Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Moravskoslezští dobrovolníci uklidili sto tun odpadů v přírodě i městech

  • 1
Běžný plastový a papírový odpad, ale i boty, matrace, součástky z aut či nábytek. Dobrovolníci během dubna a května při jarních úklidech v Moravskoslezském kraji posbírali ve městech i v přírodě na sto tun odpadů. Ani to nestačí, radnice měst a obcí během celého roku kvůli načerno vyhozeným věcem vynaloží statisíce.

Do akce Ukliďme Česko se na 190 místech v Moravskoslezském kraji zapojilo na sedm tisíc lidí.

„Účast se zvyšuje. Loni jsme evidovali 144 úklidových akcí. Moravskoslezský kraj patří v republice mezi ty lepší, loni měl čtvrté místo v soutěži o kraj, který nejvíce prokoukl. Letos to bude podobné,“ upřesnil Radek Janoušek, mluvčí iniciativy Ukliďme Česko.

Například školy úklid využily ve výuce a k péči o okolí vedou i ty nejmenší.

„S dětmi jsme vysbírali odpadky v okolí zahrady mateřské školy a potůčku. Naplnili jsme dva pytle,“ popsala Jana Jurková, učitelka MŠ Bařiny ve Štramberku na Novojičínsku. Děti našly 200 kilogramů odpadů.

Odpad bude brzy zase zpět

Prváci z opavského Slezského gymnázia zase vyrazili s plastovými pytli do lesů v okolí nedaleké Raduně. Třiadvacet studentů z lesů vysbíralo více než tunu odpadů.

Například dobrovolníci v Hlučíně během jednoho víkendu posbírali 3,5 tuny odpadů. Necelá šedesátka aktivistů ve Vítkově ohlásila 4,8 tuny. O více než tunu nepořádku jsou čistější města Třinec či Český Těšín.

Zkušenosti ale ukazují, že do roka tam odpad zřejmě bude zase. Nekonečný boj s pohozeným odpadem hlásí i jednotlivé radnice v regionu, a to celoročně. Třeba Klimkovice evidují desítku kritických míst. Město se proto chystá posílit svou technickou správu o dalšího člověka. Na likvidaci odpadů letos vyčlenilo 35 tisíc korun.

Města platí statisíce

Jinde se výdaje šplhají do statisíců. „Úklid černých skládek stál loni město více než 843 tisíc korun,“ řekla mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková. Radnice odklidila 281 tun odpadu.

Krnov na podobné účely každoročně vyčleňuje 100 tisíc, Bruntál loni utratil 300 tisíc, v Novém Jičíně či Opavě se tyto náklady pohybují okolo 400 tisíc korun ročně.