Primářka oddělení patologické anatomie opavské nemocnice Eva Sehnálková s naloženými žlučníkovými kameny. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Plíce i vrtačky. Unikátní nemocniční muzea v Opavě ukázala exponáty

  • 4
Dobové nástroje chirurgů, svorky na cévy, starý inkubátor i ztvrdlá játra zhlédly v minulém týdnu v Opavě desítky lidí. Slezská nemocnice příležitostně zpřístupňuje dvojici svých unikátních expozic - Muzeum patologie a Muzeum ošetřovatelství.

Každé z nich představuje nemocniční praxi z jiného úhlu a pokaždé, když si je lidé mohou prohlédnout, vzbudí pozornost. Patologická sbírka je dokonce jediná svého druhu v republice a prostřednictvím preparátů představuje různé nemoci - od žlučníkových kamenů přes cystu na vaječníku až po zaprášené plíce.

Například vystavený preparát plic pochází z roku 1939. Patřil 41leté ženě a zaprášení způsobil oxid křemičitý.

„Jde o profesionální zaprášení z práce se žulou a pískovcem. Stejně však vypadají i plíce kuřáka, šedá barva je u kuřáků naprosto stejná,“ komentuje primářka oddělení patologické anatomie Eva Sehnálková.

Kromě lidských orgánů a částí těl ve skleněných lahvích s formaldehydem jsou v muzeu i kostěné preparáty, například pánev či stehenní kost se střelným zraněním.

„Pocházejí z první světové války. Do místní nemocnice se dostávali vojáci s válečnými zraněními,“ upřesňuje primářka. Vystavené předměty doplňují také knihy zemřelých či dobové nástroje patologů.

Expozice se stále rozšiřuje. „Pokud by se objevila neobvyklá diagnóza, tak vzorek zařadíme. Ten je vždy anonymizovaný pro výukové účely,“ uzavírá primářka.

Počet vystavovaných předmětů neustále roste také v Muzeu ošetřovatelství, jež návštěvníkům přibližuje práci sester před desítkami let. „Včetně drobných kousků tu máme tisíce předmětů. Nejstaršími exponáty jsou tlakoměr z roku 1911 a lékárenská váha vyrobená v New Yorku v roce 1937,“ popisuje Lenka Hanková, náměstkyně ředitele Slezské nemocnice pro ošetřovatelskou péči.

Dnes na jedno použití, kdysi sterilizace, dezinfekce...

Největší emoce v návštěvnících budí nástroje dávných chirurgů či ortopedů. „Jsou tu ruční kostní pily a kostní vrtačky. Oproti současnosti, kdy je všechno na elektřinu, je to obrovský rozdíl,“ říká manažerka kvality Jana Škrobánková, která má na starosti také muzeum.

Budoucím sestrám zase expozice ukazuje, jak byla jejich profese náročná. „Uvědomí si tu spoustu práce. Dnes je vše na jedno použití. Dřív se muselo sterilizovat, dezinfikovat, ručně vyrábět obvazový materiál,“ vyjmenovává Škrobánková.

Další příležitostí, kdy lidé do unikátních prostor opavské nemocnice nahlédnou, bude 9. června v rámci Muzejní noci. Otevřeno mají obě muzea také každé poslední úterý v měsíci, tedy nejdříve 25. dubna, a to vždy od 13:00 do 15:00 hodin.