Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní festival věnovaný kameře láká na Švankmajera

  1:10aktualizováno  1:10
Festival Ostrava Kamera Oko, který dnes začíná, nabídne desítky filmových novinek, ale také umělecké klenoty. Festival zaměřený na kameramanské umění láká na mezinárodní soutěž i pocty uznávaným klasikům.

Logo festivalu Ostrava Kamera Oko | foto: Archiv festivalu Ostrava Kamera Oko

Jako jediný festival v Česku nabízí OKO vyzdvihnutí vizuální stránky filmu. Pomáhá mu k tomu jedinečné zázemí v podobě postindustriální Ostravy, zvláště Vysokých pecí přezdívaných pro nepřehlédnutelné panorama "ostravské Hradčany".

Anonymní kamera vrčí a kinosál se noří do temna - tak toto pravidlo nebude rozhodně platit v Ostravě.

Druhý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko si přímo zakládá na výlučných projekcích, osobnostech kameramanského řemesla a vůbec vizuálně podmanivých zážitcích vystupujících za hranice běžné tvorby.

Pod záštitou českých kameramanů

"Letos se filmový program skládá z jedenácti sekcí a je doplněn přednáškami, představením připravovaných zajímavých filmů, koncertem v Dole Hlubina nebo výstavkou Asociace českých kameramanů (AČK) ve Staré aréně," říká ředitel festivalu Jakub Felcman.

Ředitel je patřičně hrdý na spolupráci s Asociací českých kameramanů. Její předseda Marek Jícha zasedne do mezinárodní poroty v rámci nejvýznamnější festivalové sekce.

Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek v 19 hodin - zahajovacím snímkem přehlídky je vítěz letošní Zlaté palmy z Cannes, thajský snímek Strýček Búnmí. Ostrava Kamera Oko tento thajský snímek uvede v české premiéře.

Zahajovací ceremoniál proběhne v hale bývalé "Veronikárny" v unikátních prostorách Národní kulturní památky - Dolní oblasti Vítkovic.

Snímek byl zároveň zařazen do Mezinárodní kameramanské soutěže. Tato sekce svede dohromady velká jména světové kinematografie s nastupující generací filmařů s neotřelým pohledem.

Nestárnoucí klasikové vedle slibných nováčků

Autorský veterán, jeden ze zakladatelů legendární francouzské nové vlny, Jacques Rivette, bude v Ostravě zastoupen novinkou 36 pohledů z vrcholu Saint Loup.

"Kameramankou snímku je Irina Lubtchansky, dcera Williama Lubtchanského, dlouholetého Rivettova spolupracovníka a filmaře, jemuž letošní ročník věnuje jeden z čestných programů," upozorňuje Felcman.

Dalším želízkem ve stříbrném ohni plátna bude vizuálně unikátní maďarská novinka Bibliotheque Pascal.

"Je podepsána mladým, ale na světové scéně již skvěle etablovaným režisérem Szabolcsem Hajdúem a znamená jeho již několikátou spolupráci s kameramanem Andrásem Nágyem. Spolu realizovali již oceňované snímky Bílé dlaně a Radostné dny," říká ředitel festivalu.

Mezi režiséry bude zastoupen i kameraman

Kameraman Olivier Boonjing bude v soutěži patřit mezi festivalové nováčky. Pro realizaci svého režijního debutu Kdesi mezi tady a teď dokázal poutavě skloubit obě profese a vytvořit naléhavé a přitom vizuálně nápadité dílo.

Rafael Filippelli uvede na festivalu dramatický argentinský snímek Únos a smrt, který diváka zavádí do sedmdesátých let a nelítostného prostředí ozbrojených můžu ve vojenských uniformách.

Strhující, výtvarně působivý film o nutné zodpovědnosti za své činy, o rebelství vůči společnosti i o nevyhnutelnosti osudu Projekt Frankenstein natočili režisér Kornel Mundruczó a kameraman Mátyás Erdély v německo-maďarsko-rakouské koprodukci a ostravskému publiku se představí v druhé polovině festivalu.

Všechny snímky kromě Bibliotheque Pascal jsou zde promítány v české premiéře. Do české distribuce půjdou vedle Bibliotheque Pascal také Strýček Búnmí a Projekt Frankenstein, ostatní soutěžní filmy mohou diváci vidět pouze na filmovém festivalu Ostrava Kamera Oko.

Švankmajerova novinka pouze mimo soutěž

Jediný letošní český účastník, film Jana Švankmajera Přežít svůj život, je na autorovo přání uveden mimo soutěž a festival zakončí.

"Soutěž celovečerních filmů o nejlepší kameru zahrnuje dva snímky z posledního festivalu v Cannes v české premiéře, proslulá režisérská i kameramanská jména i dva nové objevy, belgický a argentinský. Jediný český zástupce, věren zásadám, zdvořile odmítl soutěžní status - a tak o něm můžeme psát, jako se to činí na Berlinale:,Wettbewerb - Ausser Konkurrenz!‘," shrnuje Jakub Felcman.

Neméně zajímavá bude ovšem také Národní kameramanská soutěž, projekce v otevřeném prostředí industriální památky, kde bude k vidění Formanův Amadeus, a také na nábřeží u Sýkorova mostu, kde poběží stylově noční projekce.

Ostrava Kamera Oko

Mezinárodní filmový festival zaměřený na kameramanskou tvorbu (23. 9.- 3. 10. 2010). Festival proběhne v ostravských kinech Vesmír, Luna, Art, Minikino a v sále festivalového centra Stará Aréna - klub pro kulturu a informace 2015. OKO zahrnuje celkem jedenáct programových sekcí. Vévodí jim kameramanské soutěže (Mezinárodní a Národní) a pocta kameramanům:Williamu Lubtchanskému a Juraji Šajmovičovi. Program: www.filmfestivalostrava.com
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Bezdomovec předstíral otřes mozku, hospitalizovali jej téměř dvěstěkrát

(ilustrační foto)

Bruntálská hospodářská kriminálka obvinila z podvodu osmačtyřicetiletého bezdomovce, který objížděl nemocnice v celé...

Móda i swing. Opava se sérií akcí vrací o sto let zpět

Módní trendy z období let 1918 až 1988 si mohou lidé připomenout v opavském...

Na tři desítky akcí po celý rok. Swing, ukázky ze života prvorepublikové galerky a četníků, trampské rituály,...

K výročí republiky vyroste v česko-polském pohraničí síť rozhleden

Rozhlednu ve Stěbořicích navrhl projektant Lumír Moučka na míru místu, kde...

Rozhlednu v podobě betonového bunkru postaví ke 100. výročí vzniku Československa Stěbořice na Opavsku. Železobetonová...

Najdete na iDNES.cz