvrdil prezident Sdružení pro rozvoj kraje Pavel Bartoš. Netají obavy, že by nezařazení ložiska mohlo do budoucna znamenat velké problémy.

"Zařazení ložiska mezi surovinové zdroje státu ještě nemusí znamenat zahájení těžby. Jde nám o to, aby se ložisko neznehodnotilo, aniž by stát věděl, jak významné zásoby na tomto území má," dodal Bartoš.

Uhlí ve Frenštátu

Ložisko je poslední velká nedotčená zásobárna uhlí v České republice. Podle odhadů je v tamním podzemí až 1,6 miliard tun uhlí.

Nezařazením frenštátského ložiska by padly i důvody průzkumné těžby, která by měla odhalit, kolik uhlí pod Frenštátem ve skutečnosti je.

I samotná průzkumná těžba ale byla trnem v oku odpůrcům těžby pod Beskydami. "Jsem rád, že se nám podařilo přesvědčit stát, že těžba pod Radhoštěm není nutná," vysvětluje Jiří Novotný, starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

"Je to jen o kšeftu a byznysu. Šedesát procent uhlí vytěženého na Karvinsku se vyváží a stát z toho příliš nemá. Kdyby se zde těžilo pomaleji a podle potřeb státu, mohlo by zdejší uhlí vydržet podstatně déle," dodává Novotný.

Ministerstvo: V žádném případě nesnižujeme ochranu zásob

Zástupci ministerstva průmyslu si nemyslí, že by nezařazení frenštátského uhlí do seznamu surovinových zásob mělo být pro budoucnost ložiska velkým problémem.

"V žádném případě to neznamená, že by se jakkoliv snižovala ochrana zásob tohoto strategického ložiska. Návrh nové surovinové politiky doslovně konstatuje, že je ložisko legislativně zajištěno stanoveným chráněným ložiskovým územím a dobývacím prostorem," řekl Jan Hamrník z tiskového odboru ministerstva.